Ar diabētu slimo vairāk 3

14.novembrī visā pasaulē atzīmē Diabēta dienu, pievēršot uzmanību šīs slimības riska faktoriem, izplatībai un ārstēšanai. Alūksnes un Apes novadu endokrinoloģe Rūta Vanaga atzīst – mūsu novados cukura diabēta slimnieku skaits ir teju dubultojies.

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kurai izdala divus tipus. Ja aizkuņģa dziedzeris neizstrādā pietiekami daudz insulīna, tas ir pirmā tipa cukura diabēts, ja organisms nespēj insulīnu efektīvi izmantot – otrā tipa. Pazīmes, kas liecina par cukura diabētu, ir nepamatots nogurums, slāpes, bieža urinēšana, ādas infekcijas.

Bieži konstatē novēloti
“Pirmā tipa gadījumā noārdās aizkuņģa dziedzera šūnas, kas ražo insulīnu. To var izraisīt vīrusi, stress. Šajā gadījumā saslimšana progresē strauji –  to nevar nepamanīt. Otrā tipa gadījumā sūdzības ir ļoti individuālas un ne tik izteiktas, tādēļ cilvēks var pat nejust, ka viņam ir paaugstināts cukura līmenis asinīs. Otrā tipa gadījumā zināma nozīme ir arī iedzimtībai. Manā praksē pusei pacientu cukura diabēts ir ģenētiski pārmantots,” stāsta R.Vanaga. Viņa atzīst - bieži cukura diabētu atklāj nejauši, veicot citas analīzes. Pēc 45 gadu vecuma profilaktiski ik pēc trim gadiem pārbauda pacientiem cukura līmeni asinīs. Tas tiek darīts arī atsevišķu saslimšanu gadījumos. “Cukura diabēta ārstēšana notiek gan ar medikamentiem, gan ievērojot diētu. Diemžēl cukura diabēts ir slimība uz mūžu – ja arī īslaicīgi pāriet, tāpat ar laiku atgriežas,” saka R.Vanaga. Cukura diabēta slimniekiem medikamentu iegādi simts procentu apmērā kompensē valsts. Oficiālie dati liecina, ka Latvijā apmēram 70 000 cilvēku ir šī slimība, tomēr patiesībā šis skaits ir vēl lielāks, jo cukura diabētu bieži konstatē novēloti. Cukura diabēts ir piektais izplatītākais nāves cēlonis, jo šī slimība sev līdzi nes dažādas komplikācijas.
 
Arvien vairāk saslimst bērni
R.Vanaga uzsver – Alūksnes un Apes novados pēdējo piecu gadu laikā cukura diabēta pacientu skaits ir teju dubultojies. “Izteikti vairāk ir palicis otrā tipa cukura diabēta pacientu. To varam skaidrot ar cilvēku mazkustīgo dzīvesveidu, neveselīgo uzturu un iedzimtību. Ja agrāk starp bērniem izplatītāks bija pirmā tipa cukura diabēts, tad pēdējos gados arvien biežāk ir sastopams otrā tipa diabēts, jo arī daudziem bērniem ir liekā svara problēmas. Kā sevi pasargāt? Vairāk sportot, kustēties un mazāk, sēdēt pie datora, ēdot čipsus un dzerot kolu. Bīstama ir tīrā cukura lietošana uzturā, jo visos produktos jau ir saliktie cukuri – cilvēkam pilnīgi pietiek ar salikto cukuru uzņemšanu. Protams, ārsta norādījumi ne vienmēr tiek ņemti vērā. Bet cilvēki pat ne vienmēr izmanto iespēju iziet profilaktiskās apskates, ko valsts apmaksā,” saka R.Vanaga. Viņa pauž nožēlu, ka valsts vairs neapmaksā cukura diabētu pacientu apmācības māsu darbu. Tagad apmācībai laika gandrīz neatliek, jo pacientu pieņemšanas laikā arī visu nevar pagūt. Agrāk Rīgā bija speciāla apmācības nodaļa, kur pacients varēja nedēļu uzturēties un gūt pilnvērtīgu informāciju par cukura diabētu – arī tā ir likvidēta.

Komentāri 3

alise

Ak jā, aizmirsu ātrumā piebilst. Lai taču gudrie un zinošie reiz pastāsta par pakešu logiem, kas pildīti ar argona gāzi. Kāpēc nedara tautai zināmu, ka argona gāze izraisa astmu, cukura diabētu, osteoporozi, artrītu utt. Un lai neklārē te par inertās gāzes nekaitģumu. nekaitīga tā ir pie noteikta spiediena. Vasarā jebkurš ir sajutis gāzes kameras iedarbību, ja vien telpā ir aizvērts šis argona gāzes pildītais logs.

pirms 9 gadiem, 2010.11.14 18:17

alise

Atkal runā un vaimanā par sekām, nevis par cēloni. Kas tie par ārstiem, kas neko nespēj izskaidrot. jebkuram izglītotam cilvēkam ir skaidrs, ka pārtikai pievienotie estrogestagēnie hormoni izraisa venozās trombozes( venozo asisns cirkulāciju), cukura diabētu, izjauc aknu darbību. Tak sākat reiz runāt par cēloņiem. Alus arī piepumpēts ar estrogestagēniem. Paskatieties ar ko tie aliņu sūcēji slimo, tad jautājumi neradīsies, ja vien galvas kausā ir smadzenes un spēj domāt. Vēl estrogestagēnie preperāti izraisa cilvēkam izsalkuma sajūtu. Nu tad mīļie tautieši, ieejiet veikalos (mūsu pašu supermārketos) un paskatieties, ko tad tauta pērk. Paši resni, smirdīgi, bet krauj un krauj grozus un ratiņus pilnus. Pēctam šitie muļķi slimo un pieprasa savām slimībām kompensēt zāles no maniem nomaksātajiem nodokļiem. Da ar koku pa muguru visiem, kas sagrauj savu ķermeni. Uz mežu ar kamaniņām. Augstākā mēra bezkaunība, būt bezatbildīgam pret savu ķermeni. Jau Romas gudrie teikuši, ka cilvēkam, kurš nespēj parūpēties par savu ķermeni, nebūtu jāļauj dzīvot. Nav ko veģetēt te uz citu rēķina. Patiesībā nav nevienas slimības, kuru uz pasaules nevar izārstēt, lieta tāda, ka neārstē, tikai grūž iekšā medikamntus, izraisot jaunas slimības, lai tik farmaceitiskās kompānijas varētu pelnīt naudu. Alūksnes ārsti arī bezkaunīgi izraksta cilvēkiem medikamentus, kas tiem galīgi nav vajadzīgi, bet galvenais ir ietāstīt, ka vajag un izrakstīt, lai var nopelnīt bonusus - kādu farm.komp. apmaksātu ceļojumu. Beidziet ēst veikalos piepildīto pārtiku ar depresiju izraisošiem un citu slimību hormoniem un būsiet veseli.

pirms 9 gadiem, 2010.11.14 18:12

maz kustas

par pabalstiem var dabūt tikai diabētu, godam nopoelnītu

pirms 9 gadiem, 2010.11.12 15:53

Veselība