Dīķa tīrīšana Alūksnē notiek saskaņā ar projektu 26

Īstenojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektu „Alūksnes Jaunās pils kompleksa ēku un muižas parka objektu rekonstrukcija” Alūksnē notiek parka dīķa attīrīšana no dūņām. Lai gan iedzīvotāji izteikuši bažas par procesa ietekmi uz vidi, Madonas reģionālās vides pārvaldes speciālisti atzīst, ka darbi notiek saskaņā ar izvirzītajām prasībām.

Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka norāda, ka parka dīķa rekonstrukcija notiek atbilstoši izstrādātajam tehniskajam projektam, kas saskaņots Alūksnes novada pašvaldības būvvaldē un Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā. Tehniskos noteikumus tehniskā projekta izstrādei izsniegusi Valsts Vides dienesta Madonas reģionālā vides pārvalde. Darbus objektā pēc iepirkuma procedūras veic SIA „Labas vides producenti”.

Saskaņā ar projektu, objektā tiek veikta dīķa gultnes pārtīrīšana, pielietojot zemessūcēju un palielinot dīķa dziļumu par apmēram vienu metru. Darbu veikšanas laikā izstrādāto grunti pa spiediena cauruļvadu transportē uz dūņu nosēdlaukiem muižas parkā. Par dūņu nosēdlaukiem izvēlētas vairākas zemas vietas abpus novadgrāvim.

"No dīķa izsūknētās dūņas pa caurulēm tiek aizvadītas līdz caurtekai zem Pils ielas, tālāk tās plūst pa grāvi uz nosēdlaukiem, kur nogulsnējas. Ir izstrādāts un ar Valsts Kultūras pieminekļu inspekciju saskaņots plāns, kurā norādīti nosēdlauki, uz kuriem drīkst aizvadīt izsūknētās dūņas. Šobrīd dūņas tiek nosēdinātas divos laukos – pa kreisi un pa labi no novadgrāvja. Vēl ir atļauts izmantot trīs nosēdlaukus, taču ceram, ka tas nebūs nepieciešams, jo diviem no tiem ir augsts līmenis, bet viens tuvu ezeram," skaidro Alūksnes novada pašvaldības būvinženieris Aivars Sausais.

Viņš uzsver, ka dūņas ezerā nenonāk, jo caurtekā pie celiņa muižas parkā ir izveidots aizsprosts, kas aiztur dūņas. Līdz ar to tās atsitas pret aizsprostu un aizplūst uz nosēdlaukiem, savukārt ūdens aiztek uz ezeru. Gar celiņa malu izveidots valnis, kas arī aiztur dūņu iespējamo aizplūšanu, kā arī filtrē ūdeni.

"Projektā paredzētais izstrādājamās grunts daudzums ir astoņi tūkstoši kubikmetru, bet veicot darbus secināts, ka apjoms nedaudz palielināsies, jo vietumis dīķa dziļums ir lielāks nekā bija paredzēts. Darbu veikšanu ir apgrūtinājuši laika apstākļi, jo dīķī ir nepietiekams ūdens līmenis. Ja apstākļi būs piemēroti un ūdens pietiks, dīķa tīrīšana varētu tikt pabeigta līdz 18. novembrim," skaidro A. Sausais.

Izstrādājot parka dīķa rekonstrukcijas projektu, savus tehniskos noteikumus, paredzot prasības šo darbu veikšanai, kā arī izvērtējot nosēdlauku vietas, izsniedza Madonas reģionālā vides pārvalde. Pārvaldes kontroles daļas vecākais inspektors Aldis Verners norāda, ka visas izvirzītās prasības tiek izpildītas.

"Tā kā izvirzītās prasības tiek pildītas, no Madonas reģionālās vides pārvaldes puses pretenziju nav. Pārvaldes eksperti plānotos darbus izvērtēja, saskaņoja un esmu iepazinies arī ar situāciju uz vietas. Izstrādājot tehniskos noteikumus, tika apsekotas visas iespējamās zemās vietas, kur dūņas varētu novadīt, no dažām arī atteicāmies, jo pret to izmantošanu iebilda Madonas reģionālā vides pārvalde un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, bet pārējās ir izmantojamas. Dūņu apjoms ir diezgan liels un tas varbūt neizskatās estētiski pievilcīgi, taču izskanējušie apgalvojumi, ka dūņās ir smagie metāli, gan neatbilst patiesībai. Dūņas ir organiskas izcelsmes un tajās nav nekā bīstama," norāda A. Verners.

Viņš skaidro, ka no dīķa izsūknētās dūņas, kas sūknēšanas procesā ir sajauktas ar smilti un ūdeni, jāatbrīvo no ūdens, tādēļ labi, ka šis process tiek veikts rudenī, jo ziemas laikā dūņas izsals, izžūs un samazināsies to apjoms. Nosēdlaukiem izvēlētajās vietās parkā ir līdzīga struktūra – tās sastāv no trūdzemes, tādēļ ir piemērotas arī dūņu uzkrāšanai.

A. Verners norāda, ka pašvaldība vēlāk var risināt jautājumu par dūņu tālāku izmantošanu – tās var izmantot pilsētas zaļumsaimniecībā vai arī atstāt turpat un apzaļumot.

Vairāk foto šeit .

Komentāri 26

dīķa tīrīšana - http://piekrastei.lv/padaritie-darbi/, lielisks serviss par saprātīgu cenu !

pirms 8 gadiem, 2013.05.08 17:57

mūsu pašvaldības darbinieki ir vipār unikums. Redzēju kā cīnās ar bebriem pie ezera. Piesējuši kaut kādu sarkanu balonu bebram, laikam kaut kādas lamatas un tas zvērs tajā ir iekritis, mocījies, jo apkārt ar pleznām zeme lokveidā izrakņāta un tad nobeidzies. Tagad smird pie viena no grāvjiem birztaliņā. Rīgā bebram atnes kokus ko grauzt, bet pie mums ķer zlaždos. Saprastu vēl, ja noķertu un kaut kur aizvestu uz mežu, bet nē, ļauj nomirt mokās. Kaut paši šīs idejas autori atdotu ķepas tādā šausmīgā veidā. uN DŪŅAS, PHE, KAS TAD IR 'DUŅAS SALĪDZĪNOT AR TO VĀJPRĀTU , KA BENDĒ KUSTOŅUS. rEIZ JAU KAISĪJA SAINDĒTAS REŅĢES PA PILSĒTU, TAGAD NOSLĒGUŠI LĪGUMU AR TO RESNO bRIEDI PAR ZVĒRU IZĶERŠANU. nEVIENU JAU NEINTERES;E, KA VIŅAM NAV NE TĀDU APSTĀĶĻU, KUR ZVĒRUS TURĒT, NE ARĪ NAV VETĀRSTA IZGLĪTĪBAS, LAI NOVĒRTĒTU DZĪVNIEKA VESELĪBAS STĀVOKLI. tAS MŪSU KUNGIEM UN MADĀMĀM NO PAGASTIEM IR DZIĻI PIE KĀJAS. Īsti laucinikei, kuri pieķēza visu , kur ierodās.

pirms 10 gadiem, 2010.11.07 14:46

West

Kāds te minēja kaltušos kokus - ko nu par kaltušajiem teikt ,aj dzīvos izgriež kā cirsmā pa pilsētas parku, kurš lohs ir ainav uarhitekts, vai tas pats Veismanis, aiz kura varasdarbiem jau iepriekš, kad atlaida, vētra parādija ko nozīmē izcirstas plašas ainavas koku starpā, 100gadu egles aizgāja ka kraukšķ.
Ir vēl jautājums par celiņu ierīkošanu parkā - hei lol domē, jūs teišām domājat kāds ies tos 100 m līkumu ikdienā no autoostas puses un otrādi gar pastu NE pār ceļam? Neir tik pastulbiem būt ,aju iepriekšējo celiņu būvējot zāle tanī vietā neaug un neaugs ar`iotrpus ceļam ies ap to soliņu taciņas pa abām pusēm, pat meža zvēriem to takās izbūvē tuneļus zem autoceļa, te divkājainos zvēruļus taisateis ar zāli un soliņu apturēt, nav loģikas - stulbums!!! njaa parēķināju ka pagaidām ar`isoliņu laikam paliks mazāk parkā, hehh jau tā vasarā neir kur piesēst reiz reizē?!+ tas mazias bruģakmenīts pie kā soliņus tagad pieskrūvē neturēs trīs normālus večus ar divci ka tie atlaidīsies ar mugurām tā laiskāk atzveltnē pazvilnēt saulē, via ar piepalīzdēs, bet soliņi būs vēkšpēdu reiz reizē....

pirms 10 gadiem, 2010.11.06 15:18

BET

Izrādās - gandrīzz 23 tūkstoši vienam nieka dīķim...ne jau rakšanai un izdaiļošanai, bet dūņu izsūkšanai ir maza naudiņa.........
Bet kas visvairāk izbrīna - tiešām neviens no mūsu spices vīriem muti never vaļā...jā, kultūru "nest" tautai viņi taisās, kaut NEKO šeit neapmeklē, bet dīķis, parks pilsētas centrā...tas nav viņu interesēs. Lai lauž kaklu izpilddirektore, .....
Jo vairāk domā un redzi, jo skumjāk un skumjāk paliek...
Un izcils komentārs - dūņu vannas nesākt lietot parciņā...Ko nu vēl gudrāku???????

pirms 10 gadiem, 2010.11.06 10:49

Pasauciet televīziju. Vismaz redzēsim jūsu (tjipa ***ēju) feisus. :D

pirms 10 gadiem, 2010.11.06 09:28

Visas lielās galvas klusē kā ūdeni mutē ieņēmušas...... Projekta izstrādātājs nav, atbildīgie nav... nekādas atbildības nav, tikai parks ir sabojāts uz visiem laikiem, un vai tad prātīgi ir no viena dīķa dūņas iepludināt ezerā (nestāstiet, ka tas nenotiek - aizejiet apskatīties), pēc tam tīrīsim ezeru?

pirms 10 gadiem, 2010.11.06 09:06

Nu jāā...par 22,7 tūkstošiem latu piekakāja parku, bet dīķis kā bija tā paliks smirdīga $ūdubedre ar visām tur samestājām pudelēm, plēstiem stikliem, konservbundžām, atkritumiem un varbūt pat pils lauvām.
Gribētos dzirdēt gan to dižo hidrobūvju speciālistu uzvārdus, kas kaut ko tādu spējīgi ieteikt! Man ir cita informācija, ka 2005. gadā speciālisti ieteica pavisam citu metodi kā jātīra šis konkrētais dīķis, bet kurliem var stāstīt ko vien gribi, viņi ir un paliek kurli.
Kapēc jorojām netiek atklāts "lielais noslēpums"- Kas izstrādāja šo projektu? Man ir aizdomas, ka projekta vispār nav. Tik debīlu projektētāju, kas var šitādu projektu izstrādātu, nez vai izdotos atrast.

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 23:06

Par kādiem miljonie te murgojat ? Projektā dīķim bija 22,7 tūkst. un uzņēmējs iekļāvās šajā summā. Pielietotā metode tika izvēlēta kā efektīvākais risinājums konkrētajam objektam - par to sprieda hidrobūvju speciālisti. Starp citu - dīķi ar šādu metodi tīrīt sāka jau 2005. gadā , bet uznāca sals un ziemā uzņēmējs bankrotēja. Šīs protams nav Ķemeru dūņas un Alūksnes dāmām pa nosēdlauku vārtīties nevajadzētu, taču nekas kaitīgs arī tas nav. Ar tādām dūņām pilns viss iekšezers. Dūņas tiek nogulsnētas tur, kur bija mitrājs - grīšļu ciņi un krūmi ar atsevišķiem alkšņiem un kādu vītolu pa vidu. Vienlaikus ar dīķa padziļināšanu, tiek pacelts zemienes reljefs. Pēc gada tur zaļos zālīte un Veismaņa stādījumi. :)

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 22:03

bet

Nudien šaubas ka tik milzīgas summas lemj un koordinē tikai izpilddirektore??????????

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 19:19

Protams miljonu iedeva, esiet nu reiz mierīgi,neviens jums neliedz startēt vēlēšanās un tad domē saņemt rokas naudas, jūs tā runājat, ka laikam ejiet un visiem tikai maksājat, žēl ka neesmu jums ceļā trāpijies, starp citu par darbu izpildi novadā atbild izpilddirektors, protams ka kaut kas ar to dīķu tīrīšanu nav riktīgi, vecos laikos pie pirtiņām visus mārkus sausā laikā iztīrija ar rakšnu un izlīdzināja dūņas, droši vien šī metode būtu lētāka un efektīvāka, bet ko nu darīt, ja izpilddirektore tā izlēma tad droši vien būs kā vienmēr čiks vien un sķēzīts vēl parks.

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 18:02

Protams miljonu iedeva, esiet nu reiz mierīgi,neviens jums neliedz startēt vēlēšanās un tad domē saņemt rokas naudas, jūs tā runājat, ka laikam ejiet un visiem tikai maksājat, žēl ka neesmu jums ceļā trāpijies, starp citu par darbu izpildi novadā atbild izpilddirektors, protams ka kaut kas ar to dīķu tīrīšanu nav riktīgi, vecos laikos pie pirtiņām visus mārkus sausā laikā iztīrija ar rakšnu un izlīdzināja dūņas, droši vien šī metode būtu lētāka un efektīvāka, bet ko nu darīt, ja izpilddirektore tā izlēma tad droši vien būs kā vienmēr čiks vien un sķēzīts vēl parks.

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 18:01

BET

Biju parkā paskatīties...Skats paveras baisssss..Nez kāpēc par šo lietu neizsakās visvarenie - Melders, Adlers, Nīkrencis? Klusi sēž kā peles alā, laikam tā rokas nauda tikusi tik liela ka jāklusē..???Bet redzēju Meldermuižu..Nuuu - iespaidīgi!!!!!

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 15:12

...

dūņu nosēdlauki PILSĒTAS PARKĀ......


KAUT KĀDS VĀJPRĀTS.

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 14:23

:)

Evita Aploka, Tu taču neko nesajēdz no ši projekta, kā var kaut kādu tādu murgu pieļaut, vai tad tas vides speciālists ir mācījies uz divniekiem skolā, ja vispar ir beidzis ???????
bezpridjels kārtējais...

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 14:22

Vajadzētu gan šo lietu pacelt Valsts līmenī, pieaicināt TV, kamēr vēl sniegs nav uzsnidzis. Man ar sāp sirds.

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 07:03

DURIKS

19.43.24
Tu acīmredzot esi "GUDRĪTIS(E)", jo sēdi domē. Jauki, tikai daudzi alūksnieši( arī iebraucēji) nespēj saprast, kapēc notiek šitāds vājprāts. Kā nez atmazgāsieties, kad tie appludinātie ar dūņām parka koki un pamežš tiks nosmacēti un parkā rēgosie kaltušu koku birzs? Kas segs šos zaudējumus? Vajadzētu sākt zaudējumus piedzīt no atbildīgo amatpersonu kabatām, tad nākamie sāks domāt ar galvām nevis resnajiem galiem.
Vairums cilvēku ir palikuši imūni pret valdošo stulbumu, bet daudziem tomēr nav vienalga, kas šajā mīļajā zemītē notiek.
Te tika prasīts: KAS IR IZSTRĀDĀJIS ŠO PROJEKTU? Kapēc neviens "GUDRĪTIS" uz šo jautājumu negrib atbildēt? Bet varbūt ka nekas netiek darīts pēc projekta, bet tiek fenderēta nauda, pielietojot lētāko variantu? Kā tur īsti ir?
Kad būs gatava analīze par tās žļurgas sastāvu, kas tek ezerā un te ieradīsies TV, nāksies vien skaidroties un atbildēt valsts līmenī, nevis tikai "dažiem DURIKIEM" te batonu ausī stūķēt .

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 00:40

19.43.24
Tu acīmredzot esi "GUDRĪTIS(E)", jo sēdi domē. Jauki, tikai daudzi alūksnieši( arī iebraucēji) nespēj saprast, kapēc notiek šitāds vājprāts. Kā nez atmazgāsieties, kad tie appludinātie ar dūņām parka koki un pamežš tiks nosmacēti un parkā rēgosie kaltušu koku birzs? Kas segs šos zaudējumus? Vajadzētu sākt zaudējumus piedzīt no atbildīgo amatpersonu kabatām, tad nākamie sāks domāt ar galvām nevis resnajiem galiem.
Vairums cilvēku ir palikuši imūni pret valdošo stulbumu, bet daudziem tomēr nav vienalga, kas šajā mīļajā zemītē notiek.
Te tika prasīts: KAS IR IZSTRĀDĀJIS ŠO PROJEKTU? Kapēc neviens "GUDRĪTIS" uz šo jautājumu negrib atbildēt? Bet varbūt ka nekas netiek darīts pēc projekta, bet tiek fenderēta nauda, pielietojot lētāko variantu? Kā tur īsti ir?
Kad būs gatava analīze par tās žļurgas sastāvu, kas tek ezerā un te ieradīsies TV, nāksies vien skaidroties un atbildēt valsts līmenī, nevis tikai "dažiem DURIKIEM" te batonu ausī stūķēt .

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 00:39

Dīķa tīrīšanas tehnisko projektu izstrādāja licncēta firma, saskaņoja visas valsts institūcijas. Tikai daži DURIKI , kuri neko nesajēdz , te cepas kā jau Alūksnē parasts...

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 19:43

Jānis, Jānis C.... ir šī projekta - unikuma autors....

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 19:14

Vietējās ziņas