7 fakti par prostatas vēzi, kas jāzina katram vīrietim

Ar prostatas vēzi Latvijā mirušo vīriešu statistika vēl joprojām, spītējot faktam, ka mūsdienās šī slimība ir ārstējama, ir nepielūdzama. Ar prostatas vēzi vien vidēji ik dienas Latvijā mirst kāds vīrietis; pagājušajā gadā Latvijā ar prostatas vēzi miruši 368 vīrieši, savukārt tas diagnosticēts 910 jauniem pacientiem, tostarp no tiem tikai 11% jeb 99 vīriešiem tas konstatēts agrīni - I stadijā, tātad ar maksimālu iespēju atveseļoties. Latvijā jau otro gadu septembrī - Vispasaules prostatas vēža mēnesī,- informē sabiedrību par iespējām šo situāciju uzlabot un mazināt vīriešu mirstību no ārstējamām vīriešu veselības kaitēm.

“Statistikas dati ir graujoši un tāda vīriešu mirstība Latvijā turpmāk nav pieļaujama. Katram sevi, savu veselību un arī savu ģimeni cienošam vīrietim ir pienākums parūpēties par savu veselību,” uzskata urologs, medicīnas zinātņu doktors, asociētais profesors un Latvijas Urologu asociācijas prezidents Egils Vjaters. “Tās ir aptuveni 15 minūtes, kuras var paglābt no vēža neārstējamā stadijā. Tās ir 15 minūtes, kuras nepieciešams veltīt asins analīžu nodošanai un tā nav augsta maksa, ja pretstatā redzam savu dzīvi vairāku gadu garumā kopā ar saviem mīļajiem,” stāsta Latvijas Urologu asociācijas prezidents Egils Vjaters.


Lai diagnosticētu prostatas vēzi savlaicīgi, aicinām iepazīties ar septiņiem aktuālākajiem faktiem, par kuriem būtu jāzina ikvienam savu veselību cienošam vīrietim Latvijā.


Kas ir prostatas vēzis

Prostata ir tikai vīriešiem – tas ir valrieksta lieluma dziedzeris pie taisnās zarnas zem urīnpūšļa. Šī dziedzera loma ir pasargāt un barot spermas šūnas, izdalot speciālu šķidrumu, kas ietilpst sēklas sastāvā. Parasti prostatas izmērs paliek nemainīgs līdz 40 gadu vecumam, taču vecāka gadagājuma vīriešiem tā var turpināt augt, izraisot palielinātu prostatu. Šādos gadījumos ir vēlme biežāk doties uz tualeti, kā arī jūtamas sāpes urinēšanas procesā. Gandrīz vienmēr prostatas vēzis rodas tad, kad šīs šūnas kļūst agresīvas un sāk nekontrolējami augt. Un šis process izraisa vēzi. Tas notiek, šūnu DNS tiekot bojātām, līdz ar to tās uzvedas pretēji normāliem apstākļiem. Šūnas dalās krietni ātrāk, veidojot audzēju un pat var izplatīties (veidot metastāzes) uz citām ķermeņa daļām caur asinīm vai limfvadiem.


Prostatas vēzis neparādās uzreiz

Prostatas vēzis ļoti atšķiras no citiem audzējiem. Bieži tas iekapsulējies “mierīgi guļ” prostatā, neizraisot nekādus veselības traucējumus vairākus gadus. Kad parādās sūdzības, pacientam visbiežāk ir jau sākotnējās metastāzes kaulu sistēmā – sāp mugura, gūžas.


Prostatas vēža riska grupa

Prostatas vēža riska faktori ir saistāmi ar vecumu pēc 50 gadiem, ģimenes anamnēzi, ja tuvos rados kādam bijis prostatas vēzis, kā arī nozīme ir uzturam – dzīvnieku tauki, maz augļu, dārzeņu un zivju var palielināt risku. Satraukumu rada arī vēlīni diagnosticēti nieru un urīnpūšļa vēži vīriešiem.


Prostatas vēzis un iedzimtība

Prostatas vēzis var tikt pārmantots ģimenē. Ja brālim vai tēvam ir bijis prostatas vēzis, vīrietim saslimšanas risks ir divreiz augstāks. Tāpēc tiem vīriešiem, kuru pirmās pakāpes radiniekiem ir vai ir bijis vēzis, kontroles pie urologa jāsāk ātrāk nekā 45 gadu vecumā.


Prostatas vēža diagnosticēšana

Savlaicīgi atrodot prostatas vēža audus, iespējams novērot, kā situācija progresē un novērtēt, vai nepieciešama operācija. Arī operācijai prostatas vēža ārstēšanā mūsdienās tiek piemērotas salīdzinoši saudzīgas metodes, kas ārstēšanos padara vienkāršu un atgriešanos dzīvē – nesalīdzināmi ātrāku.


Savlaicīga prostatas vēža diagnostika

Lai prostatas vēzi laikus atklātu, no 50 gadu vecuma jebkuram vīrietim regulāri jādodas pie urologa uz pārbaudēm. Dakteris nosūta uz speciālu prostatas vēža analīzi, kur nosaka prostatas specifisko antigēnu (PSA). Izvērtējot šo analīzi un izmeklējot pacientu, neviens neizspruks nepamanīts. Urologs jāapmeklē arī tiem vīriešiem, kam veikta labdabīgas prostatas operācija, jo prostatu neizoperē pilnībā, atlikušajā daļā var veidoties ļaundabīgs audzējs. Laba ziņa tiem kungiem, kas sasnieguši 75 gadu vecumu, – viņu risks nomirt no prostatas vēža ir niecīgs. Ja nav sūdzību, PSA analīze nav jāveic.


Prostatas vēža ārstēšana

Jāatceras, ka, ja audzēju konstatē laicīgi, cilvēku var pilnībā izārstēt vai nodrošināt slimības kontroli ļoti ilgstoši. Pārsvarā vīrieši, kuriem slimību laikus diagnosticē un attiecīgi ārstē, nomirst nevis no vēža izraisītajām sekām, bet gan no vecuma vai citām diagnozēm. Laicīgi atrodot slimību un audzēju izoperējot vai izārstējot pirmajā stadijā, tas izmaksā lētāk, nekā pie valsts apmaksātās hormonālās vai ķīmijterapijas, ja diagnoze noteikta vēlīni.


“Kā pierāda citu veselībai veltītu kampaņu rezultāti – plašākas sabiedrības un mediju atbalsts var būt izšķirošs mirstības rādītāju samazināšanā. Šī iemesla dēļ aicinām sabiedrību, uzņēmumus, organizācijas un indivīdus atbalstīt kampaņas aktivitātes, lai glābtu Latvijas vīriešus un demogrāfisko situāciju mūsu valstī,” aicina Latvijas Urologu asociācijas prezidents Egils Vjaters.


Šāda iniciatīva pasaulē ir pazīstama jau vairāk nekā 20 gadus un tiek rīkota dažādās pasaules valstīs 3 kontinentos.“Pīļu skrējiens” Latvijā norisināsies zīmīgā dienā - 14. septembrī, Starptautiskajā Tēvu dienā, tā vēlreiz uzsverot ģimenes lomu un atbalstu vīriešu veselības saglabāšanā un uzlabošanā. Labdarības akcijai atvērtajā ziedojumu projektā portālā Ziedot.lv savāktie līdzekļi tiks novirzīti Latvijas vīriešu informēšanai un izglītošanai, kā arī urologu pieejamības uzlabošanai Latvijas reģionos.


Plašāka informācija atrodama oficiālajā Latvijas Urologu asociācijas mājas lapā www.uroweb.lv, sadaļā “Pacientiem”.

Veselība