Daudzdzīvokļu mājas siltināšanas darbi tuvojas finišam 8

Alūksnē noslēgumam tuvojas daudzdzīvokļu mājas Helēnas ielā 55/3 siltināšanas darbi, apgūstot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu. Iedzīvotāji cer, ka pēc projekta īstenošanas siltumenerģijas rēķini būs mazāki par aptuveni 40 procentiem.


Mājai ir nomainīts jumta segums, visi logi, siltina fasādi, pagraba griestus un ārsienas no iekšpuses, apkures caurules, remontē kāpņu telpas, maina ārdurvis.

Projektēšanai – vislielākā uzmanība

Mājas vecākais Juris Priednieks norāda, ka pirms vairākiem gadiem tika sākts kāpņu telpu remonts par mājas uzkrājuma līdzekļiem, bet ātri vien sapratuši, ka darbu apjoms ir lielāks un bez kredīta tos nav iespējams paveikt. “Paldies iedzīvotājiem, kuri saprata, ka jāizmanto iespēja māju siltināt, ja ERAF atmaksā pusi izdevumu. Mēs spējām vienoties, pieteicāmies projektam jau pirms trim gadiem un šobrīd veiksmīgi tuvojamies īstenošanas noslēgumam. Process nebija vienkāršs. Mūsu mājas apsaimniekotājs ir SIA “Alūksnes nami”, kas konkursa kārtībā izvēlējās projektētāju,” stāsta mājas vecākais.


J.Priednieks uzsver, ka pasūtītājam, šajā gadījumā SIA “Alūksnes nami”, ļoti liela uzmanība siltināšanas projektam jāvelta jau projektēšanas gaitā, lai projektā iekļautu visus vēlamos darbus.


“To, kas nav iekļauts projektā vai iekļauts kļūdaini, pēc tam ir ļoti grūti labot, jo naudas ir tik, cik projektā paredzēts. Mums traucēja tas, ka šo triju gadu laikā SIA “Alūksnes nami” vairākas reizes mainījās vadība: viens sāka projektēt, otrs ņēma kredītu un uzsāka, trešais – īsteno. Diemžēl mums ir daudz darbu, kas nebija projektā vai bija tikai daļēji, un tie tagad ir jāapmaksā tikai no mājas apsaimniekošanas uzkrātajiem līdzekļiem. Piemēram, ārdurvju nomaiņa, bēniņu siltināšana, kāpņu telpas grīdas remonts, skursteņu pārmūrēšana, apzaļumošanas darbi un citi, bet mājas uzkrājums nav neizmērojams. Paldies iedzīvotājiem, ka apzinīgi veic komunālos maksājumus, jo mūsu māja ir viena no retajām Alūksnē, kurā nav parādnieku. Tiesa, mājā dzīvo galvenokārt pensionāri, kuri ir visapzinīgākie maksājumu veicēji,” saka J.Priednieks.


Kredīts – uz desmit gadiem

Mājā Helēnas ielā 55/3 ir 18 dzīvokļi. Lai apgūtu ERAF līdzekļus siltināšanai un projektu apstiprinātu Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), ņemot vērā dzīvokļu skaitu, projekta kopsumma nedrīkstēja pārsniegt 142 000 eiro. “Mums veicās ar būvnieku - SIA “Ase” no Smiltenes, kas šo objektu izsolīja lētāk - par 95 000 eiro, līdz ar to mājai bankā bija jāņem mazāks kredīts - 95 000 eiro. Tikai tad, kad projekts būs īstenots un to būs akceptējusi LIAA, saņemsim ERAF finansējumu 50 procentu apmērā un mūsu kredīts samazināsies uz pusi, tāpēc šobrīd iedzīvotājiem ir diezgan liels kredītslogs,” atzīst J.Priednieks.


Diemžēl ir gadījumi arī Alūksnē, piemēram, kad siltināja daudzdzīvokļu māju Pils ielā 34, kad ERAF finansējuma atmaksa kavējas, jo LIAA konstatē nepilnības projekta īstenošanā. Helēnas ielā 55/3 mājas siltināšana jāpabeidz septembrī un iedzīvotāji cer, ka līdz ar jauno apkures sezonu ERAF finansējums būs atmaksāts un kredīts pārrēķināts.


“Būvnieks strādā ļoti kvalitatīvi un atbildīgi. Veiktais energoaudits uzrādīja, ka lielākie siltuma zudumi ēkai bija caur sienām, logiem. Īstenojot projektu, siltuma zudumi ir jāsamazina par 40 procentiem, līdz ar to teorētiski par apkuri mums būtu jāmaksā par 40 procentiem mazāk. Līdz šim mēs par siltumu maksājām tik, cik vidēji nesiltinātās mājās Alūksnē – apmēram 1,15 latus jeb 1,64 eiro par kvadrātmetru,” saka J.Priednieks.


Viņš atzīst, ka drīzumā iedzīvotājiem būs jādomā par vēl citu darbu veikšanu – stāvvadu siltināšanu, radiatoru nomaiņu dzīvokļos, jo to neveic siltināšanas projektā.


Komentāri 8

degu

un tik maksā un maksā, gan vieniem gan otriem...

pirms 6 gadiem, 2014.09.10 00:27

.....

Pats dzīvoju mājā ar malkas apkuri, bet ļoiti skaisti izskatās tās nosiltinātās mājas. it īpaši kad iebrauc Alūksnē atjaunota galvenē iela mājas izskatās kā jaunas Alūksne top skaistāka ar katru gadu.

pirms 6 gadiem, 2014.09.10 09:14

d

Vai, Vai aizmirsi ar sliktu vārdu piemuinēt Adleru......

pirms 6 gadiem, 2014.09.10 10:44

eļļa

1) Kam skursteņi? Pensionāriem kamīni dzīvokļos...?
2) Kā mājas siltināšanu var veikt nemainot radiatorus? 100% visiem jau iepriekš nomainīti?
3) Teorija laba lieta, bet realitātē gala sienas un gala stāvi nekad nebūs tik silti, kā vidus dzīvokļi. Tik mazas mājas gadījumā gan ir praktiski tikai pirmie, tapēc diez vai tas izvērtīsies par problēmu... :D

pirms 6 gadiem, 2014.09.10 12:37

Mairis

Nu, tad samaksā viņiem par tiem radiatoriem un visiem viss būs jauns, baigā te teorētiķe uzradusies, cilvēki vismaz kaut ko dara, ar ierobežotie līdzekļiem, un veido Alūksni skaistāku, nevis kā Tu sēž te internetā un gudri tik d*rš, tjip baigi spriedelē. Kad pašai kaut kas būtu jādara tad tik e,e eee būtu. Besī šitie gudrie ***ēj*i!!!!!!!!!!

pirms 6 gadiem, 2014.09.10 13:15

eļļa

Ar tādiem pajoliem kā tu vispār nav jēgas diskutēt, to vien tu un tev līdzīgie prot, kā brēkt - a izdari labāk bla bla bla u.t.t Kamēr jūs tur muļļājaties, citiem sen viss ir saremontēts un pēc pieredzes ar to visu, ir arī viedoklis par to, kā to dara citi. Un ja šeit ir runa par mājas energoefektivitātes paaugstināšanu, tad kā reizi PRIMĀRAIS paralēli fasēdes un siltummezglu sakārtošanai ir arī radiatori, nevis teritorijas apzaļumošana un citas muļķības. Tapēc arī liekas smieklīgi teorētiskie aprēķini par mistisko (vēlamo) 40% zudumu novēršanu, ja nodarbojas ar lietām, kam ar šo zudumu samazināšanu nav nekāda sakara.

pirms 6 gadiem, 2014.09.10 18:30

!

Kā, lai var pīpēt pa carumu, tāpēc skursteņi!

pirms 6 gadiem, 2014.09.10 21:44

janis.lazdins15

lētāk sanāktu, ja metāla ārdurvis iegādātos http://sosdienests.lv/ .

pirms 3 gadiem, 2018.03.06 08:57

Vietējās ziņas