Pasaules Veselības dienā šogad brīdina par posmkāju pārnestām infekcijas slimībām

Pirmdien, 7.aprīlī, tiek atzīmēta Pasaules Veselības diena un tās sauklis šogad ir „Mazs kodiens, liels drauds”. Pasaules Veselības organizācija (PVO) Pasaules Veselības dienā akcentē posmkāju (odu, blusu, ērču) pārnesto infekcijas slimību, piemēram, malārijas, Denges drudža, šistosomiāzes profilaksi. Pēc PVO datiem, katru gadu vairāk kā miljards cilvēku inficējas ar kādu no posmkāju pārnēsātām slimībām, bet vēl miljons no tām mirst.

Latvijā būtiskākās posmkāju pārnēsātās slimības ir ērču encefalīts un Laimas slimība, ar kurām var inficēties pēc ērces piesūkšanās. Ņemot vērā iedzīvotāju vakcinācijas aptveri pret ērču encefalītu, gan labas iedzīvotāju zināšanas par ērču pārnesto infekcijas slimību profilaksi, pēdējo gadu laikā saslimstība ar ērču encefalītu un Laimas slimību samazinās. Visstraujāk saslimstība ar ērču encefalītu mazinājusies bērnu vidū vairākus gadus valsts apmaksātās bērnu vakcinācijas rezultātā teritorijās ar visaugstāko saslimstību.

2013.gadā tika reģistrēti 454 saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu, kas ir par 270 gadījumiem mazāk, kā gadu iepriekš. Arī bērnu vidū saslimstība nedaudz mazinājusies no 53 gadījumiem 2011. uz 41 gadījumu 2013.gadā. Lai pasargātu sevi no ērču encefalīta, būtiskākais profilakses pasākums ir vakcinācijas kursa iziešana, kas ietver trīs vakcīnas devas ar noteiktiem intervāliem. Lai iegūtu pilnvērtīgu imunitāti, katru trešo līdz piekto gadu jāveic revakcinācija. Vakcinācija īpaši ieteicama cilvēkiem, kuri dzīvo mežu tuvumā, strādā ar mežniecību saistītā profesijā vai regulāri apmeklē mežus un aizaugušas pļavas. Savukārt, ja cilvēks pārslimo ērču encefalītu, otrreiz saslimt nevar.

Ar Laimas slimību Latvijas iedzīvotāji pēdējo divu gadu laikā ir slimojuši apmēram divas reizes mazāk, kā ar ērču encefalītu. 2013.gadā Laimas slimība reģistrēta 265 reizes, kas ir par 111 gadījumiem mazāk, kā 2012.gadā. Šobrīd vēl nav izstrādāta vakcīna pret Laimas slimību un arī pārslimojot, pilnvērtīga imunitāte neveidojas.

SPKC epidemiologi atgādina - lai izsargātos no ērces piesūkšanās, jāizvēlas piemērots apģērbs. Dodoties uz vietām, kur mājo ērces (meži, krūmāji, nesakoptas ceļmalas, pļavas), apģērbs jāpielāgo tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt - bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos (tieši šeit ērces ielien visbiežāk), aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Vēlams vilkt cepuri vai likt lakatu. Pastaigas laikā ik pa brīdim jāaplūko apģērbs, lai savlaicīgi pamanītu un notrauktu pa to rāpojošās ērces. Pārnākot mājās rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces.

Ja tomēr ērce piesūkusies, tā pēc iespējas ātrāk ir jānoņem. Ērces noņemšana jāveic ļoti uzmanīgi, jo saspiežot ērces ķermeni, koduma brūcē var iekļūt tās iekšējais saturs. Pirms ērces izvilkšanas ar spirtu dezinficējiet vietu, kur tā piesūkusies. Ar pinceti satveriet ērci pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties ērci nesaspiest un lēni, ar vienmērīgu kustību, izvelciet to. Ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, nedariet to ar kailām rokām, izmantojiet auduma gabalu, papīru, salveti vai gumijas cimdus. Var izmantot diega cilpu - to apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, izņem ērci.

Izplatītākais Laimas slimības simptoms ir ādas apsārtums, kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc 1 - 4 nedēļām. Savukārt, ja inficējas ar ērču encefalītu, 1-3 nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus, kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvas sāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli. Ja pēc ērces noņemšanas novērojat veselības pasliktināšanos, nekavējoties vērsieties pie ārsta. Vienu mēnesi pēc ērces piesūkšanās vēlams lietot vairāk vitamīnu un šķidrumu, izvairīties no saaukstēšanās, pārmērīgas sauļošanās, alkohola lietošanas un intensīvas fiziskas slodzes.

Atgādinām, ka, ja plānojat doties ceļojumā uz tropu vai subtropu teritorijām, noteikti jākonsultējas ar ārstu par posmkāju, t.sk. odu, izplatīto slimību profilaksi.

Veselība