Pirms eksperimentēt, jāpadomā kritiski

“Pārsteigumu paka” līdz ar pasūtīto preci no kāda iepirkumu kataloga tiešām pienāca ar pārsteigumu – rozā zeķes. “Neatceros, kas tieši bija rakstīts klāt – velciet pa vakariem nogurušās, piepampušās kājās, lai labāk atpūstos. Nu, ko jau vienmēr raksta,” teic kundze, kura ar brīnumzeķēm bija nolēmusi iepazīstināt arī laikraksta redakciju. Eksperimentam viņa tā arī nebija sadūšojusies – zeķes ir diezgan stingras, lai arī stiepšanai labi padodas, taču silikona pārklājums izraisījis piesardzību. “Tur taču kājas neelpos, bet tas nekādā ziņā nevar būt veselīgi,” viņa secina.

Grūti spriest“Esmu redzējusi visādas zeķes, bet tādas tiešām pirmo reizi. Grūti pateikt, pēc kāda principa tas varētu darboties,” teic fizikālās terapijas ārste, interniste Ingrīda Jakovicka. Pēdu masāžai reizēm izmanto kurpēs liekamas pēdiņas, ir arī zeķes ar reljefu zoli – zināmā mērā masāžas efekts ir arī no pretslīdes elementiem, kādus parasti izmanto bērnu zeķēm. Zinot, ka bērni pa māju bieži skraida tikai zeķēs, ražotāji pēdas daļā iestrādā gumijotu materiālu dažādu punktiņu, zvaigznīšu vai zvēru “pēdiņu” veidā. Ne fizioterapijas, bet skaistumkopšanas kabinetos nereti piedāvā procedūru kājām masāžas “zābakos”, taču tā ir aktīva, lai arī maiga iedarbība uz kāju muskuļiem, kas uzlabo asinsriti, palīdz relaksēties. Ne tikai dienas beigās, bet arī pusdienlaikā ir veselīgi apsēsties vai atgulties uz 10–15 minūtēm tā, lai kājas būtu paceltas. Ja atgulties nav iespējams, sēdus efekts kāju atpūtināšanai būs tikai tad, ja pēdas varēs pacelt līmenī, kas atrodas augstāk par sēžamvietu. I. Jakovicka vēl piemin variantu, ka varbūt izstrādājums ir piesūcināts ar kādu aktīvo vielu. Ir zeķes, kur nozīme ir tieši materiālam, piemēram, antibakteriālās zeķes, kuru pagatavošanā izmanto sudraba diegu. Taču, spriežot pēc taustes, šīm zeķēm ir paredzēta kāda kompresijas iedarbība, par ko viņa ieteic aprunāties ar kādu asinsvadu ķirurgu.
Reklāmas nav bijis“Tādās taču kājas neelpos!” ar pirmajiem iespaidiem dalās ķirurgs Egils Samedovs, ieraudzījis zeķes iekšpusi. Un cik tad ilgi neļausi kājām elpot? Noslēgts pat purngals.  Viena no vēnu nepietiekamības terapijas metodēm ir kompresijas zeķes (puszeķes, zeķbikses), taču tās ārsts izraksta, iepriekš nosakot kājas apkārtmēru un konkrēti nepieciešamo spiedienu. “Pārsteiguma paka” piedāvā “universālo izmēru” – kādam tas būs ļoti ciešs, citam ne pārāk.  “Nevaru runāt par lietām, ko nesaprotu. Ja tas tiešām būtu ārstniecisks, ar pārbaudītu efektu, noteikti būtu par to dzirdējuši kādās Ķirurgu asociācijas sanāksmē. Parasti jau tie izplatītāji ļoti mīl runāt ar dakteriem – ja vienkopus pulcējas divi vai trīs, viņi var runāt ilgi un dikti,” smaidot noteic ķirurgs.  “Man nekas nenāk prātā, kāpēc kompresijas zeķes būtu jāģērbj vakarā,” turpina E. Samedovs. Tradicionāli tās ģērbj no rīta, kad “kāja vēl ir tukša, nav pielikta pie zemes”, un tās ir domātas valkāšanai dienas laikā. Jebkurā gadījumā, ja kājas vakaros piepampst, ir izteikts noguruma, smaguma efekts, nepieciešams konsultēties ar ārstu. Ne vienmēr vēnu problēmas sevi piesaka ar reljefiem, redzamiem mezgliem. Kāju tūska ir plaši izplatīta kaite, bet ir svarīgi zināt tās iemeslus, lai varētu spriest par terapiju.

Veselība