Gūst pirmo darba pieredzi 2

Šovasar Nodarbinātības valsts aģentūra savu piedāvājumu papildinājusi ar jaunu aktivitāti “Jauniešu darba prakse”, kas paredzēta 18 līdz 24 gadus veciem jauniešiem bezdarbniekiem. Lai gan iespēja praktiskās mācībās iegūt nepieciešamo darba pieredzi, kas palīdzētu atrast pastāvīgu darbu, tiek piedāvāta tikai no augusta, tā kļuvusi par vienu no pieprasītākajām.

Šobrīd Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi atbalsta pasākumi” aktivitātē iesaistījušies vairāk nekā 1000 jauniešu. Starp tiem arī vairāki Alūksnes un Apes novadu iedzīvotāji. Aģentūras Alūksnes filiāles projekta koordinatore Diāna Kleščenko informē, ka līdz septembra vidum aktivitātē dalību uzsākuši 29 jaunieši. Vairums no viņiem pirmo darba pieredzi gūst, strādājot par pārdevējiem – konsultantiem, taču ir arī tādi, kas darbojas muzejā, ceļojumu aģentūrā, autoservisos, zemnieku saimniecībās un citur.

Pieredzei lielāka nozīme nekā izglītībai
Jaunlaicenes zemnieku saimniecība “Tortūži” uzņēmusi divus jauniešus. Viena no viņiem ir 22 gadus vecā Laila Vilnīte, kas zemnieku saimniecībā darbosies līdz pat nākamā gada augustam. Savulaik viņa absolvējusi Smiltenes tehnikumu, iegūstot vidējo izglītību ar komercdarbības novirzienu. Jauniete atklāj, ka pēc skolas absolvēšanas apsvērta doma turpināt studijas augstskolā, taču tad pieteicies mazulis un plāni atlikti uz vēlāku laiku.

Tagad viņa atzīst, ka pat tad, ja būtu ieguvusi augstāko izglītību, diez vai ar darba meklējumiem veiktos labāk. “Dažas manas draudzenes aizgāja uz augstskolu, ieguva diplomu, bet tagad, tāpat kā es, nekur nevar atrast darbu,” skaidro Laila. Kaut arī darbs zemnieku saimniecībā nav tiešā veidā saistīts ar viņas izvēlēto specialitāti, jauniete priecājas, ka var iegūt jebkādu pieredzi. “Pieredze šobrīd ir primārais, ko ņem vērā, izvēloties darbiniekus. Ja neskaita mācību praksi, tad man darba pieredzes nav, tāpēc novērtēju iespēju pie tādas tikt,” viņa saka.

Līdzīgās domās ir arī astoņpadsmit gadus vecais Raimonds Birznieks, kurš turpmāko pusgadu strādās veikalā “Optimus mēbeles” par pārdevēju. Lai gan paralēli jaunietis vēl mācās Alūksnes vakara (maiņu) un neklātienes vidusskolā, viņš uzskata, ka jāizmanto jebkura iespēja, lai iegūtu darba pieredzi. Šajā profesijā Raimonds sevi redz arī pēc vidējās izglītības iegūšanas, tāpēc šī iespēja viņam ir sevišķi svarīga. “Ir tomēr atšķirība, vai eju pārdevēju kursos vai apgūstu darbam nepieciešamo praktiskā veidā,” viņš uzskata.

Iesaistīties var arī jaunieši ar invaliditāti
D.Kleščenko norāda, ka šis piedāvājums būs spēkā līdz 2013.gada vasarai. Aktivitātē var iesaistīties bezdarbnieki vecumā no 18 līdz 24 gadiem ar pamata, vidējo vai augstāko izglītību, kuri pēc izglītošanās nav sākuši strādāt vai kuru kopējais darba stāžs nav ilgāks par sešiem mēnešiem.

Viena jaunieša darba prakses ilgums pie darba devēja ir no 6 līdz 12 mēnešiem. Darba prakses laikā jaunietim tiek maksāta ikmēneša stipendija 120 latu apmērā. Ja darba prakses laiks pārsniedz 6 mēnešus, darba devējs praktikantu norīko uz teorētiskajām mācībām, kas nepieciešamas, lai pilnveidotos praktizējošajā profesijā. Būtiski, ka aktivitātē “Jauniešu darba prakse” var piedalīties arī jaunieši ar invaliditāti, jo tās gaitā iespējams veikt darba prakses vietas pielāgošanu atbilstoši ergoterapeita atzinumam. Vairāk par aģentūras nodarbinātības pasākumiem var uzzināt mājas lapā “www.nva.lv” vai vēršoties tuvākajā filiālē.

Komentāri 2

zaza

Un kas jums liedz savus bernus pienemt prakse?

pirms 10 gadiem, 2010.10.04 09:47

Vai tikai gadījumā Z/S "Tortuži" saimnieki nav tāspašas Lailas Vilnītes vecāki :-) (uzņēmuši jauniešus :-))

pirms 10 gadiem, 2010.10.04 09:23

Vietējās ziņas