Dāvina filmu Alūk­snei

Pulciņš alūksniešu kā dāvanu savai Alūksnei Pilsētas svētkos un Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijai tās simtgadē pasniedz īpašu velti - pašu veidotu un uzņemtu mākslas filmu “Pilnmēness naktis”, kas tapusi pēc dzejnieces Vēsmas Kokles – Līviņas tāda paša nosaukuma stāsta motīviem.

Plašākai publikai filma savu pirmizrādi piedzīvos rīt Alūksnes tautas namā, kad paredzēti divi seansi – pulksten 11.00 un 16.00. Tos vērot aicināts ikviens – filma ir nedaudz ilgāka par stundu. V.Kokle – Līviņa ir scenārija un mūzikas autore, operators – Vilnis Blūms, skaņu operators – Andrejs Voicišs, filmas direktors – Gunārs Ozoliņš. Tas ir stāsts par diviem jauniešiem Zintu (Baiba Zvejniece) un Zigurdu (Edgars Krūmiņš), kuri iepazīstas Alūksnes ezera krastā pilnmēness naktī. Zigurds brauc ar laivu pa ezeru un ierauga krastā meiteni Zintu, stāvot pie bērza. Viņš aicina meiteni pavizināties, dāvina viņai ūdensrozi, un tā sākas satikšanās pie bērza pilnmēness naktīs.

Filmā savītas Alūksnes ainavas ar V.Kokles – Līviņas dzeju un dziesmām, neizpaliek arī dejas, ģimnāzijas atainojums, bet stāstnieka jeb teicēja balsi ierunājusi Ilona Riekstiņa. Filmā piedalās arī Skaidrīte Melne, Māris Ievednieks, Kristella Adele Līviņa, Raimonds Celms, Klāvs Bērziņš un citi.

Savs laiks un nauda
“Man gribas būt mainīgai un atrast sevī ko jaunu. Stāstā “Pilnmēness naktis” mīlestība ir savīta ar patriotiskām jūtām un savas dzimtās vietas mīlestību. Filmas pamatdoma ir, ka jauniešiem ir jāatgriežas savā dzimtajā vietā. Tajā skan arī dziesmas par Alūksni, cildinot tās skaistumu. Filmu uzņēmām aptuveni pusgadu ar lieliem pārtraukumiem, jo ne katrā laikā visi varēja tikt filmēties, reizēm vajadzēja gaidīt attiecīgo gadalaiku, lai var filmēt tālākos notikumus,” stāsta V.Kokle – Līviņa. Filma uzņemta, izmantojot tikai pašu iesaistīto cilvēku laiku un līdzekļus, jo cita finansējuma tai nebija. “Mēs gribējām parādīt, ka filmu var uzņemt arī ar niecīgām izmaksām un pasniegt to kā dāvanu,” saka dzejniece.

Vērtē piesardzīgi

Filmas operators Vilnis Blūms atzīst – filmas tapšana bija gana sarežģīts process un prasīja daudz brīvā laika. “Sākotnēji nofilmēto materiālu nācās pārfilmēt, jo mainījās lomu atveidotāji. Lielākā problēma visiem bija mūžīgā nevaļa. Mani uzrunāja G.Ozoliņš uzņemties filmēšanu un piekritu. Aprīkojums bija ļoti vienkāršs – nekā profesionāla,” smaida V.Blūms. Viņš uzņemto filmu vērtē piesardzīgi, atzīstot – pret saviem darbiem vienmēr ir ļoti kritisks. Tiem, kas vēlas filmu iegūt savā īpašumā, jāvēršas pie V.Blūma. Foto ir V.Blūma vaļasprieks kopš deviņdesmito gadu vidus, pēdējos gados – arī filmēšana. Pats atzīst, ka sirdij tuvāka ir vēsturisku materiālu veidošana. “Man patīk filmēt materiālus par vēsturi, savijot tos ar aculiecinieku stāstīto. Tas arī vairāk piesaista jaunatni, rosina domāt un izglītoties,” saka V.Blūms un atklāj, ka pašlaik veido filmu par alūksnieti Lūciju Sāgamežu – Nāgeli.

Vietējās ziņas