Daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji par pašu līdzekļiem mājai nomaina jumtu 2

Vai ir lietderīgi, cik sarežģīti un kādas ir izmaksas daudzdzīvokļu mājai vecā azbesta šīfera vietā likt bezazbesta šīferi - par to pārliecinājušies daudzdzīvokļu mājas Alūksnē dzīvokļu īpašnieki, savai mājai vecā jumta vietā izvēloties šādu risinājumu, un labprāt dalās pieredzē.

Daudzdzīvokļu mājai Alūksnē esošo azbesta šīfera jumtu pret bezazbesta šīferi nomainīja 2009. gadā, kad pēc vecā jumta apsekošanas, skursteņslauķis bija pateicis, ka tas savu laiku ir nokalpojis, tātad jāmaina. Daudzdzīvokļu mājas vecākā Elita Sūna atminas: «Mēs, protams, ilgi domājām, kādu jumta segumu vislabāk izvēlēties, apskatījām dažādus variantus. Piemēram, bitumena šindeļu segumu noteikti negribētu likt, jo esmu redzējusi, kā kaimiņu mājai vārnas tam izknābā virsmu. Beigās nospriedām, ka mums pieņemamākais ir bezazbesta šīfera jumts.» 


Daudzdzīvokļu mājai Alūksnē ir divi stāvi un tikai 12 dzīvokļi. Jumta nomaiņu veica par dzīvokļu īpašnieku izveidotajiem uzkrājumiem mājas apsaimniekošanai. Jumts turklāt ir liels – kopējā platība apmēram 700 kvadrātmetru.

«Līdz šim esam ļoti apmierināti, nav bijušas nekādas sūdzības. Bezazbesta šīfera plāksnes ir pieskrūvētas ar skrūvēm, tāpēc ļoti stabilas, nav bažu, ka vējš tās varētu aizpūst, kā arī vējainā laikā, lietū no jumta nedzird nekādus trokšņus. Mājai ir plaši bēniņi, kur iemītnieki var gan žāvēt veļu, gan, ja ir vēlēšanās, zāļu tējas. Bezazbesta šīfera jumtam ir priekšrocība, jo, saulē uzkarstot, no tā neizdalās kaitīgi izgarojumi, tāpēc nekaitē mājas iemītnieku veselībai, kā arī bēniņos var droši uzturēties," uzsver Elita Sūna.

Mājai tika piedāvāts ļoti plaša jumta seguma krāsu izvēle, viņi izvēlējās visdzīvāko – oranžo. Ar jauno jumtu māja izceļas starp citām, to var redzēt no attāluma – jumts izskatās patiešām krāšņs. 

"Patika arī tas, ka jumtu uzlika ļoti ātri - mēneša laikā, jau septembrī bija gatavs," saka mājas vecākā.

Bezazbesta šīfera loksnes ir nedaudz smagākas nekā padomju gados bieži izmantotās azbesta šīfera loksnes, tādēļ sertificēta ekspertu komisija, apsekojot ēkas pamatus un konstrukcijas, ieteica pirms jaunā jumta ieklāšanas nostiprināt jumta konstrukcijas.

«Tas, protams, radīja papildus izmaksas. Ja sākotnējās plānotās jumta izmaksas bija ap 8000 latu, tad galējā tāme bija 11 000 latu - ieskaitot dokumentācijas sagatavošanu, konstrukciju nostiprināšanu, jumta segumu, tā papildelementus, kā arī darbu - jumta ieklāšanu. Jumta nomaiņai tas nav pārlieku dārgi. Mums solīja, ka bezazbesta šīfera jumtam kalpošanas laiks ir 50 gadi, tad jau redzēs, kā būs...
Mēs turpinām rūpēties par savas mājas renovēšanu, un nākamais, kam jau esam iekrājuši līdzekļus un plānojam paveikt, ir pagrabā vecā ūdens vada renovācija,» piebilst Elita Sūna.

Arī bezazbesta šīfera Cembrit pārstāvis Latvijā Raivis Anops piekrīt, ka šāds jumts ir piemērots risinājums daudzdzīvokļu mājai.

Daudziem bezazbesta šīferis joprojām asociējas ar padomju laikos populāro azbesta šīferi, kas ne tikai radīja veselībai kaitīgus izgarojumus, bet arī bija ļoti trausls. Mūsdienās bezazbesta šīferis tiek ražots pēc pavisam citas tehnoloģijas, tā sastāvā ir 93% cementa, krīts un PVC šķiedra, materiāls nerada nekādus kaitīgus izgarojumus, kā arī tam ir ļoti augsta mehāniskā un triecienizturība. Jumts iztur 250 kilogramu slodzi uz kvadrātmetru, tādēļ pa to var droši staigāt, veikt apsaimniekošanu. Loksnēm ir arī laba krāsas noturība, ar gadiem tā nesāks lobīties un saulē neizbalēs. Vizuāli bezazbesta šīfera segums ir glīts, savā ziņā atgādina dakstiņus.


Komentāri 2

ss

metiet nost apsaimniekotājus, nebarojiet šos liekēžus! apsaimniekojiet savu māju paši! slēdziet līgumus paši ar pakalpojumu piedāvātājiem! ievērojami samazināsies jūsu ikmēnešu dzīvokļa rēķins!

pirms 7 gadiem, 2014.07.30 12:33

jumts

Malači! Tādu "pornuhu", kā profilētais metāla jumts uz savas mājas nelikšu! Pārdevēji aizmirst pastāstīt, ka ik pēc pieci gadi "rannilas" jumtiem jāpārvelk skrūves! Šindelis der suņubūdai vai lapenei labākajā gadījumā! viļņotā bezasbesta jumts vai dakstiņs!!!

pirms 7 gadiem, 2014.07.30 15:38

Vietējās ziņas