EP vēlēšanas: gan Alūksnes, gan Apes novadā pārliecinoši uzvar "Vienotība"

Ne sīvā konkurence (170 kandidāti uz 8 deputātu vietām) Eiropas Parlamenta vēlēšanās, bet vēlētāju mazā aktivitāte sagādājusi lielākus vai mazākus pārsteigumus gan pašiem kandidātiem un to pārstāvētajām partijām, gan balsotājiem un nebalsotājiem. Secinājumus var izdarīt katrs, ja vien ir vēlme vērtēt.


„Tas ir bēdīgi, ka tik maz ir to, kuri piedalījās vēlēšanās. Alūksnes novadā nobalsojuši 27,92 procenti balsstiesīgo iedzīvotāju, kas ir vēl nedaudz mazāk nekā vidēji valstī. Pieļauju, ka par maz ir stāstīts un skaidrots, ko dara mūsu deputāti Eiroparlamentā, ko un cik daudz viņi var ietekmēt. Savukārt tie, kuri gāja uz iecirkņiem, balsoja par „lokomotīvēm” - personībām, kā arī pakļaujoties reklāmai. To apliecina vēlēšanu rezultāti,” secina Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis (ZZS). Viņš atzīst, ka vēlētāju aktivitāti mazināja nosacījums, ka var balsot tikai dzīvesvietai tuvākajā iecirknī.


Apes novadā vēlētāju aktivitāte bijusi 27,63 procenti. Novada domes priekšsēdētāja Astrīda Harju  („Vienotība”) secina, ka daudzi neapzinās savu pilsoņa pienākumu. Viņa cerēja, ka notikumi Ukrainā liks aktivizēties un izteikt savu nostāju ar balsojumu. Tiesa, nākas arī secināt, ka daudziem trūkst izpratnes par to, kā mūsu deputāti Eiroparlamentā var ietekmēt mūsu valsts situāciju un cilvēku dzīvi un darbu dažādās nozarēs.


Alūksnes un Apes novadā tāpat kā visā valstī vēlēšanas aizritējušas mierīgi un nav konstatēti būtiski pārkāpumi. Tiesa, Alūksnē, ir ierosināta administratīvā lietvedība, jo veikalā “Maxima” bija priekšvēlēšanu aģitācijas plakāts.

Līdzīgi kā valstī kopumā Alūksnes un Apes novadā pārliecinoši ir uzvarējusi “Vienotība”. Par partijas sarakstu balsojuši attiecīgi 2100 (piedalās 3931) un 564 vēlētāji (piedalās 875), iegūstot četras deputātu vietas.


Visvairāk plusu ir saņēmis ekspremjers Valdis Dombrovskis – pavisam valstī 148 056, bet Alūksnes novadā 1476 un Apes novadā 421 pluss. Tas liecina, ka daudzi atzinīgi vērtē V.Dombrovska kompetenci un līdzšinējo darbību. Lai gan tiek uzskatīts, ka ekspremjeram kļūt par Eiroparlamenta deputātu ir kritiens karjerā, šoreiz ir citādi. Vēlēšanās ir uzvarējusi Eiropas Tautas partija, kura Eiropas Komisijas prezidenta amatam ir izvirzījusi bijušo Luksemburgas ministru prezidentu Žanu Klodu Junkeru, kura labā savu kandidatūru šim postenim atsauca V.Dombrovskis, tāpēc paredzams, ka viņš kļūs par kādu no ietekmīgākajiem ES komisāriem.

Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotie rezultāti liecina, ka par „Visu Latvijai´- „Tēvzemei un brīvībai”/LNNK balsojuši 14,25 procenti, par „Saskaņu” – 13,04 procenti, par Zaļo un zemnieku savienību – 8,26 procenti un par Latvijas Krievu savienību – 6,28 procenti, tas nozīmē, ka visām pārējām partijām būs pa vienam deputātam Eiroparlamentā.

Sīkāk par vēlēšanu rezultātiem Alūksnes un Apes novada vēlēšanu iecirkņos var atrast:Alūksnes novadam - http://ep2014.cvk.lv/Aktivit-3602.html un Apes novadam - http://ep2014.cvk.lv/Aktivit-3608.html

Vietējās ziņas