Gailis atgriežas baznīcas tornī 9

Alūksniešiem 29.jūlijs būs īpaša diena – pēc divu gadu gaidīšanas evaņģēliski luteriskās baznīcas tornī atgriezīsies gailis. Gailis un lode ir restaurēti un apzeltīti, tāpēc mirdz kā jauni, lai gan 220 gadus ir atradušies baznīcas torņa smailē.

“Esam vienojušies ar celtniekiem, ka viņi šajā dienā ir gatavi gaili un lodi pacelt torņa smailē. Pirms tam katrs varēs ne tikai apskatīt, bet arī fotografēties līdzīgi kā tad, kad gaili nocēla. Tiesa, nevajadzētu restaurēto gaili aizskart, jo zelta kārtiņai ir jānostiprinās. Restauratore Jautrīte Mežsarga gaiļa virsmu – 4,132 kvadrātmetrus - un lodes virsmu – 1,914 kvadrātmetrus – pārklāja ar lapiņu zelta plēvīti, kas ir ļoti plāna,” stāsta baznīcas draudzes priekšniece Sandra Kustova. Paredzams, ka draudzes mācītājs Magnuss Bengtssons iesvētīs gaili, pirms tas atkal rotās baznīcu.

Varēs fotografēties arapzeltīto gaili
Sastatnes, kas ietver torni, ne tikai ļaus uznest gaili ar lodi, bet arī remontēt torni. Tiks nomainīts jumta segums, kā arī labota torņa fasāde un mainīti logi. “SIA “Pamati” strādnieki cēla sastatnes un šobrīd gatavo tāmi, cik varētu izmaksāt šie darbi. Tagad labāk var novērtēt, kur ir nepieciešams atjaunot torņa apmetumu,” norāda S.Kustova. Daudzi alūksnieši ir izteikušies, ka varētu ziedot torņa atjaunošanai, kad gailis atkal būs tā smailē. Viņiem tāda iespēja būs. Alūksnes gailis bija unikāls, jo pareģoja laiku, pagriežoties pret ezeru vai pretējā virzienā. Iespējams, ka agrāk celtnieki zināja kaut ko tādu, ko tagad nezina. Vai gailis arī turpmāk “ziņos”, kad būs lietus un kad spīdēs saule, varēsim redzēt jau drīz.

Nepieciešams ziedot baznīcas atjaunošanai

Gaiļa restaurācijai tika izmantota gan uzņēmēju, gan privātpersonu, gan māsu draudzes Somijas pilsētā Svantā ziedotie, kā arī Alūksnes draudzes līdzekļi. Tie tika krāti vairākus gadus. Tagad ziedojumi tiks vākti torņa jumta un fasādes atjaunošanai. “Pilsētas svētkos un ģimnāzijas 100 gadu jubilejas pasākumos ieradīsies daudz bijušo alūksniešu. Pie baznīcas būs izlikta informācija par ziedojumu kontiem, kuros var ieskaitīt naudu, ja vēlas atbalstīt torņa atjaunošanu. Ceru, ka kopīgiem spēkiem tas izdosies,” pauž S.Kustova. Ar Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu tika izgatavotas sastatnes, kas ilgi gaidīja brīdi, kad tās varēs uzsliet ap torni. Kad tas ir izdarīts, nepieciešams pabeigt torņa rekonstrukciju. Baznīcas atjaunošana ir jāsāk ar jumtu. Tikai pēc tam būs kārta visam, kas ir zem tā. Ir veikta baznīcas izpēte un secināts, ka tās restaurācijai būtu vajadzīgs vismaz miljons latu. Turklāt jo ilgāk darbus nāksies atlikt, jo vairāk naudas vajadzēs.

Komentāri 9

Mežsarga

Alisei. Kaut kā Jums ar to acumēru tā pavāji. .. Gailis ir tas pats vecais. Ne lielāks, ne mazāks, ne treknāks, ne liesāks.

pirms 9 gadiem, 2012.01.02 22:57

tas iepriekšējais bija uz lodes, tapēc ar izskatās mazāks,tā lūk

pirms 10 gadiem, 2010.07.29 22:09

tas iepriekšējais bija uz lodes, tapēc ar izskatās mazāks,tā lūk

pirms 10 gadiem, 2010.07.29 22:08

Sniper'sEye

Alise
Par tādām baumām derētu kādu notiesāt, tad varbūt tās beigtos?

pirms 10 gadiem, 2010.07.28 02:12

jā, jā, arī gaili iztirgoja, ietirgoto sadalīja uz galviņām un aizlaidās :D
ne, nu jautri te vispār :))

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 21:34

alise

Izskatās gan pavisam cita izmēra nekā bija iepriekšējais. Ne jau velti runāja, ka gailis iztirgots, dievs tik zin, kur šis tapis un cik bieza apzeltījuma kārta. Pat gaiļa forma izskatās savādāka, par cik redzēju noņemto sacaurumoto, tad šis ir cālis.

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 18:14

Jā, tā kā stiepiet vien šurp miljonu un ātri, pretējā gadījumā MUMS vajadzēs vairāk...

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 15:30

Alūksne

Ceturtdien 29.jūlijā gailis būs apskatāms baznīcas dārzā no plkst.10:00, un plkst. 16:00 to cels augšā.

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 14:40

Vietējās ziņas