Jaunums Latvijā - Pusaudžu MTB distance

Pēdējos gados ir strauji pieaugusi kalnu riteņbraukšanas (MTB) sacensību popularitāte. Vasaras periodā Latvijā tiek organizētas daudz un dažādas MTB sacensības, kurās aizvien pieaug dalībnieku skaits. Šī tendence ir ļoti iepriecinoša, jo velosports uzskatāms par vienu no veselīgākiem aktīvās atpūtas veidiem. Īpašas ir MTB sacensības, kuras tiek organizētas mežos un distances tajās tiek veidotas pa meža celiņiem, takām, iekļaujot skaistus dabas skatus, kas ikvienam sacensību dalībniekam dod iespēju pavadīt brīvdienas svaigā gaisā, fiziski aktīvās nodarbēs un brīvā dabā.

Šogad 17. aprīlī Ventspils Piedzīvojumu Parkā sāksies jau 10. Vivus.lv MTB maratonu seriāla sezona, un dalībnieku atsauksmes liecina, ka tieši Vivus.lv MTB maratons ir dabai draudzīgākais maratonu seriāls, kur liela uzmanība tiek pievērsta draudzīgai attieksmei pret dabu un dalībniekiem savā starpā. Tieši šo MTB maratona seriālu aizvien vairāk ģimenes izvēlas kā savu galamērķi nedēļas nogalēs, lai kopīgi izbaudītu Vivus.lv MTB maratona piedāvātās distances un draudzīgo atmosfēru.

Līdz šim Latvijas MTB sacensībās bērniem līdz 12 gadiem tika organizēts īpašs bērnu brauciens ar distancēm no 400m līdz 2 km, bet sasniedzot 11-12 gadu vecumu, pusaudžiem bija tikai viena iespēja - piedalīties pusmaratona distancē (25-30 km).

Vivus.lv MTB maratona organizatori konsultējoties ar Latvijā vadošajiem velo treneriem un ārstiem nonāca pie secinājuma, ka vecāki pakļauj savus bērnus pārslodzēm, kas negatīvi ietekmē pusaudžu fizisko veselību un grauj viņu motivāciju turpināt velo aktivitātes.
Kā atzīst Riteņbraukšanas kluba KS Sporta Klubs vecākais treneris Kārlis Smilktens: “Bērnu fizioloģija ievērojami atšķiras no pieaugušo un MTB maratonos tik nepieciešamās izturības īpašības bērniem un jauniešiem tiek trenētas pavisam savādāk nekā pieaugušajiem sportistiem, kā arī pārslodzes un “pārbraukšanās” sekas ir graujošas augošajiem sportistiem. Jāpiebilst arī, ka “pārbraucies” jaunais sportists ievērojami “sašūpo” arī savu “motivācijas laivu”.”

Saņemot ieteikumus no bērnu vecākiem, ka bērnu brauciena distances ir pārāk īsas pusaudžiem, bet braucot pusmaratona distances nereti pusaudži piedzīvo pārslodzes, Aigars Krasts, kura ģimenē aug 16 gadīgs un 10 gadīgs velobraucējs, uzskata: “Distance pusaudžiem būtu jāmēra laika izteiksmē, nevis garumā. Proti, cik ilgi pusaudzis distancē pavada laiku. Tai nebūtu jābūt garākai kā 30-40min, kā arī distancei vislabāk būtu jābūt iespējami pārredzamai, jo ja gadījumā ir kritiens, vai apjukums, bērns  zinātu, kur ir starts. Distancē jābūt daudz vairāk tiesnešu nodrošinājumam. “

Savukārt, Vivus.lv MTB maratona “Gada Ģimene – 2015” ģimenes galva Edgars Mednis uzskata: “Distances garums ļoti atkarīgs no bērna sagatavotības līmeņa. Iesācējam 10km ir pietiekami, bet jau pieredzējušajam braucējam prasītos visi 15km.” Kas attiecas par spēju vienam doties trasē, viņš saka: “Vairumam 10gadīgo varētu būt grūti, psiholoģiski, doties mežā vieniem. Ja nu vienīgi distances saīsinātais garums uzmundrinās. Bet 14 gadīgajiem nebūs nekādu problēmu ne ar orientēšanos, ne arī ar to, ka viņi ir vieni. Kaut gan trasē jau reti kad cilvēks ir viens. Vienmēr jau kāds ir blakus. Bet, domāju, ka tomēr būtu jāvelta pastiprināta uzmanība, lai neviens no mazajiem nenoklīst mežā un veiksmīgi sasniedz finišu. Jo pusmaratonā vienmēr kāds pieaugušais būs blakus, vai arī panāks un, vajadzības gadījumā, palīdzēs. Bet, ja saīsinātā distance būs atsevišķa no pusmaratona distances, kā jaunieši tiks galā ar iespējamām tehniskām problēmām? Vai arī traumām? Tam visam būtu jābūt paredzētam.”

Smiltenes novada sporta skolas riteņbraukšanas treneris Agnis Apse uzskata, ka gan trases garums, gan spēja trasē doties patstāvīgi, ir atkarīga no pusaudža sagatavotības līmeņa un pieredzes šajā sporta veidā. Viennozīmīgi  viņš vērš uzmanību organizatoriem padomāt par to, lai pusaudžu trases posmos būtu atšķirīgas un grūtības, kā arī tehniskā ziņā tās būtu dažādas, tādā veidā saglabājot pusaudža ieinteresētību un vēlmi pacīnīties un galu gala piedalīties sacensībās!

Tieši šī iemesla dēļ, Vivus.lv MTB maratons organizatori sākot ar 2016.gada sezonu ievieš īpaši pusaudžiem piemērotu distanci 10-15 km garumā. Šajā distancē varēs piedalīties pusaudži gan zēni, gan meitenes, kas dzimuši no 2002. līdz 2006. gadam. Būs izveidotas četras dzimumu un vecumu grupas, lai pusaudžiem būtu iespēja arī savstarpēji pacīnīties par godalgotajām vietām savās grupās. Lai sagatavotu pusaudžus dalībai lielajās sacensībās un radinātu pie patstāvības šajās distance, vecāku un pavadoņa līdzi braukšana ir aizliegta, bet, lai rūpētos par pusaudžu komfortu un drošību, organizatori īpašu uzmanību pievērsīs pastiprinātai distances marķēšanai un drošībai tajā. Rūpējoties par pusaudžu veselību Vivus.lv MTB maratona organizatori 2016.gada sezonā no 2002. līdz 2006.gadam dzimušos nepielaidīs startam pusmaratona distancē, bet aicina visus pusaudžus pieteikties startam “Labs Kino Pusaudžu MTB distance”.

Reģistrēties sacensībām un iegūt papildus informāciju iespējams: www.mtb-maratons.lv
Vivus.lv MTB maratons 10. jubilejas sezonā notiks septiņos posmos:
1. posms 17.04.2016. - Piedzīvojumu Parks, Ventspils
2. posms 22.05.2016. - Riekstukalns, Baldone Milzkalns, Tukums
3. posms 12.06.2016. - Milzkalns, Tukums
4. posms 26.06.2016. - Kamparkalns, Talsi
5. posms 24.07.2016. - Smiltene
6. posms 07.08.2016. - Cēsis
7. posms 10.09.2016. - Ape / Vastse Roosa (Igaunija)

Sports