Ganāmpulkiem gatavo skābbarību 4

Gaida, kad saule izžāvēs pielijušās pļavas
Beidzot ilgstošais lietus ir pārstājis. Zāle ir izaugusi lekna un sulīga, tāpēc lauksaimnieki lopbarībai gatavo skābbarību. Neviens nevar būt drošs, ka saulains laiks būs ilgāk par dažām dienām vai nedēļu.

Skābbarībai ir laba kvalitāte
Jaunannas pagasta zemnieku saimniecības ""Jaunsvari" īpašniece Ņina Belmane secina, ka grūti nācās pabeigt skābbarības bedri līdz Jāņiem. Viņa atzīst, ka iznāk lētāk, ja skābbarību liek bedrē, nevis tin rulonos. Turklāt tiek izmantota savulaik kolhoza vajadzībām būvētā tranšeja.

"Tagad skābbarības kvalitāte būs laba, jo zālē ir daudz karotīna. Pēc tam rudens pusē atkal liksim skābbarību no atāla, un kvalitāte būs tāda pati," saka Ņ.Belmane. Viņas saimniecības ganāmpulkam gatavotā skābbarība savulaik tika godalgota konkursā. Tagad "Jaunsvari" konkursā vairs nepiedalās, taču Ņ.Belmane spriež, ka barības kvalitāte nav sliktāka. Viņa par lietu daudz nebēdā, jo sienu vajag tikai teļu barībai. Tas nav daudz, tāpēc to paspēs sagatavot saulainajās dienās.

 

Pietiks gan skābbarības, gan siena
Trapenes pagasta "Niedrāju" saimnieks Jānis Sēkliņš rēķina, ka līdz Jāņiem sagatavotie skābbarības ruloni veido apmēram pusi no barības krājumiem "Šerolē" šķirnes gaļas lopiem un govju ganāmpulkam. Tos gatavos arī no atāla.

"Skābbarība ir jāgatavo tikai tik, cik tā ir vajadzīga. Tāpēc jārēķina līdzi, lai nebūtu lieki izdevumi. Var, protams, uztīt kādu skābsiena rulli vairāk, tomēr bez siena neiztikt. Zāle aug griezdamās, bet vajag sauli un vēju, kas to izkaltē," spriež J.Sēkliņš.

Tiesa, "Niedrājos" vēl ir gana daudz siena palicis no pagājušās vasaras. Ja tagad daļu zālāju nevajadzēs pļaut lopbarībai, tad tos iears zaļmēslojumam. Zemnieks nesaskata problēmas lopbarības sagatavošanā, lai gan šovasar laika apstākļi nelutina.

"Niedrājos" ir visa lopbarības sagatavošanai nepieciešamā tehnika, taču J.Sēkliņu neapmierina, ka krīzes laikā palielinājušās cenas rezerves daļām.

"Ir lopbarības gatavošanas sezona, tāpēc tirgotāji grib "uzvārīties". Tomēr pārdzīvoti ir visādi laiki, un pārdzīvosim arī šo krīzi," saka J.Sēkliņš.

Sienu varēšot vākt tikai augustā?
Biedrības "Zemnieku saeima" pārstāve Maira Dzelzkalēja spriež, ka lielākā daļa skābbarības valstī jau ir novākta. Zāle ir augusi ļoti labi, tāpēc savāktās skābbarības apjoms ir apmēram tikpat liels kā pērn. Turpretim siena gatavošanai ir negatīvas prognozes. Tiek paredzēts, ka sienu varēs vākt tikai augustā.

Malienas pagasta zemnieku saimniecības "Cinglerīši" īpašniece Inta Cinglere secina, ka laika prognozes tiek izteiktas dažādas. Starp tām ir arī tāda, ka labi laika apstākļi ir jau sākušies.

"Augustā gatavot sienu ir stipri par vēlu. Tiesa, tagad visas pļavas ir pielijušas, tāpēc nekas nevar notikt. Kaut cik skābbarības ir sagatavots, bet nav pat puse no vajadzīgā daudzuma," secina I.Cinglere.

Viņa cer, ka siena laiks būs ilgāk, nevis tikai dažas dienas. Pārlieku slapjajās pļavās šobrīd tehnika nevar strādāt. Tām jāžūst apmēram nedēļu.

Komentāri 4

alise

Kas tie mūsdienās par zemniekiem, kas nespēj paredzēt laika apstākļus. Redz cik tupa tauta palikusi. Nu paskaties vakarā saulrietu un rītā pieceļaties agrāk, lai redzētu saullēktu un pārējās dabas parādības un tad zinās kāds laiks. Nu vairāk kā nedēļu stāvēs, bet tad būs vēl lielāki plūdi nekā tikko bijušie, tā kā savu sienu gan pļavās neturiet, ka dažam labam neaizpeld, bet citam turpat nesapūst.

pirms 10 gadiem, 2010.07.01 04:50

vanda

Piekritu abiem...Pie traktora šamejo laist nevar...Vienigi par klaunu cirka.Tupais smaidiņš atbilstošs...

pirms 10 gadiem, 2010.06.30 21:27

ezis

kāpēc gan Adlers būtu laižams pie traktora. Glābiet zemniekus no tāda darboņa

pirms 10 gadiem, 2010.06.30 16:50

Ervins

Nevar saskatīt. Kurš man patēiks? Vai tas nav Adlers pie tā traktora? Izskatas baigi lidzīgs!Tā ir viņa īsta vieta...

pirms 10 gadiem, 2010.06.30 15:23

Vietējās ziņas