Aicina ziedot baznīcas atjaunošanai 5

Alūksnes pareizticīgo baznīca ir vietējas nozīmes kultūras piemineklis

Alūksnes Svētās Trijādības pareizticīgo baznīcā 10.jūlija negaisa laikā zibens radīja nopietnus bojājumus. To novēršanai un remontam nepieciešams apmēram 10 000 latu, kurus savākt ar ziedojumiem vien nebūs iespējams. Tomēr vietējo iedzīvotāju un uzņēmēju atbalsts ir ļoti vajadzīgs.

"Baznīcas zvanu tornī trāpīja lodveida zibens. Tāpēc ir stipri bojātas torņa kāpnes, starpstāvu koka konstrukcijas, kā arī elektroinstalācija. Zem sienu paneļiem ir deguši elektrības vadi, bojātas durvis, izbiruši logu un durvju stikli. Tagad daļa stiklu ir jau ielikti, tāpēc, ienākot baznīcā, zibens postījumus uzreiz nevar pamanīt. Tikai vērīgāk ieskatoties, vadu vietās un pie elektrības slēdžiem uz sienām, kā arī uz ikonostasa redzami degšanas plankumi, robi sienas panelī un apmetumā," stāsta baznīcas priesteris Nikolajs Boiško. Iesaka sagatavot projektu Kultūrkapitāla fondam
Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Vidzemes reģionālās nodaļas inspektori apsekoja baznīcai nodarītos bojājumus. Tika arī konstatēts, ka torņa pamatnei zem kupola vēsturiski bijusi astoņstūra forma, bet zibens sprādziena rezultātā kupols kļuvis ieapaļš. Telpā pie zvaniem koka grīdas dēļi sašķelti sīkās skaidās. "Draudze mums bija iesniegusi tāmi nepieciešamajiem remontdarbiem. Diemžēl likumā ir noteikts, ka valsts piešķir finansējumu tikai valsts nozīmes kultūras pieminekļiem. Savukārt vietējas nozīmes kultūras pieminekļi ir pašvaldības gādībā. Tāpēc finansējums šiem darbiem netika piešķirts," skaidro inspekcijas Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāja Vilma Platpīre.

Viņa ieteikusi baznīcas priesterim iesniegt projektu Kultūrkapitāla fondam, kas varētu atbalstīt baznīcas atjaunošanu. "Inspekcija projektam varētu pievienot pavadvēstuli kopā ar apsekošanas aktu," skaidro V.Platpīre. N.Boiško skeptiski vērtē šādu iespēju saņemt finansējumu no fonda, jo līdz šim neviens baznīcas draudzes projekts nav ticis atbalstīts.

Var cerēt uz novada domes finansiālu atbalstu
SIA "Alūksnes energoceltnieks" strādnieku brigāde ir uzsākusi atjaunot elektroinstalāciju baznīcā. Taču darbi ir gandrīz apstājušies, jo trūkst naudas to apmaksai. Saskaņā ar tāmi jaunai elektroinstalācijai nepieciešami apmēram 4800 lati. Turklāt pēc tam būs vajadzīgs vismaz kosmētiskais remonts. Kaut daļu līdzekļu varētu saņemt kā apdrošināšanas atlīdzību. Diemžēl tā kavējas.

"Turklāt atlīdzība būs maza, jo baznīca ir apdrošināta par nelielu summu - 34 000 latu. Šobrīd vienīgā mūsu cerība ir ziedojumi. Bet saprotam arī, ka tas ir lats vai nedaudz vairāk no katra," secina priesteris.

Viņš norāda, ka ir nepieciešama palīdzība vietējā kultūras pieminekļa atjaunošanā un saglabāšanā, jo ar to var lepoties visi alūksnieši un novada iedzīvotāji.

"Zibens ir dabas stihija, un tikai Dievs zina, kāpēc tas trāpīja baznīcā. Tā juridiski ir pakļauta Maskavas pareizticīgo baznīcas patriarhātam, taču ir arī Latvijas pareizticīgo baznīca. No turienes palīdzību gaidīt velti," secina N.Boiško.

Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers informē, ka draudze var vērsties pašvaldībā ar iesniegumu, kam pievienota nepieciešamo darbu tāme. Viņš uzsver, ka tas būtu jāizdara līdz 17.augustam, jo 19.augustā ir finanšu komitejas sēde, kurā varētu izskatīt draudzes iesniegumu.

Komentāri 5

Pareizticīgie

ir Bizantijas katoļi. Ir stulbi iet baznīcā nezinot pat ko pielūdz.

pirms 10 gadiem, 2010.08.09 16:27

?

Kā tas saprotams, ka no Latvijas pareizticīgo baznīcas palīdzību gaidīt velti? vai tad tur valde par savu baznīcu glābšanu nedomā? Par ko tad domā? Kā naudiņu vairāk iekasēt no ticīgajiem?
Mīlīši, neaizmirstiet, kas svētajos rakstos starp citu ir teikts- uz zemes visiem viss notiek vienādi - i tam ticīgam, i tam neticīgam, vien tam pirmajam vairāk cerību tiek dots, ka tur augšā, debesīs, būs bagātīgi klāti galdi...:)

pirms 10 gadiem, 2010.08.09 10:33

ja ziedos zagļi

kontrabandisti, atkal DIEVS saspers, bet godīgie tā apzagti, ka nav ko ziedot. Re kur katoļi mūs noveduši.

pirms 10 gadiem, 2010.08.08 12:30

Vietējās ziņas