Garnadži Latvijā nesmādē arī auto, kas vecāki par 10 gadiem

AAS “BTA Baltic Insurance Company” (turpmāk - BTA) un Valsts policijas apkopotie dati liecina, ka pēdējā gada laikā automašīnu zādzību skaits Latvijā ir samazinājies, taču joprojām garnadžus interesē spēkrati vecuma grupā, kas vecākas par pieciem gadiem. BTA pusgada laikā, par nozagtu vai zagļu apskādētu automašīnu saņēmusi 175 pieteikumus un atlīdzībās izmaksājusi teju 320 tūkstošus eiro. BTA iesaka transportlīdzekļu īpašniekiem izvēlēties piemērotu KASKO apdrošināšanas programmu savam spēkratam, uzstādīt papildu drošības sistēmas un veikt automašīnas detaļu marķēšanu.

Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 2. nodaļas darbinieku apkopotā informācija liecina, ka salīdzinot ar pērnā gada pirmo pusi, šī gada pirmajos sešos mēnešos automašīnu zādzību skaits ir pavisam nedaudz sarucis. Kopā šī gada sešos mēnešos reģistrētas 416 automašīnu zādzības. Savukārt, pērn šajā pat laika posmā 428 gadījumi un visbiežāk tika zagtas automašīnas, kuru izlaiduma gads ir no 2009. līdz 2017. gadam ieskaitot. Visbiežāk spēkratu zādzības notiek Rīgas reģionā – 2018. gada pirmajā pusgadā reģistrēts 301 zādzību gadījums. Zagļi joprojām iecienījuši BMW, Audi, VW markas automašīnas, no kurām visbiežāk tiek zagtas BMW 5. sērijas un Audi A4 automašīnas. Tāpat arī Toyota, Mercedes-Benz un citas markas transportlīdzekļus.  

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Elīna Sprudzāne norāda: "Ikdienā Valsts policija veic profilaktiskos reidus, aiztur noziedzniekus un noziedznieku grupas, kas nodarbojas ar automašīnu zādzībām. Taču ir jāņem vērā, ka zagļiem pieaug interese par jaunām automašīnām. Šis faktors, visticamāk, ir saistīts gan ar tirgus pieprasījumu, gan ar jaunu rīku pieejamību automašīnu drošības sistēmu uzlaušanai. Jaunas automašīnas bieži ir aprīkotas ar tā saukto Keyless jeb bez-atslēgas sistēmu. Ļaundari ir izstrādājuši tehnoloģijas, ar kuru palīdzību attālināti nolasīt šīs drošības sistēmas kodus, ļaujot automašīnas aizdzīt. Ņemot vērā zādzību gadījumu skaitu, Valsts policija aicina automašīnu īpašniekus savus spēkratus aizsargāt ar papildu signalizāciju. Tāpat atgādinām, ka ir pieejami speciāli maki, kuros var glabāt bez-atslēgu sistēmu aprīkoto automašīnu atslēgas. Tie apgrūtinās zagļa darbu, jo, šādā veidā glabājot atslēgu, automašīnas drošības sistēmas kods nav nolasāms."

BTA Baltijas risku parakstīšanas departamenta direktors Ivo Danče stāsta, ka “Latvijā šogad nozagto automašīnu skaits mērāms simtos, un kā liecina Valsts policijas statistika zagļus interesē ne tikai jaunāki un dārgāki auto, bet arī automašīnas, kas ir vecākas par 10 gadiem. Joprojām zagļu vidū iecienītas ir mašīnas, kuras ir aprīkotas ar ar Keyless sistēmu bez uzstādītām papildus drošības sistēmām, tomēr jāatzīmē, ka ar papildus drošības iekārtām ir aprīkots procentuāli liels automašīnu skaits. Lai auto zādzības gadījumā īpašniekam izdevumi nebūtu jāsedz no savas kabatas, der padomāt ne tikai par auto aprīkošanu ar kādu no papildu drošības sistēmām, bet arī apdrošināt ar KASKO mini.”

SIA Autonams drošības speciālisti informē, ka automašīnu īpašnieki saskaras ne tikai ar paša auto pēkšņu pazušanu no savu māju pagalmiem un stāvvietām, bet arī ar rezerves daļu, kā sānskata spoguļu un priekšējo lukturu zādzībām. “Pēdējā gada laikā turpinājusies tendence jaunāku automašīnu aprīkošanā ar papildu drošības sistēmām, taču ikdienā turpinām strādāt ar automašīnām, kas ir vienu, līdz desmit gadus vecas. Tās sastāda 96 % no visām automašīnām, kurām tiek uzstādītas šīs sistēmas. Laika posmā no 2017. gada jūlija līdz 2018. gada jūlijam ieskaitot, esam aprīkojuši vairāk nekā 4500 automašīnas ar papildu drošības sistēmām. Aptuveni puse klientu, papildu pretaizdzīšanas iekārtām, izvēlas veikt arī pilno auto marķēšanu. Tostarp liela daļa veic tikai sānskata spoguļu marķēšanu, neveicot pilno marķēšanu. Šādu opciju izvēlas to auto īpašnieki, kuru automašīnas ir sānskata spoguļu zādzību topā,” stāsta SIA Autonams drošības eksperts Lauris Liepiņš.

“Esam pielāgojuši un izstrādājuši KASKO apdrošināšanu, kas palīdzētu novērst lielos zaudējumus, ja transportlīdzeklis nozags vai gājis bojā. Būtiski ir apsvērt iespēju iegādāties KASKO mini tiem auto, kas nav finansēti līzingā vai iepriekšējā pieredzē nav bijuši daudz bojājumu un atlīdzības gadījumu. Tāpat arī ar KASKO mini iespējams ne tikai apdrošināt auto, kas vecāks par 15 gadiem un iekļaut vadītāja Nelaimes gadījumu apdrošināšanu, bet arī saņemt palīdzību uz ceļa, noteikt polises darbības laiku, teritorijas segumu, kā arī noteikt pašam savu pašrisku, ” iesaka I. Danče.


Par BTA

Apdrošināšanas akciju sabiedrība „BTA Baltic Insurance Company” ir viena no vadošajām apdrošināšanas sabiedrībām Baltijā, kas piedāvā plašāko nedzīvības apdrošināšanas pakalpojumu klāstu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. BTA Baltijā nodarbina vairāk kā 1 000 darbiniekus. BTA lielākais akcionārs ir „Vienna Insurance Group AG” ar 200 gadu ilgu pieredzi apdrošināšanas nozarē. Šajā grupā ietilpst vairāk nekā 50 apdrošināšanas sabiedrības 25 valstīs, un tajā strādā vairāk nekā 25 000 darbinieku. „Vienna Insurance Group AG” ir izteikts līderis pārstāvētajos tirgos Eiropā ar augstu finansiālās stabilitātes novērtējumu — „Standard & Poor’s” A+ (stable outlook) —, kura akcijas tiek kotētas Vīnes un Prāgas biržā

Reklāmraksti