Ģimene un nauda – kā izvairīties no konfliktiem?

Naudas tēma katrā ģimenē rada savādākas emocijas. Atkarība no ģimenes šobrīdējā finansiālā stāvokļa, ģimenes finansiālās pagātnes un abu pušu personīgajām vērtībām finanšu jomā. Vienā ģimenē šī tēma neizraisa nekāda veida saasinātas emocijas un citā ģimenē naudas jautājumi var izraisīt kaislīgas diskusijas un konfliktus vairāku dienu garumā.
Mums nav vienas, konkrētas receptes, lai izvairītos no ar naudu saistītiem konfliktiem, taču Monni.lv ir sagatavojuši rakstu, kurā Tu vari lasīt mūsu padomus veselīgai naudas tēmu apspriešanai ģimenē.

Skaidrība par katra cilvēka lomu ģimenē

Katram no mums ir sava loma ģimenē, lai arī kāda nebūtu Tava loma, ir svarīgi, lai visi ģimenes locekļi zinātu, saprastu un respektētu šo lomu.Ja ģimenē ir nolemts radīt ģimenes pieaugumu un sieviete ir dekrētā ar bērniņu, tad vīrietim ir jāuzņemas apgādnieka loma un sievietei – mātes, mājsaimnieces loma. Šīs lomas ir vienlīdz svarīgas, taču ir svarīgi, lai abas puses vienotos un saprastu, kādas ir to lomas, kāpēc tās ir svarīgas un kāpēc tās būtu jārespektē vienlīdz augstu.

Tai pat laikā, ja viena no attiecībās iesaistītajām pusēm studē un otra strādā, tad ir jāatceras, ka viena puse kādu laiku nebūs tik pat stabila finansiāli, kā strādājošā puse. Abām pusēm ir jāvienojas to respektēt un jāatceras, ka vienas puses izglītība ir ieguldījums abu pušu nākotnes plānos.

Lai arī kāds nebūtu lomu sadalījums Jūsu ģimenē, vienmēr ir svarīgi atcerēties respektēt vienam otru. Ja kāda no pusēm nav finansiāli patstāvīga, tad ir jāatceras, ka šī puse var radīt atslogu strādājošajai pusei, piemēram, palīdzot mājas darbos.

Kopīgais un personīgais budžets

Budžeta izveide var palīdzēt vizualizēt ienākumu un izdevumu plūsmu ģimenē. Veidojot budžetu būs iespējams vizualizēt ienākumus un izdevumus, kā arī identificēt sliktus finansiālos ieradumus ģimenē, kas rezultātā palīdzēs tos labot un pieņemt atbildīgākus finansiālos lēmumus.

Vislabākais risinājums būtu personīgā un ģimenes budžeta izveide, ja ģimenē ir vairāki pelnošie. Šādi iespējams sadalīt ģimenes kopīgos izdevumus un veidot kopējos ģimenes uzkrājumus, kā arī atvēlēt sev personīgo „kabatas naudu”, kura paliek Jūsu rīcībā.

Kopīgā un personīga budžeta izveide var arī palīdzēt situācijās, kad abas, attiecībās esošās puses, pelna, taču algas nav vienādas. Tādejādi iespējams nodrošināt vienlīdzīgu līdzekļu sadali, izejot no abu pušu iespējām.

Komunikācija

Kas bieži vien rada problēmas ģimenē, ne tikai naudas jautājumos, ir komunikācijas trūkums. Ir svarīgi atcerēties vienmēr komunicēt ar savu partneri un apspriest gan patīkamās, gan ne tik patīkamās tēmas. Veselīga komunikācija palīdzēs pusēm izrunāt problēmas un raizes, tādējādi kopīgiem spēkiem meklējot risinājumu esošām vai potenciālajām problēmām.

Naudas jautājumos, bieži vien ir viena puse, kura jūtas apkrāpta, jo iegulda vairāk līdzekļu ģimenes labklājība, nekā otra un tas var radīt spriedzi un konfliktus. Komunikācija vienam ar otru palīdzēs izrunāt, kas rada šīs problēmas un kā iespējams atrast kopīgu risinājumu, lai abas puses būtu apmierinātas.

Protams, abām pusēm jābūt atvērtām uz komunikāciju, lai tas būtu iespējams, savādāk būs grūti ko izrunāt un risināt.

Finanšu sānsoļi

Turēt noslēpumus no sava partnera nebūtu vēlams. Finansiālu sānsoļu slēpšana var novest pie lielākiem konfliktiem nākotnē. Piemēram, partnerim aiz muguras ņemti kredīti un veikti pirkumi var ne tikai radīt negatīvu gaisotni mājās, bet arī rezultēties nopietnākās finansiālās sekās, ja nu pēkšņi rodas grūtības atmaksāt aizņemtos kredītus.

Ja ģimenē ir kopīgas finanses, tad it tikai godīgi svarīgus finansiālos lēmumus pieņemt kopā. Protams, mēra robežās, jo pārāk liela iesaistīšanās vienam otra finansēs un katras kapeikas skaitīšana ilgtermiņā arī radīs spriedzi.

Vissvarīgākais tomēr ir atcerēties komunicēt un uzticēties savam partnerim, gan runājot par finansiālām tēmām, gan saistībā ar citiem sadzīves jautājumiem.

Reklāmraksti