Dzīvnieki jāsargā no karstuma un knišļiem

Iestājoties tveicīgajam laikam, Pārtikas un veterinārais dienests atgādina – knišļu aktīvajā periodā, kas ir maijā un jūnijā, dzīvniekus ganībās vajadzētu laist dienas vidū un pa nakti līdz saules lēktam. Ja novērojama knišļu masveida savairošanās, nevajadzētu dzīvniekus laist ārā vispār.


Lai pasargātu dzīvniekus no sāpēm, stresa, kā arī no nopietnām veselības problēmām, ko rada knišļu un citu asinssūcēju kukaiņu kodumi, pirms izlaišanas ganībās dzīvnieki jāapstrādā ar līdzekļiem kaitēkļu atbaidīšanai. Taču pirms to iegādes jākonsultējas ar veterinārārstu. Ja dzīvnieki ir sakosti, tie jāved uz novietni vai zem nojumes un nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Veclaicenes zemnieku saimniecības “Mauriņi” īpašniece Gunita Virka stāsta, ka īpašu knišļu uzbrukumu vēl nav. “Arī citus gadus nav nācies saskarties ar šo problēmu. Neesmu bēdājusies, jo, atrodoties ārā, dzīvnieki pierod pie visa. Arī es neesmu jutīga, tāpēc knišļi man netraucē. Tāpat arī maniem lopiem ne. Esam pie visa pieraduši,” viņa saka.


Karstā laikā arī jārūpējas, lai dzīvnieki nepārkarst. Parasti tas notiek atklātās ganībās, bezvējā, kā arī transportēšanas laikā. Tas attiecas arī uz mājdzīvniekiem. Dodoties izbraukumā vai iepērkoties, nevajadzētu dzīvniekus atstāt automašīnā, arī tad, ja logs ir pusatvērts. Ja dzīvnieki tiek turēti dzīvoklī, tiem var ierīkot guļvietu vēsākā telpā, piemēram, vannas istabā uz flīžu grīdas.


Ja suns tiek turēts piesiets vai atrodas voljērā, jārūpējas, lai tam būtu iespēja patverties no tiešiem saules stariem. Ja novērotas pārkaršanas pazīmes, jādod pietiekami daudz auksta dzeramā ūdens.


Nevajadzētu govis, aitas, cūkas un jo īpaši zirgus ganīt karstajā diennakts laikā - no pulksten 12.00 līdz 16.00 - tiešos saules staros vai arī jārūpējas, lai tie atrastos nojumē vai koku ēnā. Īpaši putniem un cūkām jānodrošina ventilācija, gaisa apmaiņa, bet ne caurvējš, un, ja iespējams, jāparedz dzīvniekiem lielāka platība, lai tie nebūtu saspiesti savās mītnēs.


“Var teikt, ka mūsu lopi ir laimīgi visu gadu. Šobrīd viņi ir aplokos, tāpēc viņiem ir iespēja atrast ērtāko vietu sev: kādu pakalniņu, kur ir ēna vai vējš. Aplokos viņiem viss ir pieejams, arī ūdens,” saka G.Virka.


Vietējās ziņas