Gadiem nav zobārsta 3

Apes pilsētas un pagasta iedzīvotājiem zobi nesāp un nav jālabo - tā ironizē mūsu laikraksta lasītāja, kurai iespēja saņemt zobārsta pakalpojumus jāmeklē Smiltenē vai Alūksnē. Lai gan tāda situācija ir jau gadiem, pagaidām nav paredzams, kad zobārsts varētu strādāt Apē.

Problēmu saasina finanšu trūkums“Zobārsts, kurš 2005.gadā sāka strādāt Apē, pēc laika atteicās to darīt, jo neesot izdevīgi. Tā ir sāpīga problēma, par kuru esmu runājusi gan Veselības ministrijā, gan Zobārstniecības asociācijā. Ape ir atzīta par prioritāru pilsētu, kur būtu jānodrošina zobārstniecības pakalpojumi, bet diemžēl neviens jaunais zobārsts neizvēlas to par savu prakses vietu. Zobārstniecību nodrošina privātprakses, tāpēc to atvēršanu ir grūti ietekmēt,” atzīst Apes novada domes priekšsēdētāja Astrīda Harju. Ja novada pašvaldība varētu iegādāties jaunu zobārstniecības aparatūru, kas maksā vairāk nekā 10 000 latu,  tad būtu cerība, ka ar to būs gatavs strādāt kāds jaunais speciālists. Diemžēl līdz ar finanšu situācijas pasliktināšanos valstī un pašvaldībā no šīs ieceres nācās atteikties. “Pašlaik problēma ir akūta. Iedzīvotāji brauc pie zobārsta citur, kas, protams, ir apgrūtinoši. Turklāt zobārsti ir ļoti noslogoti, tāpēc ir iepriekš jāpiesakās vai arī jāgaida rindā,” norāda A.Harju. Nosaka augstas prasības zobārsta kabinetamApes novada pašvaldības deputāte ģimenes ārste Zita Uzkliņģe secina, ka šo problēmu risināt ir gandrīz neiespējami. Zobārstniecība ir bizness, tāpēc prakses vietas tiek veidotas tur, kur tas ir izdevīgi. “Kad Apē strādāja zobārsts Sergejs Bičko, viņš atzina, ka labprāt ārstētu zobus bērniem par valsts naudu. Diemžēl ir ļoti lielas prasības zobārstniecības kabinetam, lai tas tiktu sertificēts. Ir vajadzīga rentgena iekārta, ar kuru var strādāt tikai speciāli apmācīts zobārsts. Tas rada papildu problēmas. Turklāt nevar izskaitļot, vai ir vērts pašvaldībai meklēt finansējumu iekārtai, ja nav zināms speciālists, kurš ar to strādās,” skaidro Z.Uzkliņģe. Deputāte uzskata, ka šo problēmu varētu atrisināt, ja būtu valsts sadale studentiem, kuri stomatoloģiju apgūst budžeta grupās. S.Bičko komentē, ka viņam nav izdevīgi braukt no Balviem uz Alūksni un Api. “Kad cilvēku bija vairāk, tad varēju braukt. Tagad to ir mazāk, jo Alūksnē sāka strādāt vēl divi zobārsti, tāpēc nebija pilna slodze. Tagad katru dienu pieņemu Balvu poliklīnikā,” saka S.Bičko.  
No Rīgas brauc uz Alsviķiem un Trapeni“Trapenē reizi nedēļā atbrauc zobārsts no Rīgas, kas veic arī protezēšanu. Diemžēl no Apes uz Trapeni un atpakaļ nav piemērota sabiedriskā transporta,” saka Z.Uzkliņģe. Zobārsts Armands Vulsts ir vienīgais, kurš pieņem pacientus pagastos, nevis Alūksnē, kur strādā pieci  zobārsti. “Tā bija mana iniciatīva, ka uzņēmu sakarus ar šo zobārstu, kuram pieder īpašums Alsviķu pagastā. Nu jau piecus vai pat vairāk gadus viņš regulāri piektdienās brauc to apraudzīt un arī ārstē šeit pacientiem zobus. Turklāt liekas, ka abas puses ir apmierinātas,” stāsta Apes novada priekšsēdētājas vietnieks Jānis Liberts. Apē nav sertificēta zobārstniecības kabineta, bet Trapenē tāds ir. “Tam aparatūra tika iegādāta par ziedojuma līdzekļiem, bet telpu izremontēja pagasta pašvaldība. Tagad būs vajadzīga rentgena iekārta. Ir paredzēts tās iegādi risināt sadarbībā ar pagasta pārvaldi,” norāda J.Liberts. Viņš ievērojis, ka pie zobārsta ierodas ne tikai trapenieši, bet arī apkārtējo pagastu iedzīvotāji. Turklāt  veidojas pat rindas.

Komentāri 3

KAS CILVĒKIEM MUTĒ TO JAU NEREDZ. BET VIZUĀLAIS TĒLS JĀPUCĒ UN TUR NAUDU NEŽĒLO.

pirms 10 gadiem, 2010.03.19 21:47

Juris

Atbilde uz jautājumu ir šajā pašā rakstā.Trapenes pagasta vadītājs rūpējas par iedzīvotājiem un pārvarot visas Apē nepārvaramās grūtības atrod iespēju zobus labot turpat Trapenē.Tagad esam vienā novadā un,mums,iedzīvotājiem ir svarīgi,kā tiks šādi jautājumi risināti-kā Trapenē,vai kā Apē,kur vadība gadiem stāsta,ka tas nav iespējams un sūta vēstules ministrijām un asociācijām.Nav Ape tā sliktākā vieta Latvijā,vajag tik organizēt.

pirms 10 gadiem, 2010.03.19 17:56

Vietējās ziņas