Alūksnes un Apes novadi – ārkārtas situācijas teritorijas 2

Kopš otrdienas Alūksnes un Apes novados visa teritorija noteikta kā ārkārtas situācijas zona Āfrikas cūku mēra dēļ (ĀCM). Iedzīvotājiem šobrīd satraukumam nav pamata, bet jābūt piesardzīgākiem un jāievēro higiēnas pasākumi. Šādu lēmumu otrdien pieņēma valdībā un vakar Saeima to atbalstīja, ņemot vērā, ka ĀCM apstiprināts arī Valkas novada Ērģemes pagastā.

Lai efektīgi apkarotu ĀCM un nepieļautu tā tālāku izplatīšanos valsts teritorijā, līdz 1.oktobrim ārkārtējā situācija papildus tiek izsludināta visā Latvijas pierobežā gar Igaunijas un Krievijas robežu. Noteikti arī stingrāki biodrošības pasākumi cūku sugas dzīvnieku īpašniekiem ārkārtējās situācijas zonā. Atbildīgā institūcija par darbību koordināciju ārkārtējās situācijas laikā ir Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), kura amatpersonām ir tiesības iekļūt privātā īpašumā visu nepieciešamo ĀCM apkarošanas pasākumu īstenošanai. Tāpat PVD nosaka dzīvnieku un to produktu izmantošanas un pārvietošanas kārtību, kā arī transportlīdzekļu kustības ierobežojumus un citus pasākumus ĀCM ierobežošanai.

PVD Austrumvidzemes pārvaldes veterinārā inspektore Ilze Pāpe “Alūksnes Ziņām” uzsver – tagad iedzīvotājiem, medniekiem vēl rūpīgāk jāievēro higiēnas pasākumi un gadījumos, ja ogojot vai sēņojot atrod kritušas meža cūkas, nekavējoties jāziņo PVD vai, piemēram, veterinārārstam, pagasta pārvaldei, kas tālāk ziņos PVD.

“Ja mednieki nomedī meža cūku un ir aizdomas, ka tā varētu būt slima, jāņem paraugi un jānosūta izmeklēšanai. Inficētajās un riska teritorijās veterinārārsti ņem paraugus visām nomedītajām meža cūkām. Atbilstoši pērnā gada lēmumiem Liepnas un Pededzes pagasti ir inficētā teritorija, bet Mālupes, Mārkalnes, Jaunalūksnes, Malienas un Jaunannas pagasti – riska teritorija,” skaidro I.Pāpe.

Viņa uzsver, ka biodrošības pasākumi vairāk attiecas uz cūku turētājiem. “Lai paši ievēro higiēnas pasākumus, savās kūtīs nelaiž svešas personas, lai negana cūkas āra aplokos. Lai mednieki pēc tam, kad bijuši mežā medībās, neiet ar to pašu apģērbu kūtī pie savām cūkām. Protams, nav izslēgts, ka ĀCM no meža neatnes mājās ogotājs, tādēļ visiem jābūt piesardzīgiem. Galvenais ir nepirkt cūkgaļu “no rokas rokā”, bet iegādāties to veikalā. PVD inspektori regulāri pārbauda cūku novietnes, ņemot asins analīzes un veicot izmeklējumus,” viņa saka.

Komentāri 2

rthy

Nelaist kuti svesas personas. Tad jau tas inspektors ir svesa persona. Kadi ierobezojumi tad ir transportam pierobeza?

pirms 6 gadiem, 2014.07.28 11:10

D

Neizsniedz caurlaides uz ārkārtējās situācijas laiku pierobežas joslā.....MK Rīkojums Nr 362 par teritorijām kur noteikts ĀCM un Likums par Valsts robežu 18 . pants 5 daļa 2 punkts.

pirms 6 gadiem, 2014.07.28 12:22

Vietējās ziņas