Mārtiņš Augstkalnietis: ilgtermiņā sadarbojoties ar “Food Union” zemnieks ir ieguvējs


Mālupes pagasta zemnieku saimniecība “Kadiķi M.A.” ir viena no lielākajām Alūksnes novada zemnieku saimniecībām. Tai ir vairākas darbības nozares - graudkopība, piena lopkopība, tehnikas un darbaspēka pakalpojumi mežizstrādē. Pastāvīgi nodarbina 27 strādniekus, sezonā – vēl vairāk, bet vasarās, iesaistoties skolēnu nodarbinātības programmā - arī skolēnus, šovasar sešus. Pēdējo gadu laikā saimniecība paplašinājusies un šobrīd apsaimnieko jau 1818 hektārus zemes Mālupes, Malienas, Jaunalūksnes, Mārkalnes, Liepnas un Annas pagastos. Šobrīd saimniecībā ir 186 lopi – starp tiem 78 slaucamas govis un 5 zīdītājas.


20180831-1528-martins-augstkalnietis-gan

“Kadiķi M.A.” pienu nodod akciju sabiedrībai “Valmieras piens”, kas ir viens no “Food Union” grupas uzņēmumiem. Šobrīd vispārējās tendences liecina, ka pirmajā pusgadā Latvijā nodotā svaigpiena un ganāmpulku apjoms samazinās, ietekmējot izslaukumu un saimniecību lielumu. Neskatoties uz to, “Kadiķi M.A.” efektivitāte ir noturējusies un pat palielinājusies, kopumā strādājot stabilos apstākļos. Saimniecības īpašnieks Mārtiņš Augstkalnietis dalās pieredzē, kā tas ir izdevies.


“Pirms diviem gadiem valstī bija lielā krīze piensaimniecībā, un piena iepirkuma cena noslīdēja līdz 0,18 eiro par litru. Tik zema cena bija aptuveni divus gadus, tādēļ apsvērām domu pāriet tikai uz zīdītājām un piena lopkopībai mest mieru, jo – cik ilgi tu kā zemnieks vari dotēt nozari? Bet tad piena iepirkuma cena strauji palielinājās – dažu mēnešu laikā līdz pat 0,34 eiro par litru, tomēr saglabājām ganāmpulku. Diemžēl mūsu prieki nebija ilgi – cena atkal kritās. Uzradās apķērīgi zēni – starpnieki no piena loģistikas uzņēmumiem, kuri brauca uz saimniecību un vilināja pāriet pie viņiem. Bet es esmu konservatīvs un uzticīgs – kopš esmu pievērsies piensaimniecībai, pienu vienmēr esam nodevuši “Valmieras pienam”. Viņi paši arī pienu pārstrādā, nevis kā tas ir starpnieku gadījumā, kuri tikai uzpērk un pārdod tālāk,” stāsta M.Augstkalnietis.

20180831-1530-martins-augstkalnietis-sej

Būdams “Food Union” ilgtermiņa partneris, M.Augstkalnietis pērn pavasarī piekrita uzņēmuma piedāvājumam sākt izmantot “Progresīvo retro bonusu programmu”, kas balstīta uz ilgtermiņa sadarbības principiem. “Kadiķi M.A.” ir viena no 21 saimniecības, kuras “Food Union” svaigpienu nodod pēc šīs ilgtermiņa sadarbības programmas. Neskatoties uz lielām cenu svārstībām, saimniecības bonusu programmā saņem izlīdzinošo piena iepirkuma cenu. Programmu ar saimniecībām slēdz uz gadu un naudu par piena iepirkumu izmaksā par ceturksni. Turklāt saimniecībām tiek nodrošināta iespēja saņemt papildus bonusu – noteiktu summu pie katra nodotā piena kilograma. Nākamā kvartāla 15.datumā šī summa tiek izmaksāta saimniecībām. Tādējādi ir iespēja saņemt stabilus un prognozējamus ienākumus.

“Iepirkuma cena ir tuva tirgus cenai, bet pusotrs eiro cents par litru tiek uzkrāts un šo uzkrājumu izmaksā reizi trijos mēnešos, bet gada beigās šī summa veido viena mēneša piena naudas apmēru. Uzskatu, kaFood Union ilgtermiņa sadarbības programma ir ļoti laba. Turklāt ikdienā piena naudas izmaksa vienmēr notiek ļoti precīzi 1.un 15.datumā – zemnieks zina, ar ko rēķināties. Analizējot saimniecības pagājušā gada finanšu rezultātus secinājām, ka esam ieguvēji. Turklāt arī izslaukums ir palielinājies par pustonnu.


Kad sākām saimniekot, 6-7 tonnas piena izslaukuma no vienas govs gadā bija labi – tagad izslaukums ir 9 tonnas no govs gadā. Līdz šim tika uzsvērts, ka svarīgs ir piena olbaltumvielu saturs, bet nu jau sāk domāt arī par to, ka ne mazāk būtisks ir arī tauku saturs pienā. Jo lielāks olbaltumvielu sastāvs pienā, jo lielāku maksu par pienu var saņemt. Arvien cenšamies palielināt piena kvalitatīvos rādītājus,” saka zemnieks.

Reklāmraksti