Aicina informēt par Alūksnes kapsētās apbedītajiem 27

Alūksniešos, kas pēc kapusvētkiem apmeklējuši Alūksnes kapsētu, satraukumu radījuši mietiņi, ar kuriem atzīmētas nekoptās kapavietas, raisot cilvēkos bažas par to, kas ar šādi iezīmētajām kapavietām notiks turpmāk.

Pašvaldības kapsētu darbību regulē saistošie noteikumi Nr.39/2013 „Alūksnes novada pašvaldības kapsētu darbības noteikumi”, kurus ikviens var izlasīt www.aluksne.lv sadaļas „Normatīvie akti un dokumenti” apakšsadaļā „Saistošie noteikumi”. Tajos ir noteikti pienākumi gan kapavietas uzturētājiem, gan kapsētas apsaimniekotājam, kas Alūksnes Lielo un Mazo kapu gadījumā ir pašvaldības aģentūra „Spodra”.

Saskaņā ar minētajiem noteikumiem reizi gadā kapsētas apsaimniekotāja izveidota komisija apseko kapsētu un pie nekoptajām kapavietām izliek brīdinājuma zīmi – mietiņu ar sarkanu krāsojumu galā. Jāuzsver, ka mietiņa augstums ir izvēlēts tāds, lai tas kapsētas apsaimniekotājiem būtu redzams ne tikai vasarā, bet arī ziemā, kad kapu kopiņas klāj sniega sega.

Pašvaldības aģentūras „Spodra” direktors Guntis Kozilāns norāda, ka šis nav pirmais gads, kad nekoptās kapavietas tiek atzīmētas ar brīdinājuma zīmi – tas tiek veikts jau kopš 2011. gada. Arī šogad „Spodra” kapsētu apsekoja pēc kapusvētkiem, kas ir uzskatāmi par zināmu atskaites punktu tam, vai kapavieta tiek vai netiek kopta, un ar brīdinājuma zīmi atzīmēja nekoptās.

Ja kapsētas apsaimniekotāja rīcībā ir informācija par to, kas ir nekoptās kapavietas uzturētājs, tad aģentūra tam izsūta aicinājumu sakopt konkrēto apbedījuma vietu. Savukārt gadījumos, kad kapavietai nav neviena uzturētāja un tā piecus gadus pēc kārtas tiek atzīta par pamestu, saskaņā ar saistošajiem noteikumiem, kapsētas apsaimniekotājam ir tiesības šo vietu normatīvos aktos atļautajā termiņā ierādīt virsapbedījumam.

"Apsekojot kapavietas, redzam, ka starp nekoptajām ir arī tādas, kur atdusas vēsturiskas, nozīmīgas personas vai ir vērā ņemami pieminekļi. Saistošie noteikumi mums atļauj atsevišķos gadījumos šādas nekoptas vai pamestas kapavietas un  pieminekļus, kam ir mākslas vai kultūras vērtība, noteikt kā saglabājamas piemiņas vietas un uzņemties to turpmāku kopšanu. Līdz ar to esam iecerējuši izveidot vizuālu plānu, atzīmējot tajā šādas nozīmīgas kapavietas," par turpmākajām darbībām stāsta G. Kozilāns.

Pašvaldības aģentūra „Spodra” jau pavasarī laikrakstā „Alūksnes Novada Vēstis” aicināja iedzīvotājus iesaistīties Alūksnes kapsētā apbedīto reģistra veidošanā, lai kapsētas apsaimniekotāja rīcībā būtu informācija par to, kas katrā kapavietā ir apglabāts. Agrāk šāds reģistrs nav ticis veidots un šobrīd aģentūrai nav precīzu ziņu.

"Šāda informācija ir ļoti nozīmīga arī šajā brīdī, kad nekoptās kapavietas ir atzīmētas ar brīdinājuma zīmēm. Tādēļ aicinām iedzīvotājus būt atbildīgiem un sniegt informāciju par tām personām, kas apbedītas jūsu uzturētajās kapavietās. Īpaši aicinām alūksniešus, kuriem ir zināmas vēsturiski nozīmīgu personu apbedījuma vietas, informēt par tām kapsētas pārzini. Visu šo informāciju noteikti izvērtēsim un domāsim, kā saglabāt un uzturēt šīs vēsturiski un kultūrvēsturiski nozīmīgās kapavietas," uzsver G. Kozilāns.

Informāciju par Alūksnes kapsētās apbedītajām personām var sniegt kapsētas pārziņa darba laikā – no otrdienas līdz sestdienai (ieskaitot) no pulksten 8.00 līdz 12.00 un no 13.00 līdz 17.00. Iepriekš ir iespējams sazināties gan pa tālruni 26161235, gan e-pastu [email protected]

Komentāri 27

?

Butu jau labi ka tas parzinis atrastos uz vietas, nevis jazvana un jamekle.

pirms 6 gadiem, 2014.08.24 11:36

Ilga

Izvirzot šādu prasību, Jūs vispār apzināties, kāds ir kapu uzrauga darbs un pienākumi?

pirms 6 gadiem, 2014.08.24 12:31

cece

protams, ka apzinās :) viņam algu likme jau nav gabaldarba apmaksa, bet gan normāla algas likme :) tad nu lai sēž savā būdā :) Vai tad par velti tika izmesti teju 20 tūkstoši, lai būtu kur tupēt ? Bet redz, nesēž vis, tajā laikā nodarbojas ar blakus lietām.

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 12:22

Nu gan

Nu gan laiki pienākuši. Līdz šim nekur nekas tāds nav dzirdēts, ka jāsniedz informācija par personas datiem!!!! Tai jāatrodas skapī aiz atslēgas!!!Ko tad personas datu aizsardzības likums teiks?????? Varbūt drīz mums būs kādam "īzgudrotājam" jāsniedz vēl "sīkāka" informācija par personu....

pirms 6 gadiem, 2014.08.24 22:15

Slepeni

Nekāda informācija nav jāsniedz, tā ir slepena. Ja apsaimniekotājs apsaimnieko kapus, tad lai arī uzskaita un kopj tos nesakoptos kapus, atrisināsies visas problēmas. Tiešām, kāpēc agrāk kapu pārvaldnieks visu zināja, tagadējais laikam vēl nav zinošs.

pirms 6 gadiem, 2014.08.24 22:19

piezīme

"....kā saglabāt un uzturēt šīs vēsturiski un kultūrvēsturiski nozīmīgās kapavietas," uzsver G. Kozilāns."
Vēsturiski un kultūrvēsturiski nozīmīgu kapavietu nemēdz būt, so terminu attiecina tikai uz kultūrvēsturiskām vērtībām(nedzīvām!!!), bet kapos šajās vietās ir apglabātas plašākai sabiedrībai zināmas personas, personības jeb kā tautā saka: populāri cilvēki.

pirms 6 gadiem, 2014.08.24 23:00

patiesībā

visi dati jau sen ir pierakstīti, tikai nevajadzēja TIK NECIENĪGI ATLAIST BIJUŠOS DARBINIEKUS, kas rūpīgi desmitiem gadus ir vākuši visu informāciju! Tagad pašvaldības struktūvienības palikušas ar GARU DEGUNU, JO NAV IZVĒRĒJUŠI VISUS ZAUDĒJUMUS NEAPDOMĪGI ATLAIŽOS "NEDERĪGOS" KADRUS!

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 00:27

cece

kā naglai uz galvas. Bet īstenībā tā prasība, lai mirušo kapu vietas būtu regulāri ar svaigām puķēm, ir dīvaina. Nav jau dārzs, bet mirušo atdusas vieta.

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 12:25

cecei

nav obligātas svaigas puķes, bet vismaz dažas reizes gadā paņemt grābekli un nokasīt vecās lapas jaunu būtu pienākums....
un uzraugam nav obligāti jāsēž uz vietas, viņa pienākumi ir daudz plašāki.....

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 12:45

ko

ko nozīmē plašāki?

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 13:53

jā gan

Tas būs labs darbs padarīts- šī informācijas apkopošana. Man ir personīga pieredze, Ulbrokas kapos apglabāts tuvs cilvēks, tas notika laikā, kad biju vēl maza un šobrīd nav pilnīgi nekādu iespēju atrast apbedījuma vietu, jo informācijas par to gadu apbedījumiem vienkārši nav. Man tā ir liela sāpe, tādēļ ļoti atbalstu šo ideju. Lai veicas un nav jēgas tagad cilāt vecas nesaskaņas, ne jau Kozilāns pie tām vainojams.

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 14:05

,

Tagad jau jadauzas apkart, jo kapijas aparats un dators ar visu internetu it kā esot nozagts......Tad nu jamekle draudzenes pie kuram pasedet. Cik noprotu tad ar kajam ari kundze nestaiga, ir kaut kadi riteni zem pecpuses. Bet kadi pienakumi vinai ir, to gruti saprast. Kamer nebija tas lepnas budkas, tikmer kapu uzraugi vienmer bija sastopami. Dzivoja uz Miera ielas un sastapt vareja jebkura laika. Japiebilst ka tajos laikos vel mobilo telefonu nebija. Kapi bija sakopti un tiri. Ari informacija par aizgajejiem bija zinama. Vecie kungu kapi nebija izpostiti, tika sakopti vienmer iespeju robezas. Tagad tur ir postaza, setas metala nodotas, granita pieminekli ari nezimamu celu gajusi. Vecie kapu uzraugi, vismaz divreiz gada sakopa tas kopinas, kur tuvinieki ir taluma. Sita kundze jau nu ari vareja sakopt nemaz tas nav tik gruti. Neko daudz jau nevajag. sagrabt lapas, apmaliti uzlikt, ja nav un krustu pielabot vai nomainit. Tauta ari saziedo naudinu daudz, var iestadit samteniti, vai ka pareizi sauc to puki, kura zied visu vasaru lidz uznak aukstums.Bet vieglak jau nolidzinat.

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 14:11

....

te jau izklausās, ka meitenei drīz būs jākopj visi!!! kapi!!!, apdomā ko raksti! cilvēki ir slinki un vienkārši neiet un nekopj, un tādu ir daudz....
bez tam, izklausās, ka šai rakstītājai " , " ir skaudība par uzrauga braucamo utt... Neskaud, pašai ies labāk!!!

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 22:05

ss

Ja cilvēks piemēram ir pārcēlies uz austrāliju, un plāno apciemot lv tikai pēc 5 gadi. Tad ko, par vēlu. Gadījumā tas reģistrs nav vajadzīgs, lai pēc tam sāktu iekasēt gada maksas, kā tas ir daudzviet eiropā

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 18:38

.....

...pirms braukšanas uz Austrāliju, jāvienojas ar kādu kapu kopēju........

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 21:56

*****

Kur glabāsies informācija pa mirušo cilvēku apbedījuma vietām? Vai nebūs tā, ka dators nozagts un informācija vējā? Un kapu uzraugam gan būtu jāmeklē iespējas kā kapiņus uzturēt elementārā kātībā, nevis draudēt ar visrapbedījumiem pēc 5 gadiem. Tas kaut kā necilvēcīgi izklausās. Tagad tik daudziem tuvinieki ir ārzemēs, arī veci kopēji paliek, nespēcīgi un nav vienkārši ierasties. Vajadzētu domāt par kādu dienestu, kam tuvinieki var samaksāt kādu naudiņu, lai kapi tiktu sakopti

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 18:57

vai

Pēc 5 gadiem nemaz nedrīkst būt virsapbedījums.

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 20:44

???

Lai vispirms apseko kapus un iepazīst,kur ir piemineklis skaidri uzrakstīts,kas apglabāts viss ar karoti mutē ir jāiedod,lai pastaigā un iepazīst kapus nevis gaidīs,kad pienesīs ziņas uz paplātes.Tur,kur nav nekāda pieminekļa es saprotu.Tak pēc tam nodevas liks maksāt... vēl viens ienākumu avots,lai cilvēkus vēl plikākus varētu izģērbt,jo par visu ir jāmaksā...Citi tur katru dienu varbūt iet un sakopj,bet ja tu nebūsi sakopis būs soda kvītis ar procentiem.Tagad saturieties naudiņa ripos...

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 20:34

www

Mietiņu nu jau vaurāk kā krustu, kapakmeņi ar visiem uzrakstiem samesti kapsētas malā . Pretīgi !

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 12:28

Nesaprotu

Nesaprotu, kapsētu apsaimnieko "Spodra", kādas problēmas. Lai ņem 100 latniekus un apkopj tos nesakoptos kapus kuri jau ilgāku laiku nav kopti un OK. Būs sakopti visi kapi, nebūs Spodras vadībai jātērē lieli līdzekļi plānu izveidē un personu datu noplūdē. Tā jau tas namiņš izmaksāja bargu naudu. Kādreiz nebija ne plānu, ne namiņa, bet kapsētas pārzinis visu pārzināja, tāpēc jau tas amats tā saucas, ka jāpārzin kapsēta!!!!

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 22:18

Zinu

Lai kustina, kustina kājiņas pārzinis un paņem palīgā draudzenīti. Varēs kopā ne tikai apsekot, bet arī kapu kopiņas, protams, par samaksu sakopt!!!! Hi...Hi....

pirms 6 gadiem, 2014.08.25 22:48

Antonija

Vecos kapu pieminekļus izveidot kā laukumā un var apskatīt veco kultūras pieminekļus. Izsviest ir ļoti nepieklājīgi!!!!! Kapus kopt ir pienākums ~! 100.- var pie ieejas malām nokasīt. Var jau redzēt ka apbedīts un vairs netiek kopts. Piemērs Sievietes tēls ar plīvuru un visskomplekss, es zinu ka viņiem bērnu nebija un radu. 50 gadus atpakaļ tirgoja ābolus vecā tirgus laukumā no Annas. To vajadzētu kopt jo tas uzstādījums skaists . Es pati arī nokasu kaimiņa kapus un saprotu ka neviena nav un ir igauņu krusts. Mana vecmāte arī bija igauniete un uzskatu ka pienākums nokasīt!!! Alūksnieši esiet savstarēji iecietīgi un izpalīdzīgi -(skaudīgi) .

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 14:28

no Spodras līgumiem

Pakalpojums Par kapavietu datu uzskaites sistēmu 03.09.2012. piegādātājs - Zemeslietas Ls3152.00 izpildes termiņš 31.07.2013.
Kā redzat, 2013.gadā ir samaksāts par veselu uzskaites sistēmu, kuru tagad ir tik jālieto. Gribētos zināt, kur var ar šiem datiem iepazīties.

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 15:44

ss

Nauda ir notriekta domes vajadzībām. Vienkārši visi domāja, ka tas nevienu neinteresēs. Kapu uzraudze nav pie vainas. Komandas nāk no augšas.

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 18:46

???

'Ja vadoņiem nav kur izlikt "gudrības", tad lai labāk uztaisa pilsētas iedzīvotāju veselības registru, kā padomijas laikos un aizsūta visus pārbaudīt veselību. Visi gāja profilaktiskās apskates, par rezultātiem ziņoj ziņoja, ja kaut ko uzgājai. Tagad vajag kapus reģistrēt un vēl ar personas datiem. Varbūt šeit'darbs kādam personu drošības iestādījumam, vai tā vispār drīkst darīt? Nesaprotu, kāpēc tādas naudas jātērē pa tukšo,

pirms 6 gadiem, 2014.08.26 22:22

Antonija

Obligāti vajag reģisrēt kapa vietas, jo tas aizsargās kapa vietas un viņiem būs tas jāpilda. Jo būs nodoti dati -vēsture!

pirms 6 gadiem, 2014.08.27 15:58

Antonija

Obligāti vajag reģisrēt kapa vietas, jo tas aizsargās kapa vietas un viņiem būs tas jāpilda. Jo būs nodoti dati -vēsture!

pirms 6 gadiem, 2014.08.27 15:58

Vietējās ziņas