Cik vērts ir mājas vecākā darbs? 14

Alūksnes pilsētā no novembra līdz janvārim sešu daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieki pārņēmuši pārvaldīšanas tiesības, kļūstot par pilntiesīgiem saimniekiem. Šajā procesā palielinās iedzīvotāju interese par mājas padomes, mājas vecākā pienākumiem, kā arī par apsaimniekošanas izmaksām.


Vienojas tikai par atlīdzību mēnesī

“Esam pārņēmuši mājas pārvaldīšanu, tāpēc pārstāvniecībai ir izraudzītas piecas pilnvarotas personas mājas padomei, starp tām esmu es un mājas vecākais. Mājas padome ir izveidota, lai kopā sekotu apsaimniekošanas tēriņiem un lemtu, kādi uzlabojumi būtu veicami. Esam noslēguši pilnvarojuma līgumu par mājas apsaimniekošanu ar SIA “Alūksnes nami”, tāpēc vēlējos iepazīties ar dokumentiem un remontdarbu tāmēm, kā arī ar citiem apsaimniekošanas izdevumiem. Kad uzzināju par algas izmaksu mājas vecākajam par visu pusgadu, biju nepatīkami pārsteigts. Manuprāt, tā ir nekaunība, turklāt bez loģiska pamatojuma un skaidrojuma,” ir sašutis A.Osis.

Mājas iedzīvotāji sapulcē lēma par darba samaksu mēnesī, taču nav bijis ierosinājuma lemt par iespēju saņemt vēl nenopelnīto. SIA “Alūksnes nami” valdes locekle Valentīna Omeļjana pilnvarotajam skaidrojusi, ka tas nav nelikumīgi. Arī jurists “Alūksnes Ziņām” skaidro, ka šāda atlīdzības izmaksa ir pieļaujama. Tiesa, ja mājas iedzīvotājus tā neapmierina, tie var lemt, ka vēlas pārvēlēt mājas vecāko vai arī prasīt atmaksāt saņemto naudu par nenostrādāto laiku. Alūksnes novada domes deputāte Jana Zilkalne uzskata, ka tā nav laba prakse – maksāt par nepadarītu darbu. Neviens nevar paredzēt, kas notiks sešu mēnešu laikā. Tas ir risks, tāpēc labs saimnieks tā nerīkojas.


Nav svarīgi, kad saņem atlīdzību

“Pagājušajā gadā, piemēram, es rēķinu par savu darbu otrajā ceturksnī rakstīju tikai novembrī. Tad nevienam nebija iebildumu, ka sešus mēnešus nesaņēmu samaksu. Tagad uzrakstīju janvāra pēdējās dienās par pusgadu, lai būtu mazāk papīru. Tas man ir pat sliktāk, jo esmu pašnodarbinātā persona, tāpēc, saņemot lielāku summu mēnesī, ir jāmaksā lielāks sociālais nodoklis. Tātad esmu pat zaudētājs, bet nākas taisnoties,” skaidro M.Račiks. Arī SIA “Alūksnes nami”, atbildot uz redakcijas jautājumiem, informē: “No mājas padomes ir saņemts apliecinājums, ka nav pretenziju par to, ka mājas vecākajam izmaksā atalgojumu par pirmo pusgadu.”

V.Omeļjana norāda, ka mājas vecākajam nav jāsaskaņo ar mājas padomi lēmumi, ja summa nepārsniedz 711,44 eiro. Savukārt A.Osis uzskata, ka par šo jautājumu būtu jālemj iedzīvotāju sapulcei. “Vajadzētu vērsties pie visiem, nevis tikai pie pilnvarotajiem, kuri atbalsta šo mājas vecākā ierosmi,” viņš saka..


Pienākumi ir līdzīgi, bet ne samaksa

Dzīvokļu īpašnieku iesaistīšanās māju apsaimniekošanā ir dažāda. Visu sešu māju, kuru pārvaldīšanas tiesības pārņēma nesen, iedzīvotāji ir pilnvarojuši SIA “Alūksnes nami” arī turpmāk veikt apsaimniekošanu. Bet ir arī tādas, kas apsaimniekošanu pārņēmušas pilnībā, nodibinot dzīvokļu īpašnieku kooperatīvo sabiedrību vai arī nododot pārvaldīšanas tiesības pilnvarotai personai. Laurencenes 2 dzīvokļu īpašnieki ir izvēlējušies SIA “Alūksnes nami”.Daudzdzīvokļu mājas Pilsētas bulvārī 1 iedzīvotāji paši ir uzņēmušies apsaimniekošanu, izveidojot savu biedrību ar valdi. Tās locekļi un mājas vecākais savus pienākumus veic sabiedriskā kārtā bez atlīdzības. Turklāt biedrības mājas vecākajam atšķirībā no SIA “Alūksnes nami” apsaimniekošanā esošajām mājām ir pašam jāatrod darbu izpildītājs, nevar tikai piezvanīt un gaidīt, kad ieradīsies “Alūksnes namu” strādnieks.

Komentāri 14

vai

tas aaksts Laurencenes 2 maajai veel ir vecaakais?

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 08:16

Jānis

Ko tad tie māju vecākie dara, ko likums nav noteicis māju apsaimniekotājiem?
Viss, ko dara māju vecākie, ir Alūksnes Namu administrācijas darba pienākumos un par to tiek iekasēta nauda no iedzīvotājiem. Mājas ar vecākajiem nesaņem ne par centu labākus vai vairāk pakalpojumus, tikai samaksā papildus naudu administrēšanai. Par vienām un tām pat darbībām maksā divas reizes. Cērpj kā aitas.

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 09:21

,

Nu Namiem jau ērtāk, kārto ģelas ar mājas vecāko..ir mājas kur viņi tiešām pārstāv savējos, ir kur pilda namu ieteikumus bez ierunām, jo viņiem tak maksā...........
Un nesaskaņojot ar pārējiem no mājas, tas skumji.....

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 09:25

atbilde

to jau visu nolemj mājas dzīvokļu īpašnieki ne jau AN kā un ka notiksies

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 21:38

Mājas vecākā

Ir lietas, kas tiešām ir apsaimniekotāja neizdarība, piekrītu, bet tās ir jākārto un prasa laiku , bet ja nebūtu mājas vecākā un katrs mājas īrnieks koriģētu lietas, pat kāpnes nenoslauka ar visu uzlikto grafiku vai ūdens skaitītājus neuzraksta , katru mēnesi jāatgādina, lai uzraksta, tas ļoti diskutējams jautājums..... bet tekstam , ir kur pilda namu ieteikumus bez ierunām, jo viņiem tak maksā........... rakstītājam nepiekrītu! La veicas gan māju vecākajiem, gan apsaimniekotājam!

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 09:45

>

Tas labi ka Jūs esat kopā ar mājas iedzīvotājiem..
BET, pirms izsauca auditu, tik daudzas mājas pārraudzes iebilda ka būs audits, ka Nami ir malači..utt
Kaut rēķini bija un ir jau arī tagad - uzpūsti, bez parakstiem, tad arī tā varēja šiverēt - ko gribu to rakstu/...
Rēķini - izpildītie darbi - jau uz mājas vecāko sirdsapziņas,...ir kur nemitīgi uzrauga ko viņi dara , ir kur paraksta dajebko, lai tik paliktu amatā un maksātu viņiem..
Kad reiz painteresējos namos kāpēc pēc izpildītiem darbiem nav mums jāparaksta, lielmanīgi paziņoja ka ja mums vajag, lai nākot pie viņiem parakstīt....Nja...

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 10:38

Jānis

Jautājums cienītajai mājas vecākajai. Kāpēc kādam jāpieskata kāpņu slaucītāja darba kvalitāte, ja tam ir tiešais priekšnieks AN, kurš saņem algu arī par savu padoto darba kvalitātes kontroli? Vai AN drīkst darbu darīt nolaidīgāk, ja kāds nomalas neskata ? Ne velti likumdošana šādu mājas vecākā posteni nenosaka, jo no tā neko juridiski paprasīt nevar. Vai esat juridiski atbildīga par jebkuru darbu tāmē ietvertā atbilstību, kad parakstāt(kā to māju vecākie dara, kaut celtniecības vairumam ir tālas lietas) ?

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 18:30

123

Mājas vecākā atlīdzība 100 eur + nodokļi = Kopā 124 Eur.
Par ko??? Kādi pienākumi? ūdens skaitītājus, tad var arī elektorniski un pa telefonu nosaukt:)
|Un par ūdeni,ja nenodot rādījumus,tad pārvaldnieks aprēķina ūdens patēriņu atsevišķajam īpašumam, ņemot vērā konkrētā atsevišķā īpašuma vidējo ūdens patēriņu par pēdējiem trim mēnešiem, bet ne ilgāk kā trīs mēnešus pēc kārtas.
Atbalstu tādus mājas vecākos, kuri paši apsaimnieko savas mājas, tad JĀ!

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 22:42

Jānis

to 123
Udensskaitītāju rādītāju nolasījumi ir AN sētnieku tiešajos darba pienākumos un samaksā sakaņā ar AN sniegto informāciju. Ja kādā mājā to dara cilvēks, ko sauc par mājas vecāko, tad viņš dara darbu par ko māja ir samaksājusi sētniekam. Atkal - māja samaksā divreiz.

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 23:45

vista

Račiks pret Osi tas vien jau skan iznteresanti! Divu gailēnu cīniņš!

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 10:31

pašnodarbinātais

VSAOI jāmaksā ja ieņēmumi - izdevumi pārsniedz minimālo algas apmēru (uz doto brīdi 320 EUR), pie tam šī summa ir minimums no kuras jāveic iemaksas, nav obligāti jāmaksā no pilnas pārsnieguma summas ja nevēlas. Varbūt, tomēr katru mēnesi pārsniegtu 320 EUR, un būtu jāmaksā VSAOI katru mēnesi, bet šādi samaksā tikai 1 mēnesi.

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 11:45

2

vins tacu tikai zvejo un sporto kads novina majasvecakais tikaj prot blaut bezjedziig

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 18:51

atbilde

nu kārtējais murgs, smieklīgi, hahaha. Laikam kasu bunte vēlas iegūt amatiņu, bet smadzenītes pa maz. Ar niknumu tak neko nepanāks, vajag ar viltību ne jau ar dusmā. Ja nav pratiņa tad...

pirms 7 gadiem, 2014.03.05 21:47

Apes 6 iedzivotaja

Mājas vecāko neesmu ne redzējusi ne dzirdējusi par tā labiem darbiem, Vienīgais darbs ir grozīt apkures sistēmu pēc saviem ieskatiem !!! Viņš vēl saņem par to atlīdzību bet mēs nezinam kā šomēnes samaksāt apkures rēķinu ! Nami saka ka tā esot saregulēts - kas tad tās par cūcībām ! varbūt ka tos grozītājus vajadzētu apmācīt par šādām tādām tehniskām lietām!

pirms 7 gadiem, 2014.03.07 11:40

Vietējās ziņas