14 vai 6 pagastu vadītāji? 75

Pēc opozīcijas pārmetumiem, ka līdz janvārim nav izstrādāts Alūksnes novada struktūras jaunais modelis, pirmdien vadošo partiju deputāti iepazīstināja ar savu redzējumu par turpmāko novada struktūru, kas būtiski neatšķiras no pašreizējās.

Negrib pārgalvīgus lēmumus
“Lai rastu kompromisu, piedāvājam atstāt 14 pagastu pārvalžu vadītājus, jo tomēr vienam cilvēkam ir jāatbild par pagastu. Esot vienam vadītājam uz četrām pagastu pārvaldēm, būs grūti pārraudzīt teritoriju un var rasties problēmas ar darbinieku nodrošinājumu, piemēram, atvaļinājumu laikā. Pirms vēlēšanām solījām vienlīdzīgu attīstību, tad par to arī jāgādā. Pieļauju – līdz šim traucēja tas, ka novadā ir viens izpilddirektors, kam jāpārrauga gan pagastu pārvaldes, gan pilsētas iestādes, tādēļ piedāvājam radīt jaunu štata vietu izpilddirektora vietniekam. Viņš atbildētu par Alūksnes pilsētas iestādēm, saimniecisko pārvaldi, arī sociālo dienestu, bāriņtiesu. Lai administrācijā nebūtu daudz mazu nodaļu, piedāvājam Juridisko nodaļu pakļaut Kancelejai,” argumentē Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Laimonis Sīpols.

Viņš uzskata, ka nedrīkst pieņemt pārgalvīgus lēmumus, ja nav skaidrības par to, kā strādās pēc tam. “Uzskatu, ka mazās pagastu pārvaldes nākotnē var pakāpeniski pāriet uz sadarbību, kopīgi veicot atsevišķas funkcijas un tādējādi taupot līdzekļus. Reformas mērķis nebija samazināt pārvaldes, bet lai pakalpojums iedzīvotājiem būtu tuvāk dzīvesvietai,” saka L.Sīpols.  

Cīņa par algu, nevis cilvēkiem
Deputāts Andis Zariņš vēlreiz uzsver, ka viņu modelis paredz samazināt tikai pagastu pārvalžu vadītāju skaitu, nevis citus darbiniekus vai veicamās funkcijas. “Nevienu pagasta pārvaldi nelikvidēs. Turklāt katrai pagasta pārvaldes vadītāja funkcijai pagastā ir arī algots darbinieks, kas to veic – ne jau pagasta vadītājs skrūvē caurules! Ar konkrētu problēmu vajag vērsties pie konkrēta darbinieka,” saka A.Zariņš.

Deputāts Ainars Melders interesējas, cik naudas pozīcijas modelī vajadzētu vienas pagasta pārvaldes darba algām vadītājam, sekretārei, grāmatvedei. “Šobrīd, piemēram, Liepnā šo cilvēku algošanai mēnesī iztērējam vairāk nekā 3000 latu. Vai mēs tikpat plānojam tērēt arī Ilzenē un citur?  Pārvaldes vadītājs nav vēlēta persona – viņam ir jāpilda likumā noteiktās normas. Bet par pagastu dzīvi lēmumus pieņem novada deputāti,” saka A.Melders. Deputāts Jānis Nīkrencis piebilst, ka pašlaik notiek cīņa nevis par cilvēkiem, bet par iespēju arī turpmāk saņemt to pašu algu. Deputāts Verners Kalējs uzskata, ka globālās krīzes laikā nedrīkst dzīvot izšķērdīgi arī pagastos. “Pagastos ir jāapzina ražošanas iespējas. Iedzīvotājos sociālā spriedze rodas ne jau no tā, ir vai nav pagasta pārvaldes vadītājs, bet no darbavietu trūkuma,” saka V.Kalējs.

Grib vienmērīgu attīstību
Deputātu Andi Zariņu interesē vienmērīga novada attīstība, ko nodrošināšot strukturālas reformas. “Pašlaik dzīvojam pēc vecā modeļa, kur katrs velk savā alā. Eiropas nauda caur projektiem ir jāpiesaista visiem pagastiem, nevis tikai dažiem, kā tas ir pašlaik. Vajag izveidot vienotu struktūru, nevis katru problēmu dzēst kā ugunsgrēku,” uzskata A.Zariņš. A.Fomins iebilst, ka sistēma var būt abos gadījumos – ja ir 14 vai 6 pārvalžu vadītāji. “Nevajag uzreiz sagraut esošo sistēmu, turklāt pagasta pārvalde nav tas pats, kas pilsēta,” saka A.Fomins.

A.Melders uzsver, ka pagastos nekas nemainīsies – paliks gan tautas nami, bibliotēkas, tūrisma punkti, tikai samazinās pagastu pārvalžu vadītāju skaitu no 14 uz 6. “Izveidojot novadu, nodrošinājām iedzīvotāju pieņemšanu reizi nedēļā arī Strautiņos un Bejā – tur cilvēki ir apmierināti un nesaka, ka gribētu pieņemšanu biežāk. Tad jau iznāk, ka Beja un Strautiņi līdz šim 20 gadus ir dzīvojuši atrauti no savām pagastu pārvaldēm – muļķības!” saka A.Melders. A.Fomins iebilst, ka lietderīgāk būtu apvienot tautas namu vadītājus, grāmatvežus, nevis pagastu vadītājus. “Uzskatu, ka pagastu vadītāju atlaišana būs ļoti liela kļūda, tādēļ aicinu visu pārdomāt vēlreiz. Negatīvi, ka tiek nodalīta pilsēta un lauki – tā nevajadzētu būt,” saka A.Fomins.

Draudzētos 2 vai 3 pagasti
J.Nīkrencis precizē – viens izpilddirektora vietnieks uz četriem pagastiem nav reāli, tādēļ tā arī nebūs. “Veclaicenes, Jaunlaicenes, Ziemeru pagastos ir 1802 iedzīvotāji – šie pagasti atrodas uz viena ceļa vienā virzienā, tādēļ tos pārvaldītu viens cilvēks. Tuvu viens otram atrodas Kalncempju, Annas un Jaunannas pagasti, kur dzīvo 1339 iedzīvotāji. Vislielākā pārvaldība būtu Ilzenes, Zeltiņu un Alsviķu izpilddirektora vietniekam, jo šajos pagastos dzīvo 2451 cilvēks. Jaunalūksnē un Malienā ir 1804 iedzīvotāji – šie pagasti ir blakus un labi caurbraucami. Pededzē un Mārkalnē ir 1270 iedzīvotāju, arī šie pagasti ir uz viena ceļa, ko pārvaldītu viens cilvēks. Sestais izpilddirektora vietnieks atbildētu par Liepnu un Mālupi, kas ir blakus, tur dzīvo 1832 iedzīvotāji,” skaidro J.Nīktencis.

Katrā pagasta pārvaldē paliktu sekretārs – lietvedis un saimnieks jeb komunālās saimniecības vadītājs. Uz novada pagastiem strādātu 5 lauksaimniecības konsultanti. “Mūsu priekšlikums ir uz trim pagastiem ieviest vienu projektu vadītāju, kas strādā uz vietas pagastos ar mazajiem projektiem, bet lielos projektus vadītu novada Attīstības nodaļa. Līdz 2010.gada 1.jūlijam pagastos paliktu 12 grāmatveži, pakāpeniski pārejot uz centralizēto grāmatvedību. Tad nebūtu tā, ka daži pagasti attīstītos, bet citi pagrimtu,” ir pārliecināts J.Nīkrencis.

Kompromisu nerod

A.Zariņš norāda – pagastu pārvalžu vadītāju ieekonomēto atalgojumu izlietos lauksaimniecības konsultantu un projektu vadītāju darba samaksai. “Tas būs iedzīvotājam noderīgāk un labāk,” uzskata A.Zariņš.

Malienas pagasta pārvaldes vadītāja Inta Cinglere atzīst, ka vadītājs jau tagad ir gan kā lauksaimniecības konsultants, gan projektu vadītājs. Viņa rosināja deputātus vienu dienu atbraukt uz pārvaldi un pavērot, ko dara vadītājs, lai būtu izpratne par viņa darbu. “Agrāk viens cilvēks par 90 latu algu izdarīja vairāk, nekā tagad divi darbinieki ar lielāku algu,” saka I.Cinglere. J.Nīkrencis pauž – pagasta vadītājam nav jāsadalās tūkstoš sīkumos. Deputāts Ēriks Mediss jautā – ja ir 15 pagasti, kādēļ ir tikai 14 vadītāji un viens pagasts “tiek apčakarēts”? “Tad jau vajag visus 15! Divi pagasti novadā jau tagad var dzīvot kopā, bet pārējie nevar – kā tad tā? Tagad mums ir viens pārvaldnieks gan uz 1600 iedzīvotājiem, gan 400,” saka Ē.Mediss.
Arī pēc pirmdienas tikšanās deputāti pie kopsaucēja nenonāca – diskusijas turpināsies Alūksnes novada domes rītdienas sēdē pulksten 10.00 administratīvās ēkas lielajā zālē. Uz to drīkst ierasties ikviens interesents.

Komentāri 75

sekotājs

Kāpec vispār visi jaucās pagasta lietās ja jums tā stipri patīk ejat un strādajat nevienam tas netraucēs. Un tad redzesim cik labi jūs darbus veiksat. Ha ha ha ha ko nu es runāju tak jus tik majat citiem braukt virsu ne rīkoties

pirms 11 gadiem, 2010.01.28 14:06

?

kāds šeit sakars ar šofera dēlu ko jauc atkal citus cilvēkus iekšā, skaties uz saviem bērniem viņi nav paši ne par kripatiņu labāki par šofera dēlu un grāmatvedes meitu.

pirms 11 gadiem, 2010.01.28 14:03

pavāre

Hi, hi, pie mums var visu, arī mūsu grāmatvede strādā 5 stundas, bet ne jau par vienu slodzi saņem algu, saņem arī pensiju...hi, hi, kurš to vēl varētu izturēt šajos laikos...nāciet pie mums pusdienās,-vienmēr laipni!

pirms 11 gadiem, 2010.01.28 09:55

ak-vai

Klīst baumas ka ir pagastā vēl viena grāmatvede kas ved uzskaiti vidusskolā par kopgaldu,jo pagasta grāmatveidei esot daudz darba visu nevarot uzspēt.

pirms 11 gadiem, 2010.01.26 17:32

Nu

kas tas par Alūksnes faktoru? Vai kāds apjēdz vārda "faktors" saturu? Kur to briesmoni faktoru var ieraudzīt? Jo tālāk, jo trakāk.

pirms 11 gadiem, 2010.01.23 16:48

nasings specialis

Šofera dēls un grāmatvedes meita - Latvijas zelta jaunatne!

pirms 11 gadiem, 2010.01.23 15:12

es ar

jūtu līdzi Liepnas grāmtvedai, kurai tik daudz darba, ka vajadzīgi palīgi. A Laimiņai nav vajadzīgs palīgs? es piesaakos, solos ēst, dzert par pagasta līdzekļiem.

pirms 11 gadiem, 2010.01.23 14:08

Un vēl!

Paskaties foto reportāžas bildēs, pasākums "Alūksne faktos, stāstos, leģendās".Atkal esi palaidis garām, sēdēdams uz savām olām un perēdams ļaunumu.

pirms 11 gadiem, 2010.01.23 13:01

EJ

es gan nezināju, ka Andis, laikam tā viņu sauc, iekārtojies par grāmatveža palīgu. to, ka 100latnieku darbu viņš strādā sēdot pie datora pagastā gan zināju. :D Tā tik uz priekšu!

pirms 11 gadiem, 2010.01.23 12:29

No šīm sarunām ļoti labi parādās kas notiek pagastos - visu komandē ne tikai grāmatvedes, bet pat grāmatvedes meita. Tik tālu mēs esam aizgājuši. Un pamēģiniet tik kādu aizskart.
Ja par konkrētām personālijām - nepazīstu nevienu un pat negribētu pazīt.

pirms 11 gadiem, 2010.01.23 12:19

Ne liepnēniete

Liepnēnieši attopiieties, it īpaši inteliģence - pedagogi. Labāk padomājiet kā attīstīt un aizstāvēt savu pagastu, nevis sēdēt netā un rakstīt visādus stulbus komentārus un apcelt konkrētus cilvēkus. Palasot komentārus rodas tāda sajūta, ka Liepnā inteliģences vispār vairs nav. Ar savu gudrībiņu šeit visvairāk izceļas vidusskolas atsevišķi skolotāji un darbinieki. Padomājiet labāk par savu skolu un sevi, nevis tikai citiem, citu algām un reputāciju, jo vienā jaukā dienā varbūt attapsieties, ka skolas vairs vispār nav. Vietējie noēsti. Un kas tad būs vainīgs? Novads - Alūksne? Vai varbūt Rīga?

pirms 11 gadiem, 2010.01.23 10:32

III

Nepazīstu LĪGU BISTROVU,bet tas gan ir fakts,ka savus kvēlos komentārus gan viņa raksta tajā laikā,kad grāmatvedim būtu jāstrādā.Bet laikam viņu aizstāj dēls,grāmatveža palīgs!

pirms 11 gadiem, 2010.01.23 08:29

savējais

Līga beidz aizstāvēt savu māti un padomā reāli,cilvēks pat ar augstāko izglītību darbu nevar atrast, bet te cik saprotu ar knapu vidusskolas izgītību var par grāmatveža palīgu strādāt...nu nezinu gan vai tik te nedarbojas blata sistēma?. Un lai nesaka ka pagasta darbinieki iepriešējos gadus nedzīvoja cepuri kuldami, slēpdami informāciju no pagasta iedzīvotājiem.Un protams ar porshe nebraukās un firmas apģērbiem nestaigās,lai pagastā daudz neizceltos un citiem smadzenes varētu pūderēt.

pirms 11 gadiem, 2010.01.22 20:33

smieklīgi

...turpināsim ar fiziku , ķīmiju , fizkultūru un dziedāšanu .... "Mīļie komentētāji" , par ko tad ir runa ? Vai par gramatiku? Vai arī Līga gana kodolīgi un patiesi izteikusies , lai kādu noliktu pie vietas... UN - Ievai - es gramatikā Ligai "0" vai "nav vērtējuma" neliktu ...

pirms 11 gadiem, 2010.01.22 20:17

pičs

Mārkalnes pirmā un galvenā problēma ir zilais valis. Ticiet man - kad viņa nebūs , gaiss kļūs tīrāks. cita nekā nedara kā dzerstās

pirms 11 gadiem, 2010.01.22 16:29

Vietējās ziņas