Atjauno bijušo Alūksnes muižas oranžēriju 2

Alūksnē turpina atjaunot Palmu māju, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Šobrīd SIA “MCD” strādnieki renovē tās fasādi. Tiek noņemts vecais apmetums, likts jauns un remontētas notekcaurules. Pēc tam ēku krāsos baltu.“Logu maiņa, kas tika veikta vasarā, un fasādes renovācija notiek saskaņā ar arhitekta Modra Ģelža projektu. Arhitektoniskās izpētes dati liecina, ka Palmu māja ir bijusi balta, tāpēc tādu to arī krāsos. Nepamatots bija alūksniešu satraukums, ka jaunie logi ir no plastmasas. Tie ir no koka, bet balti tāpēc, ka tādi gaiši tie ir bijuši,” stāsta Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektore Silvija Ludviga.

Sakārtota tikai no ārpuses

Grūti pateikt, kas būs ar iekštelpu atjaunošanu. Visiem darbiem tiek izmantoti mājas īpašnieces Ilgas Hincenbergas personīgie līdzekļi, tikai nelielas summas ir saņemtas no Kultūrkapitāla fonda projektu īstenošanai. Protams, īpašniece vēlas atjaunot arī iekštelpas. Ēka ir liela, tāpēc gala spārnos varētu būt telpas iestādēm vai birojiem. Tās vidusdaļu I.Hincenberga domā izmantot personīgām vajadzībām, jo kādreiz vēlētos atgriezties bērnības atmiņu pilsētā.

Palmu mājai ir pievilkta ūdens un kanalizācijas sistēma. Pirms vairākiem gadiem tai tika uzlikts jauns jumts. Padomju varas gados ēku izmantoja Alūksnes autobusu parka vajadzībām, tāpēc pirms atjaunošanas darbu sākšanas tika nojaukta piebūve un likvidētas automašīnu garāžu bedres.

Iekštelpām vajadzīga restaurācija

Pamazām renovācijas darbi virzās uz priekšu, bet iekštelpās vēl nekas nav darīts. “Tos veikt nebūs vienkārši, jo ir vajadzīga restaurācija, kuru nevar sākt bez projekta. Ir pamatotas bažas, ka īpašniecei nebūs tik daudz līdzekļu,” atzīst S.Ludviga. Telpas centrālajā daļā grezno bagātīgs dekors klasicisma stilā. Pirmā stāva zālei ir balkons. Diemžēl finansējuma piesaistei šim mērķim nav programmu. Kultūrkapitāla fonds var sniegt atbalstu tikai ar nelielām summām.

Palmu māja bijusi Alūksnes muižas siltumnīca, kurā audzētas arī palmas. Tā celta 18.gadsimta beigās, apvienojot baroka un klasicisma stilu. Sākumā ēkai bijis iestiklots jumts un arī priekšējās sienās bijušas ar garā rindā stiklotiem logiem. 20.gadsimta sākumā muižas īpašnieks izpārdevis mākslas darbus, kuri atradās oranžērijā, un sānu spārnos izbūvējis dzīvokli kučierim. Stikla jumta vietā izbūvēts skārda jumts un uzceltas mūra sienas.

Komentāri 2

vērotājs...

pievienojos..... Silvija rullē!!! !!! !!!

pirms 13 gadiem, 2008.10.17 15:05

O.p.t.i.m.i.s.t.

Prieks lasīt un redzēt, ka Silvija nenokar degunu un turpina pielietot savas profesionālās zināšanas pilsētas arhitektonisko ēku atjaunošanai caur projektiem, domāju, ka finansu piesaistē ir arī kāda (ja ne visa) viņas daļa nopelnu, pat nešaubos! Stipriem un zinošiem cilvēkiem nekas nevar būt šķērslis!!! :)

pirms 13 gadiem, 2008.10.17 15:02

Vietējās ziņas