Darbu sāk vēlēšanu iecirkņi

Kopš trešdienas katru dienu četras stundas ir atvērti visi vēlēšanu iecirkņi. Tajos iegriežas vien daži interesenti, kas vēlas noskaidrot gan balsošanas kārtību, gan uzzināt vairāk par deputātu kandidātiem. Tiek izmantota iespēja pieteikt balsošanu dzīvesvietā.

Piesaka balsošanu dzīvesvietā
“Vēlēšanu iecirknī Kolberģa tautas namā pirmajā darba dienā tika saņemti četri pieteikumi balsošanai dzīvesvietā. Šie vēlētāji nevarēs vēlēšanu dienā ierasties iecirknī sliktas veselības dēļ. Iepriekšējo vēlēšanu pieredze liecina, ka šādu cilvēku nav daudz – apmēram desmit. Viena sieviete bija atnākusi iepazīties ar deputātu kandidātu sarakstiem, taču var secināt, ka vairums vēlētāju izmanto informāciju saziņas līdzekļos, kā arī reklāmas izdevumos,” stāsta 304.vēlēšanu iecirkņa komisijas sekretāre Rudīte Pole.
Apes novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Gundars Pihlis atzīst, ka iecirkņos vēlētāju aktivitāte nav īpaši jūtama. Katru dienu tos apmeklē daži cilvēki. Galvenokārt tiek izmantota iespēja nodot iesniegumus balsošanai mājās. Cilvēkiem, kuri 2.oktobrī nevarēs ierasties iecirknī un balsot, ar tuvinieku vai paziņu palīdzību ir jānodod iesniegums. Tajā jānorāda vārds, uzvārds, personas kods un iemesls, kāpēc balsos mājās, norādot adresi. “Iesniegumu vēlēšanu iecirknī var nogādāt arī vēlēšanu dienā līdz pulksten 12.00, taču pēc tam varētu rasties grūtības ierasties vēlētāja atrašanās vietā līdz iecirkņa slēgšanai,” norāda G.Pihlis.

Iespēja balsot būs arī tiem, kuri vēlēšanu dienā atradīsies slimnīcā vai policijas iepriekšējas izmeklēšanas izolatorā. Taču šiem cilvēkiem ir vajadzīga pase.

Var izvēlēties vēlēšanu iecirkni
Nevienā vēlēšanu iecirknī nav iespējams saņemt materiālus, lai ar tiem iepazītos mājās. Toties tādi atrodami pastkastītēs. Alūksnes novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Priednieks uzsver, ka katrs vēlētājs var izvēlēties iecirkni, kurā balsot, jo nav iepriekš veidotu vēlētāju sarakstu. Tiesa, visos Vidzemes iecirkņos ir jābalso par partiju deputātu kandidātu sarakstiem Vidzemes vēlēšanu apgabalā. Ja kāds grib balsot par citu sarakstu, tad jādodas uz attiecīgo vēlēšanu reģionu. Tas vēlēšanu dienā atradīsies ārvalstīs, var apsvērt iespēju balsot kādā no 64 vēlēšanu iecirkņiem 37 valstīs. Tie ir izvietoti Latvijas Republikas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās vai arī citās balsošanai piemērotās telpās.

Līdz vēlēšanām balsot nevar. 10.Saeimas vēlēšanās nav paredzēta iepriekšēja balsošana. Tas nozīmē, ka balsot varēs tikai 2.oktobrī no pulksten 7.00 līdz 20.00 jebkurā vēlēšanu iecirknī Latvijā, uzrādot pasi, kurā izdarīs atzīmi par dalību vēlēšanās. Vēlētāji, kuri pastāvīgi uzturas ārvalstīs un var uzrādīt adresi, kur ir sasniedzami, varēja izvēlēties iespēju balsot pa pastu. Pasta balsošanai bija jāpiesakās līdz 10.septembrim.

Vietējās ziņas