44% Latvijas iedzīvotāju saņēmuši aizrādījumus dēļ krākšanas 3

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju mēdz krākt, kā arī 77% novērojuši, ka bieži intensīvi krāc arī viņu tuvinieki, atklāts Latvijas Endokrinologu asociācijas veiktajā pētījumā par krākšanu. Lai gan krākšana var būt pilnīgi dabiska parādība, 14% aptaujas dalībnieku apzinās, ka krākšana var būt arī nopietnas saslimšanas, piemēram, retās un grūti diagnosticējamās akromegālijas simptoms.

Aptaujā noskaidrots, ka biežāk krāc vīrieši un vecāka gadagājuma cilvēki, tomēr arī lielākā daļa sieviešu atzinušās, ka mēdz krākt. Attieksme pret krākšanu atšķiras atkarībā no dzimuma – sievietes ievērojami biežāk (44%) uzskatījušas krākšanu par veselības problēmu, savukārt lielākā daļa vīriešu krākšanu neatzīst kā problēmu, kā arī nav interesējušies par krākšanas saistību ar veselību.

“Vairumā gadījumu krākšana ir troksnis, kas saistīts ar elpošanas traucējumiem. Tomēr, ja māk atpazīt simptomus, ir iespējams jau savlaicīgi diagnosticēt dažādas saslimšanas, piemēram, grūtāk nosakāmo akromegāliju,” stāsta ārsts – anesteziologs, miega slimību konsultants Juris Svaža. “Ja intensīvas krākšanas laikā ir novērojamas pauzes elpošanā, parādās smakšanas sajūta un ir jācīnās pēc elpas, noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu. It īpaši, ja pacientam iepriekš konstatēta hipertonija, sirds saslimšanas, izteikta miegainība vai nogurums,” brīdina Juris Svaža.

Ievērojama daļa aptaujas dalībnieku (44%) atzina, ka krākšanas dēļ ir saņēmuši negatīvus komentārus un aizskarošus izteicienus no saviem tuviniekiem, tomēr tajā pašā laikā 26% respondentu kādreiz paši ir “izraidījuši” no guļamistabas tuvinieku tieši skaļās krākšanas dēļ. Latvijas Endokrinologu asociācijas speciālisti aicina nedusmoties uz saviem tuviniekiem, bet tā vietā ieklausīties tuvinieku krākšanā, izvērtējot intensīvu krākšanu kā iespējamas saslimšanas simptomu.

Miega slimību konsultants Dr. Juris Svaža iesaka novērot:

notikumus nakts laikā – vai parādās izteikta krākšana, pauzes elpošanā, kā arī novērojams nemierīgs miegs;

notikumus dienā – vai cilvēks jūtas izteikti miegains un noguris;

klīniskās pazīmes – izteikts liekais svars, hipertonija (it sevišķi rezistenta), palielināts kakla apkārtmērs.

Realitāte ir apbēdinoša - tikai 14% iedzīvotāju ir informēti, par kādu slimību varētu liecināt izteikta krākšana. Tikai retais zina, ka intensīvu krākšanu var uzskatīt par vienu no simptomiem retajai un grūti diagnosticējamai akromegālijai - hroniskai un progresējošai slimībai, kam raksturīga pastiprināta augšanas hormona veidošanās, izraisot neproporcionālu skeleta, iekšējo orgānu un audu augšanu, kā arī citus traucējumus.

Endokrinologu asociācija apzināti informē sabiedrību par reto un grūti nosakāmo slimību caur tik pazīstamu un izplatītu parādību kā krākšana, kas var būt viens no saslimstības simptomiem. Lai parūpētos par savu un tuvinieku veselību, asociācijas pārstāvji aicina uzdot sev un tuviniekiem vienkāršus pārbaudes jautājumus:

Vai pēdējo piecu gadu laikā ir palielinājies kurpju izmērs?

Vai laulību gredzens vairs nav viegli pārslidināms pār pirkstu?

Ja atbilde uz kādu no šiem jautājumiem ir apstiprinoša, turklāt novērota intensīva krākšana, paaugstināts asinsspiediens, nemierīgs miegs vai smakšanas sajūta miegā, tas varētu liecināt par saslimšanu ar akromegāliju. Šādā gadījumā speciālisti iesaka nekavējoties doties pie sava ģimenes ārsta vai endokrinologa.

“MindScan” interneta aptauju 2014. gada pavasarī veica Latvijas Endokrinologu asociācija sadarbībā ar mediju aģentūru "Mindshare". Aptaujā piedalījās 668 respondenti vecumā no 25 gadiem.

Komentāri 3

Liene

Vai tikai man liekas, ber nosaukumā vārdam "dēļ" būtu jāatrodas beigās?
Bet raksts visai interesants!

pirms 6 gadiem, 2014.09.30 18:59

Endijs

Rekur ir pareizi minēts kas ir krākšana un ctikt galā http://www.xmed.lv/lidzeklis-pret-kraksanu-medisnore/

pirms 6 gadiem, 2014.11.05 17:35

Veselība