Par zobiem ir jārūpējas!

Jau no pirmajiem bērna dzīves mēnešiem ir svarīgi pievērsties zobu higiēnai un turpināt rūpēties par zobiem visu mūžu, pretējā gadījumā nākas cīnīties ar visdažādākajiem zobu bojājumiem un piedzīvot pat zobu izkrišanu. Kā veiksmīgāk to darīt vakar sprieda Ziemeļaustrumu reģiona konferencē “Mutes veselības un citu medicīnas virzienu speciālistu sadarbība veselības veicināšanā”, kas norisinājās tepat Alūksnē.

Konferencē tika runāts par mutes veselības problēmām dažādām vecuma grupām, par grūtnieču aprūpi zobārstniecībā, gastroenteroloģiju un mutes veselību, kā arī par mutes veselību sabiedrības veselības rīcībpolitikas pamatnostādņu skatījumā. Tāpat arī tika sniegts ieskats Ziemeļaustrumu Latvijas Mutes veselības centra darbībā.

Mutes veselības veicināšanai Alūksnē tiek pat piedēvēta sava “veiksmes formula”. Tieši Ziemeļaustrumu Latvijas Mutes veselības centra Alūksnes zobārstniecības kabineta zobu higiēnistes Ilzes Stradiņas desmit gadus ilgais darbs Alūksnes un Apes novados tiek rādīts kā piemērs citu novadu pārstāvjiem. Alūksnē un Apē ir izveidojusies veiksmīga un cieša sadarbība gan ar pirmsskolas izglītības iestādēm gan ar skolām. Lai gan paveikto mutes veselības veicināšanā rāda kā piemēru, pati zobu veselība nemaz tik izcila nav.

Higiēnisti nav tikai bērniem

Ziemeļaustrumu Latvijas Mutes veselības centra zobārste – koordinatore Viola Medniece informēja, ka pagājušajā gadā veiktās epidemioloģiskās apskates liecina, ka 16,83 % Alūksnes sešgadnieku ir sakodiena anomālija, 0,5 % atklāts zobakmens, kā arī KPE indekss ir 0.13 (KPE indekss nozīmē kariozo, plombēto un ekstrahēto zobu indekss). 17 gadu vecumā sakodiena anomālija novērota 36,56 % jauniešu, zobakmens konstatēts 27,69 %, bet smaganu kabata izveidojusies 1,61%. KPE indekss – 8.57.

“Higiēnista kabinets Alūksnē ir jau desmit gadus. Ilgu laiku tas atradās bērnudārza “Sprīdītis” telpās, bet līdz ar pārcelšanos uz Alūksnes poliklīniku krietni palielinājies pieaugušo pacientu skaits. Tas liek domāt, ka līdz šim valdījis uzskats, ka higiēnists domāts tikai bērniem,” stāsta I.Stradiņa un norāda, ka higiēnista darbs ir nevis plānot labošanu un ārstēšanu, bet veicināt zobu un smaganu veselību pirms to ir skāris bojājums.

Bērni izglītotāki par vecākiem

Aptaujājot 106 bērnus, atklājies, ka divas reizes dienā zobus tīra 63 % bērnu, vienu reizi dienā – 35 %, bet zobus ne katru dienu tīra 2 %. Zobārstu divas reizes gadā apmeklē 32 % aptaujāto, reizi gadā – 27 %, bet 37 % pie zobārsta griežas vien tad, kad ir kādas problēmas. Higiēnista kabinetu vienreiz gadā pēc paša iniciatīvas apmeklē 42 % aptaujāto, turpretim 48% pie higiēnista dodas pēc uzaicinājumu vienreiz gadā, bet 10% higiēnistu neapmeklē vispār.

Aptaujājot bērnu vecākus, atklājies, ka divas reizes dienā zobus tīra 67 % vecāku, vairākas reizes dienā - 7 %, bet zobus ne katru dienu tīra 3 % aptaujāto, bet pārējie – vienu reizi dienā. Pie zobārsta vecāki gan dodas biežāk nekā bērni – 53 % reizes gadā, 47 % dodas tagad, kad jūt zobu sāpes. Toties higiēnistu apmeklē nedaudz mazāk kā puse vecāku – 45 %, pārējie pie higiēnista nedodas. “Iizrādās, bērni mutes veselības veicināšanas jomā ir pat zinošāki par dažiem vecākiem,” pauž I.Stradiņa. Zobus ir svarīgi ne vien tīrīt, bet darīt to pareizi, regulāri un kārtīgi.

Veselība