Kā līdzsvarot prioritātes ģimenes uzkrājumos?

Ar nelielu iepriekšēju plānošanu un budžeta sadaļu pārskatīšanu ikviens no mums viegli varētu uzkrāt nepieciešamos finanšu līdzekļus personīgo īstermiņa un ilgtermiņa mērķu sasniegšanai. Tomēr jau uzkrāt pašam sev var šķist sarežģīti, tad varat tikai iedomāties cik grūti varētu būt iekrāt visām ģimenes vajadzībām. Un lielākoties tieši tāpēc, ka mēs sākam uzkrāt bez pareizo prioritāšu noteikšanas. Vai jūs uzkrāsiet tāpēc, lai nākamreiz lielākam pirkumam nebūtu jāņem ātrais kredīts 150 eiro apmērā jeb pikavippi 150, vai arī tāpēc, ka vēlaties bez rūpēm pavadīt vecumdienas? Kā noteikt, kurš no mērķiem būs ar augstāku prioritāti? Vispirms jums ir jāapsver īstermiņa iespējas un vēlmes, kādas jums ir uz ilgtermiņa mērķiem, kā arī faktori, kas saistīti ar neparedzētiem izdevumiem, kas, šķiet, mūsu dzīvēs uzrodas diezgan regulāri, bet visai negaidīti. Tas viss sākumā varbūt izklausās sarežģīti, bet to ir iespējams paveikt tikai ar nelielu plānošanu. Ja jūs kā ģimene apsvērsiet to, kā noteikt jūsu ģimenes finanšu mērķu prioritātes, tad tas var palīdzēt izstrādāt jau lielāku plānu, kas aptvers visas jūsu ģimenes vajadzības, vienlaikus ļaujot uzkrāt papildus līdzekļus, kurus pēc tam varēsiet iztērēt uz kopā pavadītām brīvdienām vai citām jautrām lietām.

Pirmkārt, izveidojiet ārkārtas fondu. Jūs nekad nevarat pilnībā nezināt, kas notiks: jūs vai kāds jūsu ģimenes loceklis varētu saslimt, jūs vai ģimenes loceklis varētu nokļūt nelaimes gadījumā, jūs varētu atlaist uz štatu samazināšanas rēķina, iepriekš laicīgi nebrīdinot. Tāpēc ir svarīgi atlikt naudu ārkārtas situācijām. Finanšu eksperti iesaka ārkārtas fondā uzkrāt vismaz trīs mēnešu izdevumu apmēru. Tomēr, ja jūs vai jūsu partneris esat pašnodarbinātie vai ikmēneša ienākumi ir neparedzami, jūs varētu apsvērt iespēju ietaupīt vēl vairāk.

Tālāk apsveriet jūsu ilgtermiņa prioritātes. Jā, nākotne var šķist tālu, bet finanšu plānotāji iesaka vispirms izvirzīt savus ilgtermiņa mērķus, prioritāri izvirzot tieši ietaupījumus vecumdienām. Atcerieties jūsu bērniem universitātei vai jebkādai citai izglītībai vienmēr būs pieejami dažādi aizdevumi, kā piemēram, patēriņa kredīts 3000 eiro apmērā (joustoluotto 3000), taču viņu vecākiem, it īpaši tiem, kuri jau grasās pensionēties, būs ļoti ierobežotas finansiālās iespējas. Tāpēc apsveriet iespēju ieguldīt savos privātajos pensiju fondos tik daudz, cik vien iespējams. Pēc šī svarīgā mērķa variet pāriet atpakaļ uz īstermiņa mērķiem. Kad jūs būsiet parūpējušies par ilgtermiņa prioritātēm, ķerties klāt pie īstermiņa mērķiem būs daudz vienkāršāk. Izveidojot mērķu sarakstu, kas jums un jūsu ģimenei nākamajos piecos gados varētu šķist svarīgi. Jūs sarakstā varat iekļaut tādas lietas kā kopīgas brīvdienas, jaunu automašīnu, mājas pārbūvi vai dzīvesvietas remontu un pat bērnu kāzas. Jūs varētu atvērt kopīgu krājkontu, kas būtu paredzēts šo īstermiņu mērķu sasniegšanai. Veiciet iknedēļas vai ikmēneša iemaksas krājkontā pēc tam, kad esat rūpējušies par ilgtermiņa noguldījumiem.

Esi radoši un elastīgi. Ja šķiet, ka neveicat pietiekami daudz ieguldījumus īstermiņa mērķu sasniegšanai, apsveriet dažādus radošus veidus, kā uzlabot savus uzkrājumus. To vislabāk izdarīt ar jauniem ienākumu avotiem – izpārdodiet nevajadzīgos apģērbus vai sadzīves priekšmetus, kurus paši vairs neizmantojat. Pieskatiet kaimiņu bērnus pa vakariem vai kad viņi vēlas doties izklaidēties. Visus papildus izdevumus, kurus iegūstat jūs vai kāds no jūsu ģimenes locekļiem uzreiz pārskaitiet uz krājkontu, lai nerastos vēlme tos uzreiz iztērēt uz kādiem mirkļa pirkumiem. Esiet elastīgi ar savu ikmēneša budžetu – iespējams, atrodat vel jaunus veidus, kā ietaupīt, piemēram, uz pārtikas iegādi.

Reklāmraksti