Atstāj uz pēdējo brīdi

Līdz 1.aprīlim par pērn gūtajiem ienākumiem deklarācijas  ir jāiesniedz saimnieciskās darbības veicējiem, taču tieši to iesniedzēji nesteidzas. No iesniegt prognozētajām apmēram 7000 deklarācijām šobrīd ir iesniegtas nedaudz vairāk par 2000, starp tām ir arī deklarācijas par trīs iepriekšējo gadu ienākumiem un attaisnotajiem izdevumiem.

Vēlas saņemt attaisnoto izdevumu atmaksu“Šogad izteikti pasīvi deklarācijas iesniedz saimnieciskās darbības veicēji. Nav zināms, kāds tam varētu būt skaidrojums. Vai tiešām daudzi deklarācijas iesniegšanu atstāj uz pēdējo brīdi?  Pašlaik vairums iesniegto deklarāciju ir saistītas ar attaisnotajiem izdevumiem, neapliekamo minimumu un citiem atvieglojumiem. Domājams, ka tādu būs krietni vairāk nekā pagājušajā gadā, jo līdz ar ekonomiskās situācijas pasliktināšanos daudzi ir atbrīvoti no darba, tāpēc nav izmantots ar nodokļiem neapliekamais minimums un var saņemt atpakaļ naudu,” stāsta Valsts ieņēmumu dienesta Vidzemes nodokļu un muitas administrācijas Alūksnes nodaļas Nodokļu iekasēšanas daļas priekšniece Dzintra Bērziņa. Viņa atzīst, ka nereti deklarācijas tiek iesniegtas par nelielu naudas summu, kuru daudziem iedzīvotājiem ir svarīgi saņemt. Šīs ir pēdējās nepilnas divas nedēļas, kad deklarācijas obligāti jāiesniedz visiem saimnieciskās darbības veicējiem, tāpēc  spraigas darba dienas gaidāmas gan konsultantiem, gan citiem nodaļas darbiniekiem.
Aizmirst deklarēt ārzemēs gūtos ienākumusNodaļas Nodokļu maksātāju Konsultāciju daļas priekšniece Inga Zālīte uzsver, ka līdz 1.aprīlim deklarācija jāiesniedz arī tiem, kuri guvuši ienākumus ārvalstīs. Ne visi labprātīgi deklarē ārvalstīs gūtos ienākumus. Nereti ir gadījumi, kad deklarāciju par ārvalstīs gūtajiem ienākumiem iesniedz tikai pēc tam, kad VID nodaļa nosūta uzaicinājumu. Parasti šie cilvēki atrunājas, ka nezināja par šādu prasību.“Šis ir pirmais gads, kad ienākumi ir jādeklarē jūrniekiem. Šīs profesijas pārstāvji diezgan nopietni izturas pret šo pienākumu un ir vērojama  liela aktivitāte,” secina I.Zālīte. Gada ienākumu deklarācijas par 2009.gadā gūtajiem ienākumiem obligāti līdz 1. aprīlim ir jāiesniedz arī tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā 2009.gadā pārsniedza 3000 latus. Visbiežāk tie ir gūti, pārdodot personīgo mantu,  īpašumu, saņemot Lauku atbalsta dienesta maksājumus vai pabalstus. “Par šiem ienākumiem nav jāmaksā nodoklis, bet tie ir jādeklarē,” atgādina I.Zālīte.  Katru dienu palīdz vairāk nekā 60 cilvēkiemDeklarācijas aizpildīšana ir sarežģīta cilvēkam, kurš nav grāmatvedis. Tāpēc daudzi nodokļu maksātāji ierodas nodaļā, kur konsultanti viņiem var palīdzēt. Sevišķi sarežģīti deklarēt ienākumus ir tiem, kuri strādājuši algotu darbu un vienlaikus veikuši saimniecisko darbību, jo ienākumiem ir atšķirīgs ienākumu nodoklis – 23 un 15 procenti. Tomēr ir arī cilvēki, kuri paši spēj tikt ar visu galā. I.Zālīte rēķina, ka dienā konsultāciju daļā pēc palīdzības vēršas vidēji 66 cilvēki.  Viņa uzsver, ka šis ir īpašs gads pensionāriem. Viņiem deklarācijas iesniegšanas termiņš ir pagarināts līdz 1.jūlijam, jo tikai aprīlī līdz ar ikmēneša pensiju viņi saņems pensijas ieturēto daļu par 2009.gadu. Bet pārējiem, kam obligāti ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācijas, vajadzētu to darīt laikā, jo par deklarāciju neiesniegšanu noteiktajā termiņā ir paredzēta administratīva atbildība – naudas sods līdz 500 latiem.

Vietējās ziņas