Dedzināt sadzīves atkritumus nedrīkst 7

“Gribētos, lai cilvēki aizdomājas par to, cik kaitīga dabai, pašu cilvēku veselībai ir sadzīves atkritumu dedzināšana dārza stūrītī! Dedzinot plastmasu, bērnu izlietotos pamperus un citus sadzīves atkritumus atmosfērā nonāk kaitīgo vielu izdedži, kas nekur nepazūd – tās pēc tam nokrīt turpat viņu tomātu dobēs, bet cilvēki laimīgi, ka paši izaudzējuši ekoloģiskus dārzenīšus! Patiesībā, dedzinot sadzīves atkritumus, cilvēki dzīvo sadzīves atkritumu izgāztuves malā,” "Alūksnes Ziņu" lasītāja rosina aktualizēt tēmu par sadzīves atkritumu dedzināšanu.


Lasītāja norāda - piemēram, mazdārziņu teritorijā Kalnadruvās nav kopēju sadzīves atkritumu konteineru, bet cilvēki tur dzīvo ikdienā un ražo sadzīves atkritumus. Arī pilsētā daudzi dedzina sadzīves atkritumus, it kā taupības nolūkā.

"Kāds varbūt teiks, ka kādreiz taču visu sadedzināja, bet – kādreiz arī bija citādāki sadzīves atkritumi: nebija plastmasas pudeļu, pamperu un daudzu citu atkritumu, kas ir tagad,” saka alūksniete.


Alūksnes novada pašvaldības policijas priekšnieks Ardis Tomsons norāda - atbilstoši Alūksnes novada domes saistošajiem noteikumiem, pavasara un rudens periodā sakopšanas darbu laikā drīkst dedzināt, piemēram, sausos zarus, trūdošos atkritumu jākompostē, bet sadzīves atkritumus jānodod atkritumu apsaimniekotājam SIA “Rūpe”, jo tos dedzināt ir aizliegts.

“Pretējā gadījumā tiek paredzēta administratīvā atbildība un piemērots naudas sods. Tomēr jāņem vērā, ka arī jādedzina tā, lai tas netraucē apkārtējiem. Ja ir sūdzības, iespēju robežās pašvaldības policija izbrauc uz notikuma vietu, konstatē faktu. Lielākoties šāda dedzināšana notiek brīvdienu vakaros, kad pašvaldības policija nav uz vietas, bet tas neliedz iedzīvotājiem zvanīt Valsts policijai, kas iespēju robežās fiksēs šādus gadījumus. Diemžēl daudzi izmanto to, ka pavasarī un rudenī atļauts dedzināt, un tādējādi sadedzina arī savus sadzīves atkritumus,” saka A.Tomsons.


Viņš uzsver - katram ir jācīnās par savām tiesībām un nevajag pieļaut to, ka kaimiņš regulāri dedzina atkritumus – vajag droši zvanīt policijai.


Savulaik mazdārziņu teritorijā, pie jaunajām Kalnadruvām, SIA “Rūpe” betonēja laukumu un izvietoja konteinerus šķirotajiem atkritumiem. Pēc neilga laika konteineri tika noņemti, to tur nav joprojām. SIA “Rūpe” valdes loceklis Valfrīds Vilks uzsver – konteineri noņemti, jo mazdārziņu iedzīvotāji tos uzskatīja par izgāztuvi visa veida atkritumiem.

“Cilvēki bija tik “apzinīgi”, ka šķiroto atkritumu konteineros bēra visu – ābolus, plūmes, lapas, zarus, sadzīves atkritumus, lika to visu zemē pie konteineriem, bet šķirošanu neveica. Tāpēc es pieņēmu lēmumu šādu bardaku neturpināt un konteinerus noņēmām,” saka V.Vilks.


Kooperatīvās dārzkopības sabiedrības “Kalnadruvas” valdes priekšsēdētājs Vladimirs Sviklis norāda – dārzkopības biedrības pienākums nav uzturēt teritorijā sadzīves atkritumu konteinerus.


“Kalnadruvās zemesgabali ir privatizēti, mājas sabūvētas, ir cilvēki, kuri tur dzīvo arī pastāvīgi – katram ir jāslēdz individuālu līgumu ar SIA “Rūpe” par saviem radītajiem atkritumiem. Cilvēki 20 gadus dzīvo kapitālismā un tagad grib sociālisma likumus? Katru gadu Kalnadruvās nākas risināt sadzīves atkritumu problēmas, jo cilvēki tos met krūmos, atstāj teritorijā pa ceļam uz autobusu, liek autobusu pieturas atkritumu tvertnē,” saka V.Sviklis.


Valsts Vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina atzīst - pavasaros un rudenī VVD pastiprināti saņem iedzīvotāju sūdzības par piegružotām un piesārņotām teritorijām dabā un atkritumu utilizēšanu, tos sadedzinot ugunskurā.

“Atbrīvošanās no nevajadzīgiem plastmasas izstrādājumiem, iepakojumiem, nolietotām auto riepām un citiem priekšmetiem, tos sadedzinot, rada gaisa, augsnes un ūdens piesārņojumu. Atkritumiem nepilnīgi sadegot (oksidējoties), atmosfērā nonāk ogleklis, ogļūdeņraži, tostarp aromātiskie un citas toksiskas vielas, kas ietekmē skābo lietu un toksisku gāzu veidošanos litosfērā un veicina atklāto ūdens baseinu piesārņojumu. Arī atkritumu pelni piesārņo augsni un ūdeņus,” skaidro I.Ņikitina.


Komentāri 7

ss

Kāds sods par smirdināšanu ,un vai kādam ir uzlikts....ja nav.. tad tukša muldēšana!

pirms 6 gadiem, 2014.09.15 13:28

laucinieks

ta atkritumu izvesana ir divaina lieta. Lauciniekam konteiners ir jastiej lidz lielajam celam, vai janodrina labs piebraucamais cels ar laukumu kur apgriezties tam meslu vagim.

pirms 6 gadiem, 2014.09.15 14:04

123

Cilvēki tiešām ļoti daudz dedzina sadzīves atkritumus un viskautko citu, arī to ko var likt komposta kaudzē. Dedzināšanas iemesls - tā viņi esot darījuši visu dzīvi un dedzināšana neko nemaksā. Es domā, jāpieņem stingri mēri dedzinātājiem. Dažreiz pilsēta un apkārtne tā piedūmota, ka nevar uzturētie ārā.

pirms 6 gadiem, 2014.09.15 14:59

321

Plastmasu dedzinātājiem un kas dadzina brīvdienās,maksimālais!
Āra temperatūra +30,vēja ne grama,visiem logi vaļā...bet idioti tik dedzina...labi ka cilvēkiem nav ieroču nēsāšanas atļaujas!

pirms 6 gadiem, 2014.09.15 15:51

un

Plastmasām degot radušies dūmi sevišķi bīstami ir sirds un plaušu slimniekiem, un tiem kam ir astma.

pirms 6 gadiem, 2014.09.15 15:59

423

Piekritu321,atkritumu dedzināšana un īpasi plastmass ir.Dzirdēts,ka izsaukta municipālā policija,bet nav uzskatijuši,ka jāierodās notikuma vietā.

pirms 6 gadiem, 2014.09.16 16:03

Vietējās ziņas