Attīstīs Cepurītes salu 50

Alūksnes novada dome organizēs atklātu skiču konkursu “Cepurītes sala kā tūrisma objekts”, lai izzinātu idejas, kā šo salu attīstīt, lai tā būtu interesanta tūristiem.


Plašāk jāizmanto kā tūrisma objekts

Jāuzsver, ka arī šobrīd Cepurītes sala nav slēgta teritorija. Decembra tautsaimniecības komitejā apsprieda skiču konkursa nolikumu. Tas paredz arī 1100 eiro naudas balvu fondu labāko ideju autoriem. Komitejas vadītājs Dzintars Adlers norādīja – iecere par to, ka Cepurītes salai jābūt publiskāk pieejamai tūristiem, attīstījusies no gidu priekšlikumiem. Novada domē pie šā jautājuma strādājušas divas lielas darba grupas. Vienojušies, ka Cepurītes sala plašāk jāizmanto kā tūrisma objekts, nevis ceremoniju norises vieta, tomēr arī ceremoniju norise tur paredzēta.


 “Viens no skiču projekta uzdevumiem ir izveidot pie Cepurītes salas laivu piestātni un simbolisku, oriģinālu vietu, kur noturēt ceremonijas – piemēram, tas varētu būt kāds neliels templis, laukums ar laukakmeņiem vai kas cits,” stāsta Alūksnes novada domes projektu vadītāja Sanita Adlere.

Jāsakārto savs pagalms

Deputāts Ainars Melders pauda bažas, ka tādējādi zudīšot leģenda par mīlētāju saliņu: ja Cepurītes salā viena laiva piestājusi, nākamā to nedara, kamēr pirmā nav aizbraukusi. Alūksnes ezerā ir arī citas salas, par kurām arī vajagot padomāt.


“Kopumā ideja ir ļoti laba, jo mums Alūksnē tūrismam nav vēstures. Šobrīd nepareizi tiek pasniegta Jaunlaicene, aizejot no vēstures, nerunājam par Katrīnu II. Gadiem par to domes komitejās ir runāts, bet nav izdarīts,” sacīja A.Melders.


Dz.Adlers pauda, ka ar 2016.gadu tūrisma jomā jāuzņem apgriezieni, aktīvi popularizējot savas teritorijas, lai palielinātu tūristu skaitu, tādēļ līdz tam “jāsakārto savs pagalms”.


Deputāte Jana Zilkalne vērsa uzmanību, ka Cepurītes sala ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis, tādēļ nebūšot tik vienkārši tur izveidot piestātni. Jautājumu par skiču konkursa rīkošanu apstiprinās decembra domes sēdē. Idejas tam varēs iesniegt līdz 2015.gada 27.februārim.


Iecerēts jauns tūrisma maršruts

Decembra tautsaimniecības komitejā Dz.Adlers prezentēja ieceres saistībā ar Alūksnes, Ates, Zeltiņu un Veclaicenes attīstību, uzsverot, ka pirmā izraudzīta Alūksne ar savu kultūrvēsturisko mantojumu.


“Lai visas ieceres īstenotu, vēl jāiegulda daudz darba, jāstrādā pie mārketinga. Mazo lietu sakārtošanai Alūksnē nākamgad nepieciešami aptuveni 184 000 eiro, nauda jārod arī caur projektu konkursiem no fondiem,” sacīja Dz.Adlers.


Alūksnē iecerēts izveidot jaunu komerciālu tūrisma maršrutu, kas sāktos un noslēgtos tūrisma centrā, aptverot mākslas skolu, Pilssalu, jauno gājēju tiltu, Tempļakalna pussalu, skatu torni, tad tūristi iekāptu ūdens transportā un brauktu uz Cepurītes salu, pēc tam uz parku, Jauno pili un tūrisma centru. Perspektīvā paredzēts, ka no pils ar elektrotransportu var aizbraukt uz bānīša staciju.


”Tiek strādāts, lai Pilssalā atjaunotu Marijas paviljonu – šobrīd tam tiek gatavots darba uzdevums. Gājēju tilta būvniecību uz Tempļa kalna pussalu uzsāks šoziem, atklāšana paredzēta pilsētas svētkos. Tiek strādāts, lai parkā atjaunotu vēsturiskos objektus. Kalējs Laimonis Bāliņš jau strādā pie kādreizējā Putnu paviljona atjaunošanas,” klāstīja Dz.Adlers.


Alūksne – gaismas pilsēta

Līdzekļi paredzēti arī ūdens transportlīdzekļa iegādei. Dz.Adlers skaidroja – mērķis ir pašvaldībai sarūpēt savu, vizuāli kvalitatīvu ūdens transportu tūristu pārvadāšanai pa Alūksnes ezeru. Pēc tam, rīkojot izsoli, atrastu uzņēmēju, kurš nodrošina tā kustību pa ezeru.


M.Lazdekalns rosināja domāt arī par Tempļa kalna rotondas izgaismošanu, jo tas esot iespaidīgs objekts. Dz.Adlers atzina – dažādu objektu izgaismošana ir ļoti laba, bet dārga, tomēr tiekot apsvērta iecere nākotnē Alūksni definēt kā gaismas pilsētu. Iecerēts izgatavot arī Kanovas vāzes kopiju, ko izvietotu tās sākotnējā vietā brīvā dabā – starp pili un O.Vācieša ielas krustojumu, greznojot teritoriju. Marmora vāzes oriģināls kopš trīsdesmitajiem gadiem glabājas E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā. Komitejā izskanēja, ka ģimnāzija oriģinālu varētu nodot glabāšanā Alūksnes muzejam, kur to apskatītu plašāks interesentu loks.

Komentāri 50

Ministrs

Pēc Kultūras ministrijas rīkojuma Nr.128, Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta 159.punkta, Cepurītes salas apmetne, kas atrodās Alūksnes raj., Alūksne, Alūksnes ezera Cepurītes salā, ir valsts nozīmes kultūras piemineklis.
Valsts AIZSARGĀJAMO kultūras pieminekļu sarakstā. APSARGĀJAMO.

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 10:47

!

Kas tas par templi? Laulāsim vai ko tur darīsim? Es atbalstu piestātnes, bet neko citu. Tad jau vēl veikaliņu bļitkotājiem arī var!

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 10:54

a

Galvenais ir visur kaut ko ie...st un neko neizdarīt, bet nu vismaz process un darba imitācija.

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 11:15

es

Cepurītei jāpaliek ar savu ,,mežonīgo,,dabu,bez kādām piestātnēm! Cerams, ka tur neatklās,ka koki ir slimi un visu neizgriezīs!!!!

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 12:04

Mīlētājs no 1958.g.

Pilnīgi piekrītu deputāta Meldera bažām.Domāju,ka īsto alūksniešu nākamajām paaudzēm jaunības romantikai daudz kas pāri tad nepaliks... Gan jau kāds ierosinās arī tiltu uzbūvēt un Cepurītes salu paplašināt,lai vairāk tūristu tur vienlaicīgi tērētos !

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 12:27

inese

es domāju-nevajadzētu Cepurītes salu aiztikt,mums taču ir tikdaudz vietu,kuras būtu jāsakopj. Cepurītei jāpaliek tādai,kāda tā ir!

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 12:33

Dziņka

Draugi, nu vajag gan to Cepurīti attīstīt kā tūrisma objektu, tādējādi rodot vismaz vienu jaunu tūkstoš eiro darbavietu kādam bez darba esošam radiniekam... :)

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 12:45

Nu jā,

šī gan laba ideja. Varētu to radinieku jau tagad pieņemt, tak lēmumi visādi jāpieņem, jāplāno, tak darba jau pietiktu :)))))

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 13:06

???

Vau, nu super... Var pat gadīties ka pa gadu kādas 5 tūristu laivas tur piebrauc,,,. vai tagad to nevar?? VAR!!
Un kur tad mūsu jaunieši, pa 5gadiem kāds tur pat kāzas sarīkos? Var arī tagad...
Nez vai ielas arī tur saveidos - Adleru bulvāris, kam vēl?

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 14:37

hmm

Arī botāniskais liegums ir! Uz salas pat ugunsuru nedrīkst kurināt! Galīgi aptrakuši!!!

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 12:59

cepurīte

būtu ielas labāk sataisījuši līdz galam,nevis cepuriti aiztikt.............

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 13:58

!!

Dzinča, beidz murgot, lasies prom no Alūksnes uz savu jenotību Rīgā, tu šeit nevienam neesi vajadzīgs, bet žēl, ka Rīgā arī tādi dunduki nevienam nav vajadzīgi!

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 14:08

rg

Būtu gan nepieciešams savest kārtībā saliņu, bet nemainot tās dabu. Noteikti nepieciešama tualete, jo tagad viss ir piekakāts un papīriem piemētāts, iztīrīt dažas taciņas, lai var apkārt saliņai apiet un nedaudz uzlabot piebrauktuvi. Vairāk gan nekas tur nebūtu vajadzīgs.

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 14:38

yes

Sakārtot vajag, citādi jau tur ir anarhija. Arī izveidot kādu mazu laukumiņu ar dekoratīviem soliņiem. Protams nāksies arī šo to nozāģēt.Nu nav Cepurīte Moricsala ar unikālu augu valsti. Un ne jau tūkstoši tūristu tur ganīsies, tomēr sala. Pret vandāļiem kameras uzlikt, tāpēc jau atsevišķa elektropārvade arī nav jāvelk. Nevajag atkal samazgas liet par kārtējā "radinieka" iekārtošanu, būs no kā konkrēti pieprasīt atbildes.

pirms 6 gadiem, 2014.12.16 02:15

Beard

Mhm. Veel, pa Cepuriites perimetru, +10m attaalumaa, izveidot maaxliigo seekli. Kur peec miilestiibas driixt 100% likumiigi uzsmeekjeet.
Par eironaudaam pilseeta sacuukoja ielu krustojumus, tagad noeironaudizees mieriigo Cepuriiti! EIROROKJELES NOST NO CEPURIITES!

pirms 6 gadiem, 2014.12.16 02:32

jons

Vot pasakat, ko var redzēt dz. stacijā tad, kad tur nav vilciena?

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 14:51

@

tas nevienam vēl nav ienācis prātā:))))

pirms 6 gadiem, 2014.12.18 21:29

rokas nost

Rokas nost no Cepurītes saliņas! Tīru, dabisku vidi sacūkāt, tur ir gudri!
To "laulību templi" var uz Pilssalas taisīt. Vai vislabāk - kā peldošu plostu, mākslīgu" salu", lai var aizvilkt un noenkurot, kur jaunais pāris vēlas.

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 17:21

Kāds

Krievijas teātra dižgars esot teicis-ja pirmajā cēlienā uz skatuves ir plinte(lasi cepurīte),tad pēdējā cēlienā tā noteikti izšaus!

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 19:01

iedzivotajs

Nu kādam par šiem murgiem algu maksā, tāpēc arī JĀMURGO, lai neteiktu, ka neko nedara.
Varbūt sākumā jādomā kā piesaistīt Alūksnei jaunas darba vietas, atsaukt jauniešus uz šo izmirstošo galu un tikai tad domāt par "PILĪM " -kad visi jutīsies kā cilvēki un nedomās par katru latu no algas līdz algai, no pabalsta līdz pabalstam !

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 20:06

vietējais

pilnībā piekrītu! Alūksnei nepieciešamas jaunas darba vietas R A Ž O Š A N Ā !!!!!!!! Aūūūū!!!!-kāpēc to negrib sadzirdēt un saprast; priekš tām visām vīzijām ir tikai JĀTĒRĒ jau tā trūcīgais budžets. "Savīzijoto " plānoto ieņēmumu apmērs ir gandrīz kā no mūsu bēdīgi slavenā muzeja apmeklējumiem- uz papīra cipars iespaidīgs, bet vai praktiski tas nosedz vismaz dažas darbinieku algas...?

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 20:34

-> vietējais

Aū. Nav vairs padomju gadi, kad valstij visi jānodrošina ar nerentablām fabrikām, lai varētu katru nodarbināt. Par ražošanu jādomā pašiem.

pirms 6 gadiem, 2014.12.16 09:11

Vārds.

Cepurīte ir viens no Alūksnes simboliem, tāpēc tur neko NEDRĪKST būvēt, pat laivu piestātni nevajadzētu, jo tādējādi zudīs unikālais skats uz šo salu. Par kaut kādu templi sapņo! Tas nozīmē, ka būs jāizcērt koki. Tikpat labi vīzijotāji varētu uzbūvēt kiosku pie Templīša. Tā būtu līdzvērtīga "attīstīšana". Lai sakārto citas tūristu vietas pilsētā, piemēram, dzelceļa staciju - kā jau viens te minēja.

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 20:51

hmm

Reku piemērs. Temļa kalns. Rotonda jau ir kā gatavs altāris. Lai jaunais pāris uzkāpj kalnā, tā simbolizējot grūtības, kas jāpārvar. Smuka vieta, kur bildēties un visiem kāzu viesiem pietiek vietas! ROKAS NOST NO CEPURĪTES!!!!

pirms 6 gadiem, 2014.12.16 06:43

Jana Z.

Cepurītes salai ir viennozīmīgi jāpaliek neskartai. Tas ir mūsu visu kultūras mantojums par kuru jārūpējas to saudzējot. Tas ir tas skaistums!

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 21:12

to Janai

Interesanti būtu uzzināt, kuri vai pat visi deputāti atbalsta tās iesniegtās apaļo ciparu summas par tūrisma vīzijām, saprotu, ka I.Veļķere tika paņemta, jo pilnībā atbalsta un ir vienisprātis ar murgojumu, ka visur tiks simtiem tūkstošu mēģināts dabūt arī caur projektiem, kur gan dažas lietas maksā tikai piem.22 000, bet uzrakstīts 100 000 u.t.t. kā šīs summas var sagremot? Vai tiešām nevar ikviens internetā uzzināt patiesās cenas? Vai vēl ilgi tiks muļķoti cilvēki? Tak jau mazāk un mazāk iedzīvotāju paliek, kam ir izdevīga šīs naudas uzpūšana, kauns arī Veļķerei, nu ja neprot ieiet google un apskatīties cik kas maksā, tad kā var sataisīt tādu pieprasījumu...tikai apaļi skaisti cipari, a ko budžetā skaisti, tikai 184 000...vājprāts!!!

pirms 6 gadiem, 2014.12.16 05:06

Sanita

Kad uzbūvēs templi, nākamais solis, lidlauks. Kaut kā jau tur būs Radleru pārim jānokļūst. Pēc pieredzes, piezemēties koku galotnēs neesot ērti!

pirms 6 gadiem, 2014.12.15 21:13

Tu

Tāda kā vārna!Tev jau tai pieredzei koku galos vairāk jābūt,tak jau zini, ko raksti!
Ko gribēju teikt?
Filtrē nedaudz, ko raksti! Ir tomēr lietas,ko nevajadzētu novēlēt pat lielākajam ienaidniekam.

pirms 6 gadiem, 2014.12.16 16:27

Vietējās ziņas