Godina Alūksnes atbrīvotājus

Alūksnes atbrīvošanas 91.gadadienā sestdien Alūksnē pie piemiņas akmens pilsētas atbrīvotājiem notika piemiņas brīdis, godinot brīvības cīņās kritušos.

Tajā piedalījās arī igauņu Kuperjanova bataljona un Kaitselīta Maleva bataljona karavīri, gaidas un skauti no Igaunijas, Kājnieku skolas karavīri, amatpersonas un iedzīvotāji. Atklājot Alūksnes atbrīvošanas 91.gadadienas piemiņas brīdi, Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins izteica pateicību alūksnietim Uldim Veldrem, kuram pietiek spēka, veselības un enerģijas, lai rīkotu šādus pasākumus.

Alūksnes Brāļu kapu komitejas vadītājs Uldis Veldre uzsvēra, ka Alūksnes novadā vienmēr tiek turēta godā Alūksnes atbrīvotāju piemiņa. “1919.gada 29.maijā uzausa Latvijas brīvības saule Alūksnē. Latvijas brīvības un neatkarības izcīnīšana bija grūts un ērkšķains ceļš. Divas nedēļas pēc Latvijas neatkarības proklamēšanas Igaunijā un Latvijā iebruka padomju Krievijas karaspēks. Tik īsā laikā Latvijai neizdevās izveidot savu armiju. Palīdzīgu roku sniedza igauņi un Latvijas armiju sāka organizēt Igaunijā, kur dzīvoja daudzi latvieši. Kad 1.februārī igauņu un somu pulki ieņēma Valku, Rūjienu un apkārtējos pagastus, radās iespēja atbrīvotajā teritorijā izsludināt mobilizāciju – 18.februārī Tērbatā nodibināja Latvijas armijas 1.Valmieras kājnieku pulku. Kopā ar igauņu karavīriem no Melnupes krastiem šis pulks sāka Latvijas atbrīvošanu no Alūksnes teritorijas. Smagas kaujas notika pie Rezakas muižas, Zušu mājām Karvas pagastā, pie Lūšakroga, Apes, Jaunlaicenes, Melnupes krastos Igaunijā. Neizmērojamas ir Igaunijas karaspēka devums Latvijas brīvības cīņās – bez brīvās Igaunijas nebūtu brīvās Latvijas,” norādīja U.Veldre.

Kājnieku skolas komandiera pienākumu izpildītājs kapteinis Vasilijs Koļegovs uzsvēra – igauņi un latvieši bija kopā, ir kopā un būs kopā, lai sargātu un cīnītos par brīvību. Kuperjanova bataljona komandieris majors Tomass Mols atzina - nācija, valsts, armija stāv un cīnās par savām tradīcijām, kas dod cilvēkiem vērtības skalu un vieno, audzina cilvēkus, kuri saprot un ciena pareizas, godīgas lietas. Savukārt Gulbenes garnizona priekšnieks majors Normunds Baranovs atgādināja - mūsu pienākums ir vienmēr godināt karavīrus, kuri izcīnīja brīvību, un neļaut jaunajai paaudzei aizmirst šos Latvijai tik svarīgos notikumus. Piemiņas brīdi ar muzikālu sniegumu kuplināja Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas orķestris un ģimnāzijas koris.

Vairāk foto

Vietējās ziņas