Dienesta centralizācija neapmierina 4

Alūksnes novadā vienots sociālais dienests tika izveidots pagājušā gada oktobrī, bet centralizēta pabalstu saņēmēju vērtēšanas un līdzekļu sadale sākta ar janvāri. Jaunā kārtība rada sarežģījumus un neapmierinātību, jo paiet laiks, līdz dienestā informāciju saņem no pagastiem, to pārbauda, apstiprina pabalstu izmaksu.

Pagastā palielinās sociālā spriedze
“Kā Alūksnē var pieņemt lēmumu par pabalsta piešķiršanu pagasta iedzīvotājam, ja to nepazīst un nezina viņa dzīves apstākļus? Toties vietējais sociālais darbinieks perfekti pārzina savus cilvēkus, viņu ieņēmumus un iespējas strādāt. Tas varētu pieņemt cilvēkus kaut četras stundas dienā, bet lai ir sastopams katru dienu,” salīdzina Malienas pagasta pārvaldes vadītāja Inta Cinglere.

Viņa uzskata, ka situāciju var mainīt, ja ir izpratne par pieļautajām kļūdām. Taču liekas, ka ar mērķi samazināt pagastu pārvalžu vadītāju skaitu tiks radīta līdzīga situācija, kāda jau ir vienotajā sociālajā dienestā. “Sociālā spriedze palielinās ar katru dienu, tāpēc ar cilvēkiem ir jātiekas un jārunā, ne tikai jāskata dokumenti un jārēķina, vai pienākas pabalsts,” atzīst I.Cinglere.. Viņa uzsver, ka nereti ir vēlme tikai parunāties par savām problēmām, bet svešam cilvēkam tās negrib uzticēt. Tāpēc apmeklētāju kļūst mazāk arī tad, kad atbrauc sociālā darbiniece, kura strādā arī Mālupes pagastā. Nāk tikai tie, kuriem nepieciešams pabalsts.

Iedzīvotājus neapmierina kavēšanās

Pededzes pagastā ir sociālā darbiniece Ņina Viktorova, kura cilvēkus pieņem katru dienu. Viņa atzīst, ka iepriekš pagasta pašvaldība bija noteicēja par visiem lēmumiem un pabalstu izmaksu. “Tagad gan lēmumu pieņemšana Sociālajā dienestā Alūksnē, gan naudas izmaksa pabalstiem kavējas pat vairāk nekā nedēļu. Tāpēc cilvēki ir neapmierināti, viņiem ir svarīgi finansiālu atbalstu saņemt ātrāk. Turklāt viņiem ir jāatver konts, lai naudu varētu saņemt Pededzes pasta nodaļā. Tikai īpašos gadījumos naudu var izmaksāt pagasta pārvaldes vadītājs, kurš ir pilnvarots to saņemt novada domē,” stāsta Ņ.Viktorova. Viņa atzīst, ka šobrīd, iespējams, lēmumi par pabalstu piešķiršanu ir juridiski precīzāki, jo tos pārbauda un precizē speciālisti. Bet pabalstu saņēmēju ir daudz vairāk nekā pirms gada, tāpēc palielinās arī sociālā darba apjoms.

Lēmēji attālinās no cilvēkiem
Alūksnes Sociālā dienesta Sociālās palīdzības nodaļas vadītāja Lolita Krūmiņa atzīst, ka viņa vairs nav saistīta ar sociālo darbu tā tradicionālajā izpratnē.  Viņai ir jāstrādā ar 175 lietām, bet pašus cilvēkus vairs nevar atcerēties, ja ar tiem regulāri netiekas. “Nevaru saskatīt nekādu ekonomiju vai citu izdevīgumu vienota sociālā dienesta izveidē. Tā ir tāpēc, ka reorganizācijas pamatā nebija ekonomisku aprēķinu, kuri ļautu tagad teikt, ka ir ieekonomēts kaut viens lats. Vai lauku pagastiem šādā veidā tiek nodrošināta attīstība un izaugsme? Sociālās problēmas ir tikai samilzušas,” atzīst L.Krūmiņa. Tomēr viņa nepiekrīt, ka sociālais darbinieks ir vajadzīgs katrā pagastā, jo to slodze ir paredzēta lielākam iedzīvotāju skaitam. Kur šo darbinieku nav katru dienu, ir sociālā darba organizatori. “Kad veidoju vienoto dienestu, gribēju, lai tiem darbiniekiem, kuriem ir slodze, būtu arī atbilstoša alga un atbildība par uzticētajiem pienākumiem. Kad pati sāku darbu, man teica, ka pēc desmit gadiem šīs darbs vairs nebūs vajadzīgs. Patiesībā ir otrādi,” saka L.Krūmiņa.

Komentāri 4

Kritikas gana, bet ... kur reāli ieteikumi? Vai esam tiesīgi kritizēt, ja paši nevaram ieteikt ko derīgu?

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 20:20

U

Reiz ir jādara gals šim pasaulē lielākajam birokrātiskajam aparātam, kur par vienu lietu "atbild" vismaz 5 ierēdņi, bet kad prasa padarītā rezultātus un atbildību, tad sūta viens pie otra... Bet algas visi saņem visnotaļ zolīdas, ja ne lielas, tad ne atbilstošas padarītajam...

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 19:40

Malienas pagastā reģistrētie iedzīvotāji ir 469, bet cik tad ir reāli dzīvojošo un cik daudz sociāli mazaizsargāto,vai tur nepieciešams katru dienu atsēdēt, vai labāk nebūtu apzināt vecos cilvēkus un ar pagasta auto apbraukāt, apraudzīt un pie reizes saskaitīt faktiskos iedzīvotājus, padomajiet un sākat strādāt nevis bezjēdzīgi apspriežat reorganizācijas nav dzirdēts, ka kāds pārvaldes vadītājs būtu lūdzis taupības nolūkā štatus samazināt

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 13:34

Anna

Protams nepmierināti. Tagad vairs nevar draugiem maksāt pabalstus jo centralizēti visi tiek objektīvi izvērtēti

pirms 11 gadiem, 2010.01.25 10:49

Vietējās ziņas