Kāpēc tiek tīrīti zobu kanāli?

Vai visas zobu labošanas un kopšanas procedūras ir nepieciešamas? It kā muļķīgs jautājums – jā zobi ir jākopj un jātīra, jāļauj zobārstam veikt visas nepieciešamās procedūras, tomēr, ja zobi nesāp – vai dažādas procedūras patiešām ir nepieciešamas, ja tās sadārdzina izmaksas, bet tiek veiktas profilaktiski? Atbildot – jebkura procedūra, kas veikta profilaksei, ir vērtīga – zobi pēc dažādām zobārsta veiktajām procedūrām pēc tam nesāp tikai tāpēc, ka ir veiktas šīs jau iepriekš ieplānotās darbības, lai novērstu zobu sāpēšanu un bojāšanos nākotnē. Viena no šādām procedūrām var būt endodontija, kas ir zobu kanālu tīrīšanas procedūra, un tiek veikta gadījumos, ja dažādu zobu defektu dēļ ir cietuši pacienta zoba mīkstie audi – zoba nervs un zoba asinsvadi, kas atrodas zoba kanālā. Šādu bojājumu rezultātā zoba mīkstajos audos rodas iekaisuma process, kas sākotnējā stadijā izraisa spēcīgas, asas zoba sāpes, bet, iekaisuma procesam turpinoties, tas pāriet hroniskā formā. Izteiktas sāpes vairs var neizjust, taču infekcija turpina izplatīties dziļāk pa zoba saknes kanālu, aizejot līdz žoklim. Zobu kanālu tīrīšanas procedūra parasti tiek veikta, lai attīrītu infekcijas skarto zoba kanālu. Procedūru veic tad, ja zobu skāris dziļais kariess, spēcīga zobu erozija vai nodilums, kā arī, ja zobs ir bijis traumēts un tā rezultātā ir cietuši zoba mīkstie audi.

Arī tad, ja sāpes nejūtam, galvenais rādītājs, vai veikt zobu kanālu tīrīšanu, ir zoba rentgenoloģiskā izmeklēšana. Ja tā liecina, ka mīksto audu kanāli, kur atrodas nervs, asinsvadi un saistaudi, ir iekaisuši, tad labāk tos iztīrīt, nekā gaidīt sāpes un daudz lielākas procedūras nepieciešamību. Ja zobs sāp naktīs, reaģē uz karstu un aukstu ēdienu vai dzērienu, nervs ir iekaisis, bez kanālu tīrīšanas noteikti nevar iztikt.

Ne vienmēr šāda iekaisuma gadījumā ir jūtamas sāpes. Tas bez simptomiem var hroniski noritēt daudzus gadus un uzliesmot pēkšņi, pazeminoties organisma imunitātei vai rodoties citiem nelabvēlīgiem apstākļiem, tāpēc, ja zobārsts piedāvā zobu kanālu tīrīšanu, bet jūs sāpes pirms tam nejūtat – labāk piekrist – profilaksei.

Katram zobam var būt no viena līdz pat pieciem sešiem kanāliem. Reizēm, savijušies kopā, vairāki kanāli ir ar atzariem, tāpēc sarežģītos gadījumos šo darbu labāk uzticēt endodontistam, kurš specializējies zobu kanālu ārstēšanā, un strādājot izmanto mikroskopu.

Zobārsts parasti kanālu tīrīšanas procesā iekaisušo pulpu izņem, kanālus paplašina konusa formā, skalo ar antibakteriāliem līdzekļiem un pēc tam aizpilda ar mākslīgu materiālu, jo daba nemīl tukšumu. Ja kanālā nav palikuši mikrobi un tas ir hermētiski noslēdzies, iekaisums parasti pāriet. Taču reizēm zobārstam neizdodas atrast un iztīrīt visus kanālus, vai arī tas iespējams tikai daļēji, un tad tukšumā mēdz ieperināties mikrobi.

Ja iekaisums pēc kanālu ārstēšanas nav pārgājis, var veikt nelielu operāciju – zoba saknes gala rezekciju jeb nogriešanu. Visbiežāk to izdara priekšzobiem. Ja arī tas nepalīdz, tad nekas cits neatliek kā zoba izraušana. Izteikta iekaisuma gadījumā labāk no tā šķirties nekavējoties. Jāņem vērā, ka zobs pēc kanālu pildīšanas dažas dienas vai pat mēnešus var būt jutīgs. Kaut gan zobs ir zaudējis nervu un kļuvis nedzīvs, tas nenozīmē, ka vairs nekad nesāpēs un nebūs jāārstē. Nereti tas kļūst trauslāks. Ja zobs zaudējis daudz audu un nav atjaunojams, labāk to izraut.

Tomēr, ne visos gadījums, kad iesāpas zobs, būs noteikti jātīra sakņu kanāli. Ja sāpes nerimst jau vairākas dienas un ir stipras, visticamāk, infekcija iekļuvusi dziļi saknē, un kanāli būs jātīra. Tāpat, zobs, kuram izņemts nervs, ar laiku var mainīt krāsas pigmentu. Ja saknes ir kvalitatīvi iztīrītas un sapildītas, tad krāsu zobam nevajadzētu mainīt. Bet nereti ārsts nevar saskatīt vai tikt klāt, lai iztīrītu sīkos sāna kanāliņus, un neizņemtās paliekas ar laiku zobam dod tumšāku pigmentu. Ja tomēr zobs pēc kanālu ārstēšanas pārkrāsojies tumšāks, nedzīvu zobu iespējams balināt, un īpaši tas ir aktuāli priekšzobiem. Ir situācijas, kad ar laiku nedzīvs zobs kļūst tumšāks, jo pārkrāsojas tā gaišā plomba – tad būtu jāmaina plomba.

Reklāmraksti