Draud karjeru ielenkums 22

Apes pagasta iedzīvotājus, kuri dzīvo šosejas Veclaicene – Rīga  tuvumā, uztrauc paredzamā dolomīta atradnes “Saulrīti” ierīkošana. Pirmdien daļa iedzīvotāju bija ieradusies uz izsludināto sabiedrisko apspriešanu, bet tā nenotika.

Pieprasīs atkārtotu apspriešanu
“Īpašnieks pats nerādās, tāpēc bažas par viņa iespējamo rīcību ir vēl lielākas. Līdz manai lauku mājai ir 218 metri, bet saimniecība un kaimiņu mājas atrodas vēl tuvāk. Pieredze no karjera “DGS” darbības liecina, ka no dolomīta spridzināšanas izbirst logu rūtis un spoguļi, plaisā ēku sienas un birst apmetums. Turklāt tiks no­rakts skaistais kalns, kas iekļaujas ainavā,” stāsta Ilze Sproģe.
Viņa ir pārliecināta, ka nevar pieļaut dolomīta ieguvi tik tuvu dzīvesvietām. Kaimiņos “Jaunzemos” dzīvojošais Guntis Brutāns uzskata, ka pagaidām nav pamata protestēt. “Mēs vēl nezinām, ko tur vēlas darīt. Īpašniekam bija jāierodas, lai skaidrotu un, iespējams, vienotos. Platība ir pietiekami liela, lai varētu spriest, kur un kā labāk ierīkot karjeru,” saka G.Brutāns. Zemi dolomīta karjeram iegādājies Gatis Valdmanis, kurš, atbildot uz “Alūksnes Ziņu” zvanu, bija pārsteigts, ka sabiedriskā apspriešana nav notikusi. To kārtot esot bijis uzticēts viņa pārstāvim. Vides pārraudzības valsts biroja direktors Arnolds Lukševics uzskata, ka Apes novada domei un uz sabiedrisko apspriešanu atnākušajiem cilvēkiem nebūs iebildumu, ka birojs pieprasīs atkārtotu apspriešanu. To ar saviem parakstiem apliecina visi.

Baidās palikt bez dzeramā ūdens

“Jaunlaurenēs” dzīvo Ilzīte un Arvīds Kārkliņi. Viņi pieļauj, ka līdz ar gruntsūdens pazemināšanu varētu palikt bez ūdens. SIA “DSG karjeri”, kurā jau notiek dolomīta izstrāde, no viņu mājas atrodas apmēram puskilometru. To ir paredzēts paplašināt vēl par 20 hektāriem, un tad dolomīta  ieguve būs vēl tuvāk. “Tomēr mums ir liela vēlme atrast kompromisu un sadzīvot, nevis radīt konflikta situāciju,” saka A.Kārkliņš. Viņu biedē, ka varētu notikt tāpat kā izpētes urbumu laikā. Toreiz ūdens līmenis kritās un aka pienāca pilna ar dolomīta putru, tāpēc ūdeni nevarēja lietot.  “DSG karjeru” saimnieki apņēmās ierīkot dziļurbumu, ja nevarēs citādi nodrošināt dzeramo ūdeni. Tagad paredzams, ka  “Jaunlaurenes” vēl no divām pusēm ietvers dolomīta karjeri, jo ne tikai G.Valdmanis, bet arī otrpus robežai Igaunijā tiek veikti kontrolurbumi, gatavojoties dolomīta izstrādei. “Ar ūdeni būs problēmas. Tā daudzums var samazināties vai arī ūdens pazudīs pavisam,” spriež A.Kārkliņš. Turklāt iedzīvotāji nezinās, pie kā vērsties, jo būs vairāki karjeri un īpašnieki. Katrs varēs teikt, ka nav viņa vaina.

Process ir tikai uzsākts
“Mēs jau tagad gandrīz nepārtraukti dzīvojam dolomīta putekļos. Sastādījām kokus, lai mazinātu troksni un putekļus, bet tie vēl ir mazi,” saka I.Kārkliņa. No dolomīta spridzināšanas un smalcināšanas trokšņa glābj tas, ka valdošie ir dienvidrietumu un rietumu vēji. Tie skaņu nes uz Api – pretējā virzienā. “Bizness nedrīkst ietekmēt cilvēku dzīvi un vidi. Tagad process ir tikai uzsākts, tāpēc visu vēl noskaidros un lems. Tas ir dīvaini, ka zemes īpašnieks ieliek sludinājumu laikrakstā, bet uz apspriešanu neierodas,” atzīst A.Lukšēvics. Apes novada domes administrācijas vadītājs Jurijs Ronimoiss informē, ka zeme, uz kuras paredzēts ierīkot dolomīta ieguves karjeru, saskaņā ar plānu atrodas teritorijā, kurā ir pieļaujama zemes transformācija. Taču tai ir nepieciešams vērtējums uz vidi. Ja tas ir pozitīvs, tikai tad transformācija ir pieļaujama.

Komentāri 22

cilvēks

gwerty mēs esam parasti, miermīlīgi Apes iedzīvotāji ,bet jāsaprot viens . Mēs esam par godīgu sadarbību , Ne par to, ka VIENS kaut ko dara Tas viens jau ir pierijies līdz rīklei . Nu pieteiek tam VIENAM sevi uzskatīt par pasaules nabu un pārējos par muļķiem. Varbūt tiešam tas ir tāpēc ,ka pārāk lielu laiku klusējam . Tas VIENS ,lai salabo to ceļu tām tantītēm un tad ,lai ķeras pie pārējo nedarbu labošanas.Jāsāk sliktais atmaksāt ar labo,nevis katreiz taisīt ķirzakas smaidu.

pirms 10 gadiem, 2010.04.26 16:29

bridējs

Nezinu kas ir Ilze Sproģe ,bet laikam ir pārāk stipri kādam uzkāpts uz varžacīm. Ne par velti saka kas vainīgs ,tas bailīgs. Nu jā ap to Roni risinās interesantas lietas gribētos tik vienu ļai kāda no tām lietām tiktu novirzīta līdz galam. Vai tad tādam cilvēkam būtu vieta jūsu Apes cilvēku vidū . ?Vai pārējie ir akli ,jeb vienaldzīgi ,ka ļauj tā rīkoties . Citur sen būtu nospiests kā blakts,ja tikai tur nav ar jūsu domes ziņu tā trakā aizsardzība . Cīnaties un izcīnīsat uzvaru ne tikai pret viņu.Taisnība uzvarēs!

pirms 10 gadiem, 2010.04.26 16:14

bridējs

Nezinu kas ir Ilze Sproģe ,bet laikam ir pārāk stipri kādam uzkāpts uz varžacīm. Ne par velti saka kas vainīgs ,tas bailīgs. Nu jā ap to Roni risinās interesantas lietas gribētos tik vienu ļai kāda no tām lietām tiktu novirzīta līdz galam. Vai tad tādam cilvēkam būtu vieta jūsu Apes cilvēku vidū . ?Vai pārējie ir akli ,jeb vienaldzīgi ,ka ļauj tā rīkoties . Citur sen būtu nospiests kā blakts,ja tikai tur nav ar jūsu domes ziņu tā trakā aizsardzība . Cīnaties un izcīnīsat uzvaru ne tikai pret viņu.Taisnība uzvarēs!

pirms 10 gadiem, 2010.04.26 16:14

Nezinis

Sveiciens ILZEI SPROGEI!!! Varbuut tieshaam vajadziiga buss vajadziiga policija un tiesa par ljaunpraatiigu apmeloshanu un neslavas celshanu...

pirms 10 gadiem, 2010.04.25 21:51

qwerty

divaini cilveki tai Ape,
kad kads sak kaut ko darit-SLIKTI
kad neko nedara, atkal-SLIKTI
ko jus isti gribat, vai ari kada, ko isti grib?

pirms 10 gadiem, 2010.04.25 21:45

Rēķinātājs

Nu tā Apes Roņa māja arī cietīs vai varbūt jau ir cietusi no zemes drebēšanas spridzināšanas laikā, jo citas mājas tur uz Igaunijas pusi jau cieš.Bet Viņš ir pamanījies uzcelt citu māju Valmierā, jo kā nekā visos Apes domes finansētos objektos viņš ir bijis būvuzraugs ( to lasīju Apes ziņās), uzvarējusi konkursos ir viena un tā pati firma( kur strādā kādreizējie SCO kolēģi.) Arī būvmateriāli ikreiz pirkti no vienas firmas (tur strādā radi).NU tā " taupīgi "strādājot kaut kas atlec sev.Arī tagad veicot remontu topošai sociālai mājai Dauškānos taupa - būvgruži tiek izvesti uz tuvējiem lauku ceļiem kur dzīvo pāris tantes ,nevis uz poligonu kā paredzēts, rodas naudas ekonomija,ko var pārvērst būvmateriālos. Bet pa tiem ceļiem pie tantēm brauc citu pagastu cilvēki un arī saprot.....Liekās, ka tikai KNĀBIS varēs noskaidrot kur jau agrāk ir iezīmēti un pielemti karjeri !!!!!

pirms 10 gadiem, 2010.04.25 00:26

Visu to jezgu ar karjēriem aizsāka iepriekšējais domes vadītājs Kaktiņa kungs,kurš izmantojot viņam zināmo informāciju, pirmais pārdeva DSG karjēra ierīkošanai savu zemi.Tikai tad pie karjēru ierīkošanai derīgās zemes pārdošanas tika viņa brālis un citi domes činavnieki.

pirms 10 gadiem, 2010.04.24 10:53

Apbrīnotājs

Jā, cik jauki,ka kāds ir nosaucis arī vienu no "'istajiem" ! Tas iepriekš tika minēts līdzgaitniekos. Nezniāju, ka viņam ir tāds amata nosaukums ! Likās, ka viņš ir tikai tāds priekšstrādnieks vai aste priekšsēdētājai . Nu nav jau vienīgais ...... Taču viņa sieva arī iekārtota par kauktkādu sekretāri, kas apsargā durvis domes vadītītājai un ir uzticības persona pie ienākošiem zvaniem un dokumentiem ar rmazu izglītību . Tajā pašā laikā par bezdarbniekiem ar labu izglītību ir kļuvuši Apes arodvidusskolas darbinieki!!!!!!!

pirms 10 gadiem, 2010.04.24 09:49

Nu redzi,kāda interesanta diskusija izveidojās.Nav jau Apē visi tik pūkaini un balti tie pašvaldības darbinieki.Zemes reformas laikā sev pamanījušies piešķirt ievērojamus īpašumus un tagad mierīgi tirgo zemes dolomīta karjēriem,cērt mežus un smejas par pārējiem,kuriem tādas iespējas nebija.Ja korupcijas apkarotāji painteresēsies,kā pie saviem un savas ģimenes locekļu īpašumiem ticis domes administrācijas vadītājs,rakstā pieminētais Ronimois,iespējams,viņu aizvedīs.Strādājot tikai pašvaldībā ticis pie tik lieliem īpašmiem,ka pats vairs nezin kur kas atrodas.

pirms 10 gadiem, 2010.04.24 09:16

Šoferis

Tās Apes šķembas pārplēš vieglo automašīnu riepas. Kad remontēja autoceļu Vireši Lejasciems tā notika, kad braucu pa to ceļu. Kad painteresējos pie Gaujienas karjera vīriem, man paskaidroja, ka Apei esot drupinātas ar cita veida drupinātāju, kas rada asas šķembas. Apenieši drīz vien pārliecinājās ,ka pa to ceļu vairāku kilometru garumā var braukt tikai tad, kad tur ilgāku laiku nav braukušas lielās mašīnas, kas ceļ augšā apakšējās nepiebrauktās škembas .Nevar braukt arī pēc ceļa greiderēšanas. Vienam braucējam jau pašā sākumā sagieza visas 4 riepas.UN atkal iedzīvotājiem slikti!!!!!!

pirms 10 gadiem, 2010.04.24 08:48

Apbrīnotājs

Lai sagatavotu dokumentus līdz apspriešanai,iepriekšējā dome ir" labi pastrādājusi""!!!! Nu to jau var saprast, ka domē bija 6 dāmītes - skolotājas un ārstes un viens puisis, kas pēdējā laikā pats bija bezdarbnieks , bet neviena uzņēmēja vai lauku teritorijā dzīvojoša iedzīvotāja. Lauku cilvēkam nekas netiek no domes naudas maka , izņemot labi apkoptas kapsētas , kas ir laucinieku nākotne.Pat miršanas pabalsti ir jau kādu laiku noņemti.....Vara pieder tikai vienai ģimeneiun līdzgaitniekiem .....Nerūpējoties par iezīvotājiem arī skolā dzirdams , ka 1.klasē būšot tikai 7-8 bērni.Tātad arī skolotāji ir zāģējuši zaru uz kura paši sēž !!!!!

pirms 10 gadiem, 2010.04.23 15:33

Dziedātājs

Ja jau sāks izrakt arvien jaunas bedres, tad būs jālūdz Apes dziesmas sacerētājam bijušam skolotājam Jansonam (kaut kur Latvijā esot vēl dzīvs) izmainīt mūsu iemīļotai dziesmai vārdus: Ape dzimtā, sirdī tu mums kļauta,pilsētiņa maziņā, zaļiem mežiem druvām (tagad bedrēm) tu mums skauta ,Ape mana mīļotā .
Apenieši, nepieļausim to , meklēsim aizstāvību citur !!!!!!

pirms 10 gadiem, 2010.04.23 15:15

Zinātājs

žēl, ka daži komentētāji neiedziļinās lietas būtībā. kā var būt tik naivs un nesaprast kāpēc šajās karjerās apeniešiem darbs netiek piedāvāts. nedomāju, ka šeit dzīvo dumjāki vai nekompetentāki cilvēki,kā citur Latvijā. šos cilvēkus, kas vēl dzīvo un strādā pierobežā vajadzētu atbalstīt, nevis ņirgāties par viņiem (kas gan te dzīvos, ja nebūs dzeramā ūdens). jautājums ir tikai kas to darīs, jo vietējā valdība vispirms izdevīgi pārdod zemi un pēc tam dod atļauju darījumiem, kas izdevīgi tikai pašiem. jā, laikam Apes Dome mācās no lielajiem politiķiem...

pirms 10 gadiem, 2010.04.23 10:17

x

Ko tad tauta var iet pret vietējo varu un amatpersonām, kuras ir šo karjerām pārdoto zemju bijušie īpašnieki. Parasts mirstīgais jau nemaz nezin, ka tāda iespēja ir bijusi- ļoti izdevīgi tikt vaļā no zemes. Vai ta viņu interesēs te kādu aizstāvēt? Brīnums, ka nu neviens nebija pamanījis, ka izsludinātajai apspriešanai nav izlikti apspriežamie materiāli? Es domāju, ka mūsējie paši vietējo tautu uzskata par ....., kādu attieksmi tad var gaidīt no svešajiem? Tā vien šķiet, ka nebija paredzēts, ka vietējie būs tik aktīvi un, lai iegūtu laiku sagatavoties "gāganu kariem", tika pieņemts lēmums neparādīties un izstrādāt stratēģiju kā turpmāk rīkoties.

pirms 10 gadiem, 2010.04.22 23:56

.......

Apes domes amatpersonu vīri tirgo zemi , bet sievas ietekmīgas darbinieces rūpējās lai bīdītu lietas tālāk,jo domāja, ka viss ies tikpat gludi kā jau esošajā karjerā, bet uzrāvās uz iedzīvotāju sapratni, kas notiek.Varbūt zemes īpašnieks ir jau pārdevis zemi 40 ha kā pats visu ziemu piedāvāja internetā un tāpēc aizmirsa par ievietoto sludinājumu.Tātad 25000 par 1 ha !!!!!!!

pirms 10 gadiem, 2010.04.22 23:56

kāzu muzikants

Turās, apenieši! Nepieļaujiet tādu blēžu rosīšanos savā tuvumā, nelaimes vien būs. Tas vien, ja kā uzņēmuma īpašnieks karina makaronus "Alūksnes Ziņām" par pārstāvja neizdarību sabiedriskās apspriešanas sakarā, liecina, ka nekas tur nenotiks godīgi, un vietējo intereses netiks ievērotas. Turās, lai jums izdodas aizstāvēt savas tiesības!

pirms 10 gadiem, 2010.04.22 21:49

Firma DSG Ape darbojas jau vairākus gadus un gribētos dzrdēt no pašvaldības vadības kāds ir labums pašvaldībai,cik lieli nodokļi ienākuši,vai firma kā citādi palīdzējusi,lai varētu secināt kā būs tajos citos kajēros,jo tur jau nebūs daudz savādāk.

pirms 10 gadiem, 2010.04.22 20:36

Karjērā strādnieki nav vajadzīgi,jo firmai Latvijā ir vairāki karjēri un škembu sagatavošanas iekārtas tiek vadātas no vienas vietas uz otru kopā ar apkalpojošo personālu.Kad šķembas sagatavotas,paliek viens cilvēks,kurš visu pieskata un vajdzības gadījumā picējiem pādod produkciju.Tā kā runa nav par apeniešu varēšanu vai nevarēšanu,tur vienkārši nevienu nevajag.Nav nekāda pamata domāt,ka nākošajos karjēros būs savādāk.Ja cilvēki vairākās paaudzēs dzīvo savās mājās un pēkšņi pie mājas sāk spridzināt,sajūsmā viņi par to nebūs un tas ir saprotami.

pirms 10 gadiem, 2010.04.22 20:23

Nesaprast!

Kas tad strādā šajos karjeros, ja neviens pats apenietis tur nav spējis ietikt strādāt - turku viesstrādnieki, vai varbūt cilvēki brauc no Rīgas...? Un galu galā - vai Apē ir cilvēki, kas spētu strādāt augsti kvalificētu darbu tehnoloģiski attīstītā rūpnīcā, ja tādu kāds Apē uzceltu? Visticamāk nav, līdz ar to jāsamierinās ar to, ka nekas vairāk par zemes spridzināšanu un zivju audzēšanu tur nenotiek... Bet arī tas ir slikti, interesanti ar ko tad cilvēki nodarbojas, atskaitot tos "nedaudzos" nemirstīgos, kas sēž pagasta administrācijā un saņem nesliktu ciparu..?
Bet ne jau Ape vien, visa pierobeža tāda...

pirms 10 gadiem, 2010.04.22 19:26

x

Nesaprast.
Labāk neblēj, ja tev pašam būtu jāremontē māja, tikai tāpēc, ka citi grāb miljonus, tad redzētu ko teiktu. Bet šie cilvēki, kas pērk un pārdod nedomājot par Api nav vietējie, vai viņu ģimenēs ir ievazājušies- tādi kā tu, kas nav piederīgi Apei ar savām dzimtas saknēm. Kuri par naudu ir gatavi pārdot
tēvu un māti.

pirms 10 gadiem, 2010.04.22 18:46

Vietējās ziņas