Arodbiedrība savējos pažēlo 6

Pagājušās nedēļas nogalē Alūksnē notika Latvijas valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrības Alūksnes rajona komitejas XIV konference. Tajā vairākkārt uzsvēra arodbiedrības nozīmīgo lomu, aizstāvot atlaistos darbiniekus, tostarp Alūksnē, kad valstī īstenoja teritoriālo reformu.

Aizstāv darba ņēmējusLīdzīgā konferencē alūksnieši tikās pirms pieciem gadiem, lai atskatītos uz paveikto un ievēlētu jaunu arodkomitejas sastāvu. Turpmāk arodbiedrības rajona komitejas, kurā apvienojušies 40 biedri no Alūksnes pilsētas, 30 – no Apes pilsētas, 15 – no Alūksnes rajona padomes, nosaukums būs Reģionālā Alūksnes un Apes novadu arodorganizācija. Par tās priekšsēdētāju atkārtoti ievēlēja Ingu Bebri, savukārt par priekšsēdētājas vietnieku – Maiju Kārkliņu. “Arodbiedrība ir vienīgā, kas aizstāv darba ņēmēja tiesības, tādēļ viens no nākamo gadu mērķiem ir piesaistīt jaunus biedrus, tostarp no pagastu pārvaldēm. Lai īstenotu savas funkcijas, arodbiedrībai nepieciešami līdzekļi, ko gūstam no biedru naudām, tādēļ biedri no savas darba algas vienu procentu maksā arodbiedrībai. No 2007.gada mēs esam samaksājuši 3270 latu jeb 42 latus uz vienu biedru gadā. To galvenokārt izmanto, lai biedriem izmaksātu dažādus sociālos pabalstus,” stāsta I.Bebre. 
Izstrādā koplīgumus Viņa atzīst, ka visgrūtākais ir bijis pēdējais pusgads, kad bez darba pašvaldībā palikuši vairāki arodbiedrības biedri, pašlaik norit vairākas tiesvedības. Arī daudzi arodbiedrības biedri uzsver, ka organizācija viņiem ir būtiski palīdzējusi gan juridiski, gan morāli. I.Bebre norāda, ka pēdējos gados arodbiedrība ir izstrādājusi arī vairākus koplīgumus. “Tie bija ļoti kvalitatīvi un paredzēja labas sociālās garantijas. Kad valstī sākās krīze, darba devēji arvien vairāk sāka piedāvāt atteikties no koplīgumiem. Bet koplīgums ir spēkā un neviens no tiem nav atcelts,” saka I.Bebre. Viņa norāda, ka pašlaik aktuāls jautājums ir par arodbiedrības biedriem, kas nav darba attiecībās – arī viņus arodbiedrība sociāli pažēlos. “Jebkurš var būt arodbiedrībā, ja pilda saistības ar biedru maksām,” saka I.Bebre.
Novadā piecas tiesvedības Republikāniskās arodbiedrības priekšsēdētājs Andrejs Jirgensons atzīst, ka Latvijā kopumā arodbiedrības biedru skaits ir samazinājies, bet Alūksnes pusē palicis nemainīgs – pērn tie bija 85 biedri. “Pēc pašvaldību vēlēšanām pērn vasarā Latvijas rajonos, kur vadībai mainījās partejiskā piederība, būtiski un neobjektīvi mainījās arī štati. Šobrīd Latvijā norit vismaz 10 tiesvedības par atlaistajiem darbiniekiem, no tām 5 Alūksnes novadā. Latvijā vienmēr pēc vēlēšanām amatos tiek apstiprināti savi radi, draugi, paziņas, atlaižot esošos darbiniekus, bet šoreiz tas bija ļoti izteikti. Pašlaik katru mēnesi valstī ir vismaz divas tiesas prāvas, kurās mēs aizstāvam savus biedrus. Līdz šim 90 procentos gadījumu esam spējuši aizstāvēt. Arodbiedrībā ir arī trīs spēcīgi juristi, no kuriem viens dzīvo un strādā Alūksnes novadā – Guntars Freijs,” stāsta A.Jirgensons. Viņš uzsver -  ja no darba atlaiž arodbiedrības biedru, tad viņam kompensācijā izmaksā 6 - 7 darba algas, ja cilvēks nav arodbiedrības biedrs – tikai 1 - 2 darba algas.  Šogad Latvijas valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrībai aprit 90.gadskārta. Lai pateiktos par dalību arodbiedrībā un ieguldīto darbu, piemiņas veltes saņēma I.Bebre, Gaida Zujeva, Silvija Bondare, Astra Mudīte Miķelsone, G. Freijs, Dzidra Mazika no Alūksnes novada un Jānis Miezītis no Apes novada.

Komentāri 6

Negaidīts

Lai maksā no arodbiedrības līdzekļiem !!!

pirms 11 gadiem, 2010.02.04 10:19

Negaidīts

Lai maksā no arodbiedrības līdzekļiem !!!

pirms 11 gadiem, 2010.02.04 10:16

zaza

Ja esi erodbiedriba, tad darbs garantets visu muzu, bet ja neesi, tad tevi var atlaist?Vai tas nav stulbums?

pirms 11 gadiem, 2010.02.04 09:16

Maza kļūda, sešas-septiņas algas kompensācijā izmaksa banku darbiniekiem. Pārējiem tāpat vienu.

pirms 11 gadiem, 2010.02.04 07:00

smaidiņš

Kā var uzdot tik naivu jautājumu? Vai tad pelēkās masas jebkad ir žēlotas?

pirms 11 gadiem, 2010.02.03 15:53

Un kas pažēlos tos, no kuru nodokļiem šīs 6-7 mēnešalgu kompensācijas tiek maksātas?

pirms 11 gadiem, 2010.02.03 14:58

Vietējās ziņas