Kā rīkoties, ja karstajās vasaras dienās nākas sastapties ar čūsku? 2

Kā liecina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMP dienesta) 2014. gada dati, no aprīļa līdz augusta sākumam ātrās palīdzības mediķu brigādes slimnīcā nogādājušas 45 cilvēkus, kurus sakodušas čūskas. Gandrīz puse no šiem negadījumiem fiksēti jūlija mēnesī. Visvairāk izsaukumu pie čūsku sakostiem cilvēkiem bijuši Latgalē un novados ap Rīgu. Ja iekodusi odze, cilvēkam čūskas inde var radīt smagus sirdsdarbības un elpošanas funkciju traucējumus. Atsevišķos gadījumos tā var izraisīt organisma smagu alerģisku reakciju, apdraudot veselību un pat dzīvību.

 Ko darīt, ja iekodusi čūska?

Ja iekodusi čūska, koduma vietā būs sāpes un var redzēt pietūkumu. Smagākos gadījumos pēc odzes kodiena cietušajam būs nopietni sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja. Pietūkums sakostā ķermeņa vietā izteikti palielināsies, āda kļūs zilgani violeta.

 Ja iekodusi čūska, jāpieņem sliktākais variants, ka ir iekodusi odze. Tādā gadījumā:

-        izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot uz tālruni 113, jo cietušajam palīdzība jāsaņem pēc iespējas drīzāk;

-        noguldi cietušo, palīdzi viņam nomierināties;

-        centies nekustināt un neberzēt sakosto ķermeņa daļu, lai inde tik strauji neizplatītos. Tas ir būtiski, jo kustības paātrina asinsriti, līdz ar to arī indes izplatīšanos;

-        uz koduma vietas var uzlikt kaut ko aukstu, lai mazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadi; Nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu, jo tas, tieši pretēji dzirdētam, var pasliktināt sakostā cilvēka situāciju;

-        nedod nekādus medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.

NMP dienesta mediķi atgādina, ka čūskas kodumu gadījumā jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz tālruni 113. Odzes kodums var izraisīt smagu alerģisku reakciju, kas var apdraudēt cilvēka veselību un pat dzīvību.

Komentāri 2

Viper

Tad, kā rīkoties?! :) Esmu daudz saskāries ar šiem kustonīšiem. Nekā ļauna tie nedara. Vajag skatīties kur savu pakaļu liek un nav ko basām kājām vazāties pa mežu. Odze ir visvārgākā no čūskām. Muskuļi ir švaki. Ja paņem aiz astes (jāprot), karājās kā šļauka. :)

pirms 6 gadiem, 2014.08.07 20:29

.

redzi, ka tik iepļepināt rakstu. Jautājums uzdots, atbildes nav. Tad tā arī jāraksta virsrakstā- ko darīt, ja IEKODUSI čūska, nevis ko darīt, ja tā sastapta. Nu ko tad darīt? Lai gan jautājums stulbs, protams, iet prom un likt čūskai mieru.

pirms 6 gadiem, 2014.08.08 07:36

Veselība