Āfrikas cūku mēris nekur nav pazudis

Kāda “Alūksnes Ziņu” lasītāja no Jaunalūksnes pagasta jautā, kāda situācija šobrīd ir saistībā ar Āfrikas cūku mēri, jo izskan pretrunīga informācija.

“Pārtikas un veterinārā dienesta inspektori brauc pa mājām un liek izkaut cūkas līdz oktobrim. Tajā pašā laikā zemkopības ministrs Jānis Dūklavs televīzijā kādā sižetā teica, ka slimības uzliesmojums ir mitējies un tagad cūkas neesot jāizkauj potenciāli apdraudētajās teritorijās jeb ārkārtas situācijas zonā, kurā ir arī Alūksnes un Apes novadi, jo atrodas tuvu inficētajām teritorijām, lai gan nav konstatēta slimība. Kā tad īsti ir?” viņa vaicā.

Skaidro Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Austrumvidzemes pārvaldes vadītāja Indra Tomiņa: “Šobrīd normatīvajos aktos nekas nav mainījies – joprojām spēkā ir Ministru kabineta noteikumi nr. 621 par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām, ko ir parakstījis zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Tie paredz, ka Alūksnes un Apes novadi ir iekļauti ārkārtas situācijas teritorijā – kopš 7.augusta ir jāievēro biodrošības pasākumi un, ja to nevar nodrošināt, tad mēneša laikā, līdz 7.septembrim, mājas cūkas ir jānokauj, par ko saņem finansiālu kompensāciju. Pašlaik nekādu citu grozījumu minētajos noteikumos nav. PVD ir institūcija, kas pārbauda normatīvo aktu ievērošanu – mēs noteikumus neizgudrojam. Jā, PVD šobrīd apseko novietnes, izvērtē biodrošības prasību ievērošanu un tālāko rīcību.

Citus noteikumus zemkopības ministrs šobrīd nav akceptējis, bet tas, ko viņš runā sapulcēs un citviet pirms gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, ir cits jautājums. Šobrīd nekas nav mainījies, vienīgi piemājas saimniecībās, kurās tiek turēts līdz desmit nobarojamām cūkām, no šiem noteikumiem PVD vērtē tikai piecus punktus – pašas elementārākās prasības. Bet pat tās cilvēki nevar vai negrib ievērot. Joprojām valstī, Latgalē, konstatē jaunus saslimšanas gadījumus ar Āfrikas cūku mēri – nekas nav apstājies,” uzsver I.Tomiņa.

Vietējās ziņas