Dzimumzīmes pārbaudi laikus, lai sirds ir mierīga!

Ļaudis nereti līdz pēdējam vilcinās pārbaudīt no jauna radušos vai kādu neparastu dzimumzīmi, baidoties no tā, kas varētu atklāties. Kad tomēr saņemas, visbiežāk izrādās satraukums bijis veltīgs. Taču mēdz būt, ka, novilcinot laiku, dzimumzīme izaug ļoti liela un diemžēl gadās, ka arī ļaundabīga. Ārstēšana un sekas tad ir daudz smagākas nekā, ja cilvēks būtu vērsies pie dermatologa laicīgi,» skaidro Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe Anna Bērziņa.

Lai pārbaudītu dzimumzīmi vai ādas veidojumu - vai tas ir labdabībs, vai tam nav kādas aizdomīgas vai ļaundabīgas pazīmes, mūsdienās to veic ar pavisam vienkāršu un nesāpīgu metodi – dermatoskopiju.


Katram cilvēkam pie dermatologa dzimumzīmes profilaktiski vajadzētu pārbaudīt reizi gadā. Ļoti svarīgi šādu pārbaudi veikt pēc vasaras, lai noskaidrotu, vai esošās dzimumzīmes nav mainījušās vai arī saules ietekmē izveidojušās jaunas, īpaši, ja cilvēks vasarā ir intensīvi sauļojies. Dermatoskopiju būtu ieteicams veikt arī pirms vasaras, lai speciālists varētu novērtēt, vai nav dzimumzīmes, kas īpaši jāsargā no saules.


Dermatoskopijas laikā dermatologs vispirms vizuāli apskata visas uz ķermeņa esošās dzimumzīmes, tostarp galvas matainajā daļā, padusēs, uz muguras, kā arī uz plaukstām, pēdām, jo šajās vietās cilvēks pats tām bieži nepievērš uzmanību. Pēc tam dermatologs, pietuvinot ādai speciālu ierīci – dermatoskopu, apskata gan lielākās dzimumzīmes, gan tās, kas potenciāli varētu izrādīties nelabvēlīgas, kā arī dzimumzīmes, kas atrodas ķermeņa daļās, kur bieži tiek traumētas, piemēram, ar krūštura lencīti, kakla ķēdīti, jostu.

Atsevišķās klīnikās, veicot dzimumzīmju un ādas veidojumu diagnostiku, dermatologi izmanto gan parasto, gan digitālo dermatoskopu. Anna Bērziņa skaidro: «Ar digitālo dermatoskopu dzimumzīmi, kas potenciāli varētu mainīties, dermatologs nofotografē un attēlu saglabā, lai nākamajā reizē varētu salīdzināt – vai tā nav mainījusies. Priekšrocība ir tā, ka aizdomīgāka dzimumzīme tad uzreiz nav ķirurģiski jāgriež, bet to var dinamikā novērot. Ja pēc trim mēnešiem, pusgada vai gada laikā nekas nemainīsies, iespējams, dzimumzīme nebūs jāgriež.»


Dermatoskopija ļauj ļoti precīzi un agrīni diagnosticēt aizdomīgus un ļaundabīgus procesus ādā, tai skaitā agresīvāko ādas vēzi – melanomu, kad vēl ir iespējams salīdzinoši vienkārši novērst smagākas sekas.


Arī cilvēkam pašam reizi mēnesī vajadzētu novērtēt savas dzimumzīmes, jāapskata visa āda – uz kakla, vēdera, padusēs, cirkšņos. Savukārt grūti sasniedzamās vietās, piemēram, uz muguras un kakla aizmugurējā daļā jāpalūdz palīdzība kādam tuviniekam vai draugam.

Pie dermatologa jāvēršas nekavējoties, pamanot, ka dzimumzīmei ir mainījusies forma, piemēram, tā ir kļuvusi lielāka vai asimetriska, ja tai ir robotas vai slikti saskatāmas maliņas.


Nopietns brīdinājums ir tad, ja dzimumzīmei ir mainījusies krāsa, īpaši, ja vienā ir vairākas krāsas. Kā arī pie dermatologa nekavējoties jādodas, ja dzimumzīme niez, ķņud, sāp, bet īpaši, ja bez iemesla (traumēšanas) uz tās veidojas čūliņa, kas pārvēršas krevelē, un, tai nokrītot, dzimumzīme asiņo.


Ja dermatologs ieteicis dzimumzīmi vai ādas veidojumu noņemt, nav uzreiz jādomā, ka tas ir ļaundabīgs. Piemēram, ārsti bieži iesaka noņemt virs ādas paceltas dzimumzīmes, kas atrodas ķermeņa daļās, kur nemitīgi tiek traumētas, jo, bieži aizskarot vai pat noplēšot dzimumzīmi, ar laiku var veicināt tās augšanu vai citas nevēlamas izmaiņas. Dažkārt arī cilvēks pats vēlas atbrīvoties no dzimumzīmes, kas rada kosmētisku defektu, piemēram, uz kakla vai sejas.


Dzimumzīmes, kas ir gludas – ādas līmenī, var likvidēt tikai ķirurģiski, daudzās klīnikās to veic ambulatori. «Vislabāk būtu izvēlēties klīniku, kur ķirurģisku dzimumzīmju noņemšanu veic ķirurgs, kas specializējies arī plastikas ķirurģijā. Tad būs droši, ka pēc dzimumzīmes noņemšanas rēta būs maksimāli neuzkrītoša,» iesaka Anna Bērziņa.


Savukārt virs ādas paceltas dzimumzīmes var noņemt (noslīpēt) ar lāzeru. Šī procedūra ir nesāpīga, jo to veic lokālajā anastēzijā. Dzimumzīmes ar lāzeru gan noņem tikai tad, ja speciālists pārliecinājies, ka dzimumzīme ir 100% labdabīga. Atsevišķās klīnikās dzimumzīmes noņemšanai izmanto ablatīvos lāzerus, ar šo metodi var noņemt tieši tik daudz audu, cik nepieciešams, un tad pēc manipulācijas uz ādas nepaliek iedobe vai rēta. Pēc procedūras vietā, kur bijusi dzimumzīme, āda ir kā nobrāzums, tam uzliek plāksteri un divu nedēļu laikā pušums sadzīst.


Pēc dzimumzīmju noņemšanas ar lāzeru, tās parasti neatjaunojas, vienīgi to vietā var izveidoties neliels iekrāsojies ādas pigments. Pēc šādas procedūras vismaz mēnesi nedrīkst sauļoties, bet īpaši no saules jāsargā ķermeņa daļa, kur dzimumzīme tikusi noņemta, tāpēc vislabāk to darīt rudenī, ziemā vai agrā pavasarī.

Veselība