Dzēš divus ugunsgrēkus reizē

Pededzes pagastā pagājušajā svētdienā bijuši divi lieli ugunsgrēki – dega saimniecības ēka un pagaidām lielākā kūlas platība – 45 hektāri – Latvijas – Krievijas pierobežā.

“Pulksten 10.00 tika saņemts izsaukums par ugunsgrēku saimniecības ēkā. Nepaspēja to vēl pilnībā likvidēt, kad pēc pulksten 14.00 vajadzēja steigties uz kūlas ugunsgrēku. Tā gadās reti, ka glābējiem ir tik intensīvi un smagi jāstrādā,” stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes daļas vadītājs Igors Dovgans.

Saimniecības ēkas ugunsgrēka dzēšanā bija liels darba apjoms, jo vajadzēja pārkrāmēt sienu un malku, lai nepieļautu uguns izplatīšanos, kā arī vajadzēja glābt lopus un nosargāt tuvu esošās ēkas  Iespējamais iemesls – elektrības īssavienojums. Savukārt kūlas degšana tik lielā platībā apdraudēja gan mājas, gan tuvumā esošo jaunaudzi. “Glābēji apgāja degošo platību pa perimetru, lai ierobežotu liesmu izplatīšanos. Tas ir galvenais, bet pļavās pērnajai zālei var ļaut degt. Ir jārēķinās ar iespējām, ja maiņā ir divas autocisternas ar diviem dzēsējiem katrai,” skaidro I.Dovgans. Viņš uzsver, ka svētdien pēc smagā darba glābēji bija izmocīti, dzēšot kūlu ar pletnēm un saimniecības ēku.

Pededzes un Mārkalnes pagasta pārvaldes vadītāja Inta Ņikitina uzsver, ka katru pavasari šajā platībā pierobežā tiek dedzināta kūla. “Kāds pērno zāli aizdedzina, bet pēc tam vainu liek viens uz otru. Kad uguns tuvojas mājai, tās īpašnieks izsauca glābējus. Taču tur sveši nestaigā, ir tikai tie, kuri tur dzīvo,” atzīst I.Ņikitina. Pērnajā pavasarī tika sodīts zemes īpašnieks, lai gan degšanas laikā viņš nebija mājās. Tika samazināti platību maksājumi, taču tas acīmredzot nav līdzējis.

Vietējās ziņas