Meitenēm – pote par brīvu 8

Kopš septembra Latvijā sākusies 12 gadus vecu meiteņu vakcinēšana par valsts līdzekļiem pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju. Alūksnes un Apes novados no vecāku puses vēl ir nogaidoša pozīcija un maza interese par šo vakcīnu.

Vakcīna rada antivielas pret tiem vīrusa tipiem, kas ir biežākie dzemdes kakla vēža izraisītāji, tādēļ poti sauc arī par vakcīnu pret dzemdes kakla vēzi. Vīrusu pārnēsā vīrieši, bet dzemdes kakla vēzi tas izraisa sievietēm. Saslimstība ar dzemdes kakla vēzi Latvijā pēdējo 10 gadu laikā ir palielinājusies par 20 procentiem, tādēļ valsts sievietēm apmaksā regulāru dzemdes kakla skrīningu, kas palīdz laikus noteikt nevēlamas izmaiņas dzemdes kakla šūnās. Vakcīna gan nepasargā pret visiem cilvēka papilomas vīrusa tipiem, tādēļ valsts joprojām apmaksās arī dzemdes kakla skrīningu. Mediķi uzsver – vakcinēties ir svarīgi vēl pirms dzi­mumattiecību uzsākšanas. Lai gan vairums meiteņu Latvijā dzimumattiecības pirms 16 gadu vecuma neuzsāk, vakcīnu rekomendē 12 gadus vecām meitenēm, lai nodrošinātu aizsardzību iespējami ātri. Vakcinējoties iespēja saslimt tiek samazināta vairāk nekā par 70 procentiem.

Pusgada laikā – trīs potes

Valsts apmaksātā vakcīna šogad pienākas visām meitenēm, kurām 2010.gada 1.septembrī ir 12 gadi (dzimušas 1997.gadā pēc 1.septembra un 1998.gadā) – šādu vecumu sasniegušās meitenes valsts vakcinēs arī turpmāk. Vakcinēties var pie sava ģimenes ārsta vai pediatra. Pediatres Ineses Priedītes praksē šim vecumam atbilst 49 meitenes, 8 no tām jau uzsākta vakcinācija, bet 5 vecāki jau parakstījuši atteikumu. “Pusgada laikā meitenēm plecā ievada trīs potes: otrā pote ir pēc mēneša, kad saņemta pirmā, bet trešā – pusgadu pēc pirmās potes. Nelielu interesi par šo vakcīnu izrāda vecākas meitenes, bet – viņām par to ir pašām jāmaksā, viena pote – apmēram 60 latu,” uzsver I.Priedīte. Viņa norāda – vakcīna ir jauna, klīniskos pētījumos ar šo vakcīnu ilgstoša aizsardzība novērota tikai 15 līdz 25 gadus vecām sievietēm 6,4 gadu intervālā, turklāt vēl nav izpētes datu, vai vajadzēs veikt revakcināciju. “Viedokļi ir dažādi. Vieni uzskata, ka šīs vakcīnas vietā valsts labāk varēja apmaksāt vakcīnu pret ērču encefalītu. Tomēr – ja valsts uzskata, ka poti pret dzemdes kakla vēzi vajag, ka daudzi cilvēki slimo un ir liela mirstība, tad šo iespēju ir lietderīgi izmantot. Tagad plašsaziņas līdzekļos ir daudz informācijas par un pret vakcināciju, ko vecāki var analizēt un izdomāt. Manuprāt, par labu vakcinācijai nereti izšķiras tie vecāki, kam pašiem ir negatīva pieredze ar audzējiem. Dzemdes kakla vēzis un krūts vēzis mēdz ģenētiski pārmantoties paaudzēs, tādēļ jābūt uzmanīgiem,” stāsta I.Priedīte.

Vieni piekrīt, citi - atsakās
Pediatre Rūta Merkuševa jaunās vakcīnas nozīmīgumu vērtē atzinīgi. “Vairākām meitenēm esam to jau iepotējuši, komplikācijas pēc tam nav novērotas. Bet vairāki vecāki ar savu parakstu jau apliecinājuši atteikšanos,” saka R.Merkuševa. Arī ģimenes ārste Ausma Mininga atzīst – vecāki jauno poti uzņem atturīgi, pašlaik vēl neviena vakcīna nav izmantota. “Vajag daudz darba, laika, lai vecākus par to informētu,” saka A.Mininga. Ģimenes ārsts Jānis Stabingis atzīst – viņa ārsta praksē ir maz šā vecuma meiteņu, bet tās, kam šogad vakcīna pienākas, to jau ir saņēmušas.

Komentāri 8

alise

Nu patiesībā ieejiet ārzemju portālos, kur ir par šīm potēm un palasiet. Sievietes, kas saņem šīs potes pēctam daudz vairāk slimo tieši ar dzemdes kakla vēzi. Palasiet par to pašu papilomas vīrusu un diez vai vispār daudz gribēsiet šādas potes, uz kādu vīrusu bāzes tās izstrādātas. Nekad saviem bērniem neko tādu neatļautu, paldies Dievam, ka man ir arī gudri paziņas ārsti.

pirms 9 gadiem, 2010.11.05 03:41

Slikts

To labais !
Lielākajā daļā civilizētajā pasaulē pret šīm vakcīnām ir negatīva attieksme !Palasi publiskajās vietnēs!

pirms 9 gadiem, 2010.11.03 15:06

Labais

Kas ir labs citiem, tas Aluksnei nederīgs. Attopieties?

pirms 9 gadiem, 2010.11.03 14:44

bruiser

cienījamie...tie ir dāļēji medicīniskie izmeklējumi, par kuriem neviens vēl ne ko nezin, kā tās zāles iedarbojās uz cilvēka organismu...un otrkārt tas ir medicīnas bizness.
labs piemērs tam ir "helikobakterija"...kad visiem pēc kārtas taisija analīzes un stāstija ka ir helikobakterija, tad bija jāpērk dārgās zāles un jādzer viens vai divi kursi...
bet tiem kas dzīvo veselīgu dzīves veidu piedāvāja "tipa" speciālu ārstēšanas kursu ar speciālām zālēm, par kurām viņi nezināja neko, bet vajadzēja izmēģināt uz veseliem cilvēka organismiem.
mūsdienu medicīna tas ir bizness, un bieži tas ir negodīgs pret cilvēku.

pirms 9 gadiem, 2010.11.03 13:44

anna

Kas ražo poti? Kam maksā valsts par to? Kā lai neienāk prātā doma par lobēšanu, korupciju un naudas izspiešanu no Latvijas valsts. Kad lielie onkuļi spēlē savas spēles, mazo meiteņu liktenis viņus īpaši neinteresē.... Labi, ka manas meitas izaugušas, citādi es mocītos neziņā, ko darīt... Jo nezinām, kam savu bērnu pakļaujam! Par potēšanu nosliektos tikai ģenētiskās pārmantojamības iespējas gadījumā, tad it kā tas risks mazāks tomēr.
Izskatās, ka komentētājam ar niku 4 vispār tikai žults galvā un visās citās vietās arī, sevišķi tai lielajā muskulī, ko par sirdi saucam...

pirms 9 gadiem, 2010.11.03 12:57

4

Daļai lauku bērnu fabriku turētāju ir nevis nogaidoša pozīcija, bet ir, maigi izsakoties, vienalga... Bet diemžēl šada vecuma bērni šādās lauku daudzbērnu ģimenēs netrūkst.

pirms 9 gadiem, 2010.11.03 11:46

anete

Tieši tā!Kāds risks?Kādi iespējami blakusefekti?

pirms 9 gadiem, 2010.11.03 11:37

opozīcija

Neviens nav pārbaudījis kādi blakusefekti var rasties pēc vairākiem gadiem, nav garantijas, kas notiks ar šo meiteņu organismiem pēc pieciem vai desmit gadiem!

pirms 9 gadiem, 2010.11.03 11:31

Veselība