Kā diversificēt savus ienākumus?

Vairumam cilvēku ir tikai viens ienākumu avots – darba alga. Mēs pie tā esam pieraduši un pieņēmuši to kā normu, taču patiesībā tas ir pat ļoti riskanti. Ja pēkšņi šis ienākumu avots zūd, vienā mirklī finansiālā situācija tiek ievērojami sabojāta. Tad kā glābšanas riņķis parasti tiek izmantots ātrais kredīts, kas visu tikai vēl vairāk pasliktina, jo nav jau ienākumu, ar ko to atmaksāt. Tāpēc ir ļoti svarīgi diversificēt jeb dažādot savus ienākumu avotus.

Katram cilvēkam vajadzētu vismaz trīs regulārus ienākumu avotus. Ja viens no tiem kādu iemeslu dēļ zūd, paliek vēl vismaz divi. Protams, ir jārēķinās, ka viens no šiem ienākumu avotiem tāpat būs galvenais un pārējie tikai mazliet palīdzēs finansiālās labklājības nodrošināšanā, bet tāpat tas var sniegt ļoti būtisku atbalstu finansiāli sliktos laikos. Būtu labi, ja katram būtu vismaz tādi ienākumu avoti kā darba alga, ienākumi no vaļaspriekiem un pasīvie ienākumi.

Pirmais ienākumu avots ir pamata darbs. Tas pārsvarā visiem arī ir. Arī tad, ja pievienosit citus ienākumu avotus, šis, visticamāk, būs galvenais un būtiskākais. Tā kā tas ir visstabilākais ienākumu avots, tam vajadzētu arī segt visus pamata izdevumus. Proti, pārējie ienākumu avoti var noderēt papildus tēriņiem, iekrājumu veidošanai vai investīcijām, bet tādas izdevumu kategorijas kā īre, komunālie maksājumi, pārtika, transports u.tml. vajadzētu spēt pilnībā nosegt ar pamata ienākumiem.

Nākamais ienākumu avots ir papildus ienākumi jeb ienākumi no hobijiem. Tie, visticamāk, būs nelieli, turklāt ne tik regulāri ienākumi, bet to pelnīšanai vajadzētu sagādāt jums prieku. Papildus darbs var būt, piemēram, bērnu pieskatīšana, privātstundu pasniegšana, suņu vešana pastaigās, dažādu darinājumu pārdošana u.tml.. Īsāk sakot, varat izmantot to, kas jums padodas un patīk, lai pelnītu naudu. Kamēr vien jums ir pamata darbs, jums nav uz to jāiespringst un jācenšas ar to ļoti daudz nopelnīt, bet ja nu gadās pazaudēt pamata darbu, varat daudz aktīvāk pievērsties šīm nodarbēm, lai nodrošinātu daudz maz stabilu finansiālo situāciju, kamēr atradīsit jaunu pamata ienākumu avotu.

Pēdējais ienākumu avots ir pasīvie ienākumi. Tie ir ienākumi, kas pamatā veidojas no investīcijām, nevis aktīva darba. Kaut arī to gūšana neprasa daudz darba, tos parasti saņem ļoti neliela cilvēku daļa, jo daudzi negrib, nevar vai nemāk investēt naudu. Ja tomēr jums ir lieki naudas iekrājumi (vēl bez līdzekļiem, kas paredzēti ārkārtas gadījumiem), jums tos vajadzētu mēģināt investēt. Ienesīgākās ir investīcijas nekustamajā īpašumā vai akciju tirgos. Abos gadījumos saņemsit regulārus ienākumus (dividendes no akcijām vai īres maksu no nekustamā īpašuma), kā arī pašu investīciju cena var būtiski pieaugt. Šie abi investīciju veidi tiešām var palīdzēt nopelnīt, taču tas ir arī riskanti un prasa šādas tādas zināšanas. Ja negribat tik daudz riskēt, lai varētu investēt kādā no ienesīgajiem investīciju veidiem, vismaz ieguldiet naudu obligācijās vai noguldiet depozītā, lai uzkrātajai naudai nezustu vērtība.

Diversificēt savus ienākumus noteikti vajadzētu pilnīgi visiem, bet īpaši svarīgi tas ir tiem, kuriem ir paņemti ilgtermiņa kredīti. Ņemot ilgtermiņa kredītu, neviens nevar paredzēt savu nākotni un finansiālo situāciju tajā, taču, ja jums būs vairāki ienākumu avoti, iespēja, ka nespēsit atdot kredītu, krietni samazināsies. Labāk ir nodrošināties pret visām iespējamajām finanšu nelaimēm, un vislabāk to var izdarīt panākot, ka nauda regulāri ieplūst no vairākiem avotiem.

Reklāmraksti