Atklātā vēstule par vakcināciju 7

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Slimību profilakses un kontroles centra atklātā vēstule Veselības ministrijai, Veselības inspekcijai, Latvijas Homeopātu asociācijai, Latvijas Ārstu biedrībai, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai, Latvijas Pediatru asociācijai un
plašsaziņas līdzekļiem.

Pagājušajā nedēļā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārstu redzeslokā, ļoti novēloti, nonāca mazs bērns, kuram pēc saslimšanas ar vakcīnkontrolējamu infekciju, draud nopietnas veselības un dzīvības briesmas. Kā tas varēja gadīties?

Vai patiešām mums jāpiedzīvo agrāko infekciju atgriešanās un nevainīgu bērnu nāve vai smagas slimību komplikācijas, lai vecāki, ģimenes ārsti, alternatīvās medicīnas piekritēji un nereti arī mediji pārdomātu ietekmi, ko rada, kad aicina bērnus pret infekcijas slimībām nevakcinēt vai aktīvi tiražē informāciju pret vakcināciju, kas neatbilst patiesībai? Kas uzņemsies atbildību, ja neizdodas glābt bērnu, kurš saslimis ar infekcijas slimību, ko spēja novērst vakcinācija. Pietam atgādināsim, ka bērniem gandrīz visas potes mūsu valstī ir bez maksas.

Jā, mēs vecāki esam tik ļoti dažādi savos uzskatos, dzīves pieredzē un izteikumos, uzskatos un lēmumos. Esam dažādi arī situācijās, kad jāizvēlas, kam uzticēt sava bērna veselību un kura padomam klausīt. Vai iespējams runāt par vienu pareizu izvēli visiem? Droši vien, ka nē, bet varam runāt par izvēli – rīkoties tā, lai nekaitētu.

Tādēļ, mēs Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti ar atklātu vēstuli vēršamies gan pie profesionālajām ārstu asociācijām, gan kontrolējošām institūcijām, gan mediju pārstāvjiem un lūdzam uzņemties atbildību par katru izteikto vai rakstīto vārdu.

Aicinām uz tādu rīcību bērnu vakcinācijas jautājumā, kas nerada kaitējumu. Uzskatām, ka kampaņas pret vakcināciju ir apzināts kaitējums un neprofesionāla rīcība pret bērnu, un mums kopā ir jādara viss, lai novērstu bērniem sāpes un ciešanas. Mēs Bērnu slimnīcas mediķi neesam pret alternatīvo medicīnu un homeopātiju, tā ir atbalstāma un iesakāma terapija paralēli tradicionālajai medicīnai, situācijās un veselības stāvokļos, kad tas ir iespējams un tas ir droši. Bet tā nevar aizstāt ne vakcināciju, ne citas specifiskas terapijas, piemēram, onkoloģijā, smagu infekcijas slimību ārstēšanu u.tml. Tomēr, neraugoties uz to, ka visur pasaulē ne tikai zinātniski,
bet arī, praktiski pierādīts, ka vakcinācija ir vienīgais instruments, lai bērnus un pieaugušos droši pasargātu no veselībai un dzīvībai bīstamām infekcijām, vecākiem nereti tiek pausts un popularizēts cits viedoklis.

Šī nebūt nav pirmā izglābtā bērna dzīvība, pēc tam, kad to par ievērojamām naudas summām, absolūti pārliecinoši kā visveselīgāko terapijas veidu pacientam solīja netradicionālās medicīnas pārstāvji. Ja ārsts ir ieguvis medicīnas izglītību, viņam jāzina, kuras slimības vai simptomus var izārstēt ar homeopātiskiem līdzekļiem un kuras tomēr ir jāārstē ar tradicionālās medicīnas metodēm.

SPKC epidemiologi norāda uz pieaugošu atsevišķu infekcijas slimību izplatību, ko iespējams novērst ar vakcinācijas palīdzību. Sevišķu satraukumu rada pieaugošais difterijas gadījumu skaits bērniem un pieaugušajiem: 2010. gadā tika reģistrēti 2 difterijas gadījumi, 2011. g. – 6, 2012. g. – 8, 2013. g. – 14, bet šogad tie ir jau 10 gadījumi, 8 gadījumos no tiem personas nebija vakcinētas pret difteriju.

Mediju telpā nereti izskan absurdi apgalvojumi, kas vakcināciju vaino visās pasaules nelaimēs. Tomēr vakcinācijā nav nekā mistiska, vakcinācija balstās uz vienkāršu principu. Ar konkrētu infekcijas slimību cilvēks parasti slimo vienu reizi mūžā un kļūst neuzņēmīgs imunitātes veidošanās rezultātā. Pēc vakcinācijas organisms, tāpat kā slimības laikā, tiek pakļauts slimību izraisošas baktērijas vai vīrusa iedarbībai, bet vakcīnā šie slimību izraisītāji ir novājināti, nedzīvi vai pārveidoti, līdz ar to tā nerada reālu saslimšanu. Imunitāte (organisma aizsardzība) rodas tādējādi, ka imūnās sistēmas šūnas pret slimību izraisītājiem 7 - 21 dienu laikā izveido antivielas
(pretvielas). Informācija par organismā nokļuvušajiem slimību izraisītājiem iegulst t.s. atmiņas šūnās. Ar vakcīnu ievadot šos slimības izraisītājus organismā atkārtoti, pateicoties organisma atmiņas šūnām, ātri veidojas antivielas.

Bērnu slimnīca, paralēli šai atklātajai vēstulei, neizbēgami ir spiesta vērsties likumā noteiktajā kārtībā pie oficiālajām iestādēm un institūcijām, lai izvērtētu un turpmāk novērstu šādu vai līdzīgu gadījumu atkārtošanos. Tomēr ne mazāk svarīgi mums šķiet aicināt jebkuru padomāt un aktīvi rīkoties, esot atbildīgiem ne tikai par savu, bet arī to mazo cilvēku veselību, dzīvību, labklājību un dzīves kvalitāti, kuru vietā jāpieņem gudri un pārliecināti lēmumi.

Cienījamie vecāki, ja jums ir šaubas par vakcinācijas lietderību, lūdzu konsultējaties par šiem jautājumiem pie mediķiem, vienu, pieciem vai desmit, tam nav izšķirošas nozīmes, nozīme ir tikai tam, lai šie cilvēki, ar ko jūs runājat, ir profesionāļi, un jums spētu sniegt pēc iespējas vairāk uz faktiem balstītas informācijas.

Komentāri 7

induss

Protams,bērnu vakcinācija ir nepieciešama, arī vecāka gadagājuma cilvēkiem vakcinācija ir nepieciešama, tur divu domu nevar būt. Bet ir viens liels "BET". Valsts politika šajā jautājumā ir ,maigi izsakoties, krimināla. Pirmkārt tās ir mežonīgi uzskrūvētās cenas. Otrkārt, iepirktas tiek vakcīnas,kuras ir izdevīgs darījums visiem, tikai ne mums. Gadījums ar austriešu pretencefalīta vakcīnām. Tika iepirkts preparāts kas maksāja mums nenormālu summu, bet labus bija gandrīz tikai "čiks".

pirms 6 gadiem, 2014.06.22 09:02

zane

Tāds vakcinācijas kalendārs (tik pieblīvēts) kāds tas ir pašlaik, nav vajadzīgs un ir pat veselībai kaitīgs.

pirms 6 gadiem, 2014.07.19 23:21

nelda

Bērnu vakcinācija tāda kāda tā ir pašlaik, ir ļoti rūpīgi jāizvērtē. Savu bērnu veselības dēļ, labāk meklējiet informāciju, KAS ir vakcīna, KAS ir KOMBINĒTĀ vakcīna, ko bērna organismam nozīmē šis intensīvais vakcinācijas kalendārs, noskaidrojiet vakcinācijas mīnusus (!) nevis neko nedomājot, apgalvojiet - vakcinācija ir nepieciešama.

pirms 6 gadiem, 2014.06.26 07:10

Damjēns

vakcīnas tiek taisītas pa lēto, uz dzīvsudraba bāzes. tās normālās -attīstītās- valstīs nav pieejamas , bet šeit ..... laipni lūdzam!

pirms 6 gadiem, 2014.06.27 00:32

***

Ja kādam sava veselība nav svarīga, var meklēt iemeslus, lai nevakcinētos. Tomēr, kā rāda šābrīža situācija, tad daudzas pie mums gandrīz neaktuālās kaites atkal parādās. Un šie nevakcinētie , dažos gadījumos apdraud arī pārējos. Diemžēl...

pirms 6 gadiem, 2014.07.12 10:14

zane

..ļoti tuvredzīgs skatījums attiecībā uz šo jautājumu. Lūdzu, pameklē informāciju, iepazīsties, kas ir vakcinācija un kāda tai ir nozīme. Mūsu nelaime ir tā, ka runājam par lietām, par kurām nezinam vai zinam ļoti maz..

pirms 6 gadiem, 2014.07.19 23:19

Pieredzējušais.

Pirms ejiet vakcinēties padomājiet, kādu indi brīvprātīgi saņemsiet.

pirms 6 gadiem, 2014.07.27 14:45

Veselība