Atklāj sociālo centru 1

Mālupieši pirmie savā pagastā izveido daudzfunkcionālu sociālo centru

Vakar Mālupes pagasta īpašumā „Māras" atklāja sociālo centru. Tajā iedzīvotāji var sastapt sociālo darbinieci, nomazgāties dušā un izmazgāt veļu, īsināt laiku apmeklētāju telpā, izmantot lietoto apģērbu un preču maiņas punktu, savukārt ārkārtas gadījumiem centrā izveidota arī krīzes istaba.

Mālupes un Liepnas pagasta pārvaldes vadītāja Iveta Priede atzīst - sociālais centrs veidots vairākus gadus. Sākotnēji ēkai par Mālupes pagasta līdzekļiem nomainīja jumtu, iebūvēja kamīnu, ar to arī telpas apkurina, bet piesaistot Rietumu Bankas finansējumu caur projektu „Sprīdis labākai dzīvei" iekārtoja dušas telpu un labierīcības.

Pēc tam no Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai piesaistīja vēl finansējumu, lai pilnveidotu sociālo pakalpojumu klāstu. Projekta kopējās izmaksas bija 10 731,47 lati, no kā 75 procentus finansēja Eiropas fonds, bet 25 procentus - pašvaldība. Par šiem līdzekļiem siltināja un remontēja telpas, mainīja logus, iegādājās mēbeles, televizoru. Centra piebūves siltināšanai savu līdzfinansējuma daļu ieguldīja arī Alūksnes novada pašvaldība.

Mālupes un Liepnas pagastu teritorijas attīstības speciāliste Laima Kaņepe atzīst - iniciatīva par lietoto preču apmaiņas punkta izveidi bija no pašiem iedzīvotājiem. Tagad šajā vietā izveidots iebūvētais skapis, kur visu kompakti izvietot.

„"Māras" atrodas pagasta centrā - blakus veikalam, pagasta pārvaldei, autobusu pieturai, tādēļ iedzīvotājiem ir ērti šeit iegriezties. Sociālais darbinieks ir cilvēks, ko ikdienā daudziem ir vajadzība sastapt - reizēm arī, lai tikai aprunātos," saka L.Kaņepe.

Mālupes un Malienas sociālās palīdzības organizatore Aija Pleša atzīst, ka pagastā šādu centru vajadzēja - īpaši, lai cilvēkiem, kam mājās nav šādas iespējas, būtu kur nomazgāties un izmazgāt veļu veļas mazgājamā mašīnā.

„Kamēr veļa mazgājas, paši var vērot televīzijas pārraides uzgaidāmajā telpā. Iedzīvotāji atzīst, ka tagad šeit ir ļoti patīkami iegriezties. Daudzi izmanto lietoto preču punktu gan atnesot mantas, gan izvēloties sev nepieciešamo. „Mārās" dalām Sarkanā Krusta sarūpētās pārtikas pakas trūcīgajiem. Savukārt izveidoto krīzes istabu varēs izmantot ārkārtas gadījumos, piemēram, kad ģimenēs cietuši no vardarbības, tikko izrakstīti no slimnīcas un mājās nav, kas aprūpē," saka A.Pleša.

Viņa uzsver, ka lietoto preču apmaiņas punktā kārtību uzturēs un mazgāšanās pakalpojuma grafiku regulēs bezdarbniece - simts latu stipendijas saņēmēja. Par dušas izmantošanu iedzīvotājiem būs jāmaksā 2 lati, par veļas mazgājamās mašīnas vienu mazgāšanas ciklu - 90 santīmu. Mālupes pagastā dzīvo 736 iedzīvotāji, starp kuriem liels īpatsvars ir maznodrošināto ģimeņu, bezdarbnieku un pensionāru.

Vajadzētu katrā pagastā

Atklāšanas dienā Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins pauda gandarījumu, ka Mālupē līdz ar sociālā centra izveidi kļuvis par vienu sakārtotu ēku vairāk. „Iedzīvotājiem šis centrs būs vajadzīgs. Lai Dievs dod, ka ir mazāks iedzīvotāju loks, kam to vajag, bet lai vairāk centram būtu jāveic organizatoriskas lietas, lai būtu vairāk radoša darba, mazāk - problēmu, ko risināt. Prieks par mālupiešu idejām un uzņēmību tās īstenojot," atzina A.Fomins. Pašvaldības sociālo pakalpojumu un veselības aprūpes jautājumu komitejas vadītājs Ainars Melders secina - šādu centru vajadzētu katrā novada pagastā, bet Mālupe esot pirmais pagasts, kur kas tāds izveidots. Kolēģus sveica arī Liepnas pagasta sociālā darbiniece Laila Gorkija, norādot, ka arī Liepnas pagastā uz to tiecas. Savukārt A.Pleša atzīst - ir ieceres nākotnē šīs telpas izmantot vēl plašāk, izveidojot dienas centru. Vēl vajadzētu krēslus, galdus, galda spēles, lai centrā var pulcēties dažādas interešu grupas savā brīvajā laikā - mālupiešiem tam jau ir nākamās projektu ieceres.

Komentāri 1

Prieks par Mālupes sociālo centru, tiek domāts par Mālupes cilvēkiem!Lai veicas!

pirms 10 gadiem, 2011.06.16 15:46

Vietējās ziņas