Ir iemesls izkustēties

Eiropā jau ceturto gadu rīko nedēļu dzemdes kakla vēža profilaksei. Lai arī tiek rakstītas individuālas vēstules ar aicinājumiem apmeklēt ārstu, atsaucība ir neliela.

Savu veselību nevērtē“Mani pērn vīrs aiztrieca pie ginekologa – arī bija saklausījies kaut kādu statistiku raidījumā pa radio. Desmit lati samaksāju par vizīti. Šogad saņēmu vēstuli un aizgāju pārbaudīties, neko nemaksādama. Vīramāte, kā jau vecs cilvēks, joprojām nav pierunājama – teic, ka viņai “viss beidzies” un nav ko lieki dakterei uzbāzties. Nekas nesāp, un viss kārtībā,” pieredzē dalās kundze ap gadiem 60. Rūpēs par māju, par mājiniekiem esot viegli atrast atrunas – nav laika, nav naudas. Atrunu dziļākais iemesls tomēr esot zems pašvērtējums – es, mana veselība nav šo laika un naudas tēriņu vērta.“Slimība pielavās bez sāpēm un to tik vien gaida, lai slinkums uzvar. Var taču viltīgi – nevienam nav jāteic, ka brauc pie ginekologa. Brauc pie ārsta, un viss. Izdomā vēl kādas darīšanas. Muļķīgākā atruna – bail, ka pateiks ko sliktu. Ja neiesi gadiem, tad tiešām pateiks. Turklāt viss mainās, šogad dakterei bija tāds krēsls, ko ar “lidmašīnu” ne salīdzināt – nekur nav jārāpjas, mierīgi apsēdies, un elektronika tevi paceļ un noliek, kā vajag,” kundze labākajos gados atzīmē svarīgas nianses. 
Vēstuli izmanto mazTieši pirms gada Latvijā tika uzsākts dzemdes kakla vēža skrīnings – sievietes saņem Veselības norēķinu centra uzaicinājuma vēstuli, kas kalpo arī kā nosūtījums bezmaksas ginekologa apmeklējumam. Gada laikā pie ārsta ieradušies un onkocitoloģiskās analīzes veikuši vien 13,2 procenti sieviešu. Citviet Eiropā atsaucība skrīningam ir ap 80 procentu. “Ir gadījumi, kad laboratorija saņem nosūtījumu skrīninga izmeklējumam stipri saburzītu vai pat salīmētu no atsevišķiem gabaliem,” uz attieksmi norāda Latvijas Onkoloģijas centra ārste Ludmila Eņģele. Iespējams, vēstule nezināšanas, nesaprašanas dēļ izmesta, bet pēc tam meklēta rokā. L. Eņģele vēstules saturu vērtē kā sarežģītu un grūti saprotamu, nepieciešamas labas latviešu valodas zināšanas. Veselības norēķinu centrs jau solījis tekstu uzlabot. Onkoskrīnings paredz, ka sievietes no 25 līdz 70 gadu vecumam reizi trīs gados tiek aicinātas veikt profilaktisko izmeklējumu dzemdes kakla vēzim, bet 50 līdz 69 gadus vecas sievietes mudina arī pārbaudīt krūtis ar mamogrāfijas metodi. Ierodoties pie ārsta, vēstule jāņem līdzi. 
Septembrī Uzsāks vakcinācijuOnkologi kā traģisku vērtē faktu, ka Latvijā katru mēnesi no šī audzēja mirst ap 10 reproduktīvā vecuma sieviešu. Atklāts sākotnējā stadijā, dzemdes kakla vēzis ir veiksmīgi ārstējams. Apmēram puse gadījumu tiek atklāti novēloti sievietēm, kuras pie ginekologa nav bijušas piecus līdz divpadsmit gadus. Taču vēzis var progresēt arī gada, divu laikā.Par efektīvu profilaksi pasaulē atzīst “meitu un mammu” metodi – meiteņu vakcināciju un sieviešu skrīningu. Latvijā skrīnings uzsākts pērn, arī Eiropas nedēļas laikā. 12 gadus vecu meiteņu vakcinācija pret dzemdes kakla vēzi Latvijā sāksies septembrī.

Veselība