Arvien vairāk cilvēku gatavi runāt par piedzīvoto 1

Vakar visā Latvijā pie māju ēkām tika pacelti valsts karogi sēru noformējumā, pieminot pret latviešu tautu vērstā totalitārā komunistiskā režīma genocīda upurus. Šo laiku savas jaunākās videofilmas prezentācijai izvēlējies Alūksnes politiski represēto klubs “Sarma”, kas šoreiz uzmanību veltījis 1949.gadā izsūtītajiem.

Alūksnes politiski represēto kluba “Sarma” vadītāja Dzidra Mazika atgādina, ka šī ir jau septītā videofilma, kas tapusi ciklā “Salauztie mūži atmiņās sāp”. Iepriekšējie darbi veltīti 1941.gadā izsūtītajiem, Salaspils koncentrācijas nometnē bijušajiem, leģionāriem, notiesātajiem un citiem ar Latvijas neseno vēsturi saistītiem notikumiem. Kārta pienākusi atmiņu apzināšanai par 1949.gadā izsūtītajiem.

Jaunākajā videofilmā atmiņās par izsūtījuma brīdi, ceļā pavadīto laiku, dzīvi svešumā un atgriešanos dzimtenē dalās 25 stāstnieki, kas vai nu paši atradušies notikumu epicentrā vai dzirdējuši par to no saviem vecākiem. “Tas ir ļoti liels darbs, ko jūs esat padarījuši, un ļoti svētīgs,” pēc videofilmas noskatīšanās atzīst Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins. Redzētais un dzirdētais licis daudz ko pārvērtēt. “Visvairāk mani pārsteidza tas, ka tie cilvēki, kas stāstīja – viņos nav nekāda ļaunuma,” viņš dalās iespaidos. Apbrīnu par paveikto pauda arī Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte.

“Cilvēki mēdz skumjās atmiņas noglabāt kaut kur dziļi iekšienē, jo ikreiz, kad tās piemin, tās atgādina par sāpīgajiem pārdzīvojumiem. Līdz ar to, paldies tiem cilvēkiem, kas bija gana drosmīgi, lai šīs atmiņas atcerētos, izstāstu mums un ļautu vismaz caur vārdiem izdzīvot to laiku un notikumus,” viņa saka, paužot cerību, ka šīs videofilmas neklās putekļi un par to skatītājiem kļūs jaunā paaudze.

Dz.Mazika atzīst, kopš uzsākts cikls “Salauztie mūži atmiņās sāp”, arvien vairāk cilvēku ir gatavi runāt par piedzīvoto. Redzot videofilmās laikabiedrus, kas pārvar sevi, lai izstāstītu par pārdzīvoto un tādējādi saglabātu vēstures liecības nākamajām paaudzēm, arī citi sasparojas, paužot gatavību dalīties atmiņās. Vairums videofilmu tapušas, pateicoties Alūksnes un Apes novada fonda sadarbībā ar Latvijas Hipotēku un zemes banku rīkotajos projektu konkursos iegūtajam finansējumam, tai skaitā arī “Sarmas” jaunākais veikums. Līdz šim paveikto plānots apkopot grāmatā, pie kuras šobrīd tiek strādāts. Pēdējā tēma – 1949.gadā izsūtītie – tajā gan netikšot iekļauta. “Šai tēmai tiks veltītas vēl vismaz trīs filmas,” skaidro Dz.Mazika, norādot, ka pēc videofilmu pabeigšanas šos materiālus plānots atspoguļot atsevišķā grāmatā.

Komentāri 1

Vietējās ziņas