Iedzīvotāji kaunina deputātus 18

„Ņemiet vērā arī iedzīvotāju viedokli savos balsojumos!” – šāda prasība izskanēja iedzīvotāju sapulcē Mālupē, ko otrdien rīkoja Alūksnes novada dome. Mālupieši ir nemierā ar novada deputātu lēmumu par ūdenssaimniecības nodošanu SIA „Rūpe”, tādēļ ar savu iesniegumu tagad vērsīsies pašvaldībā.

Lai „Rūpe” varētu veikt pārņemšanu, ieskaitīšanu pamatkapitālā un nebūtu jāveic sertificēta novērtēšana, kas maksāšot tūkstošiem latu, iecerēts pamatlīdzekļus novērtēt zem 500 latiem atbilstoši Valsts un pašvaldību mantas atsavināšanas likumam. Par tik zemu vērtējumu mālupieši ir sašutuši, jo tā nav patiesā cena. Mālupē nav iecerēts tuvākajā laikā piesaistīt Eiropas naudu ūdenssaimniecības sakārtošanai, jo šos darbus pirms dažiem gadiem pašvaldība jau paveikusi saviem spēkiem. V.Vilks gan domā – arī mālupieši tomēr neizspruks no Eiropas naudas, radot jaunus pieslēgumus, sakārtojot vecās trases. „Vai ir lietderīgi padomju laika caurules novērtēt augstu, par lielu naudu nopirkt un pēc pāris gadiem atstāt tās zemē, ieguldot jaunas par Eiropas naudu? Loģikas nav. Turklāt pašvaldības pienākums nav sniegt ūdenssaimniecības pakalpojumus, bet gan tos organizēt, deleģējot specializētiem uzņēmumiem,” skaidroja V.Vilks. Neatbildēts palika jautājums, vai arī turpmāk uz vietas pagastā būs ūdenssaimniecības uzraudzības speciālists, jo V.Vilks atzina, ka „”Rūpē” nav darbinieku ķeksīša pēc”.

Kā samaksās?
Iedzīvotāji interesējās, kāda būs norēķinu sistēma, ja būs jāsadarbojas ar „Rūpi”, kam ir tikai bezskaidras naudas norēķini caur bankām vai internetu. „Ir noslēgts līgums ar „Latvijas Pastu” un atvērts PNS konts. Pensionāri, kas caur šo kontu saņem arī pensijas, varēs norēķināties bez komisijas maksas, pārējiem būs jāmaksā. Šonedēļ „Rūpe” ar „Latvijas Pastu” noslēdza līgumu, ka komisijas maksa būs 35 santīmi par ūdeni, kanalizāciju un sadzīves atkritumiem. Arī turpmāk paliks spēkā esošais ūdens tarifs – tas palielināsies vien uz pievienotās vērtības nodokļa pamata,” uzsvēra V.Vilks. Viņš atzina – savstarpējo norēķinu kārtība būs sīki atrunāta līgumā, ko katrs klients slēgs ar „Rūpi”. Ja ūdens patēriņš mēnesī ir niecīgs vai atkritumus vajadzēs izvest retāk, arī maksājumus varēšot veikt retāk. Iedzīvotāji taujāja, vai samaksāt varēs sava pagasta pārvaldē pie kasiera, kur komisijas maksas nebūs. Pašlaik visās pagastu pārvaldēs nav kases aparātu, bet sapulcē izskanēja ierosinājums novadam tos sarūpēt, lai iedzīvotāji varētu samaksāt arī pagastā. Iedzīvotāji uzstāja, ka viņi par 500 latiem neatdos Mālupes ūdenssaimniecību „Rūpei”, tādēļ tagad ar iesniegumu vērsīsies novada domē.

Labākus ceļus nesola

Mālupiešiem bija daudz jautājumu par valsts ceļu slikto stāvokli: kad paredzēts melnais segums uz ceļa Alūksne – Liepna, kāpēc šoziem pirms sala grants seguma ceļš līdz Mālupei nav nogreiderēts un tagad sasalis vienās bedrēs, kāpēc augustā labotais ceļa posms Maliena – Mālupe uzreiz pēc pirmajām lietavām bija bedrains? „Latvijas valsts ceļu” Alūksnes nodaļas vadītāja vietnieks Juris Priednieks atzina – pagaidām melnais segums uz Liepnas ceļa nav bijis un netiek plānots. Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins pauda, ka asfalts uz Liepnas ceļa būtu lietderīgāk nekā atbalstītais vecais projekts par asfalta klāšanu uz Zaicevu, tomēr to vairs nevarot izmainīt. „Uz Zaicevu būs kontrabandas štrāse. Ja izlīdzināsies degvielas un cigarešu cenas, tad šim ceļam būs arī cita nozīme – tūrisma attīstībai un citam,” secina A.Fomins. J.Priednieks skaidroja - šogad ziema iestājās strauji, uzreiz pēc lietavām, tādēļ bija grūti noķert brīdi, kad var greiderēt. Savukārt posmam Maliena – Mālupe, kur augustā atjaunoja grants segumu, esot objektīvi iemesli, kādēļ tik ātri radās bedres. „Objekta izsolē vinnēja negodprātīgs uzņēmējs, kas uz ceļa neizveda visu plānoto materiāla apjomu. „Latvijas valsts ceļi” objektu nepieņēma ekspluatācijā, laiks vilkās un radās bedres, bet atlikušo grants daļu pēc tam izveda uz šā paša ceļa, bet citā vietā,” stāstīja J.Priednieks.

Gaida skolas siltināšanu
Runājot par izglītību, mālupieši interesējās par novadā apkopoto informāciju saistībā ar ēku siltināšanu un kad tā gaidāma Mālupes skolai. Pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Arita Prižavoite atzina – energoefektivitātes pasākumi Mālupē plānoti tuvākajos trīs piecos gados: pamatskolā, dzīvojamajā mājā „Pīlādži”, siltumtrašu nomaiņa, kā arī piebūve ar dušām un garderobēm pie pamatskolas angāra. Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Laima Aigare atzina – Mālupes skolā ir augsta izglītības kvalitāte, labs pedagogu sastāvs, labi rezultāti mācību olimpiādēs. „Diemžēl arī šajā skolā krītas bērnu skaits, kas pašlaik ir 62. Liepnas, Mālupes un Malienas pagastā daudzi ir pievērsušies lauksaimniecībai – tas vēl notur bērnu skaitu skolās,” sacīja L.Aigare. Savukārt Alūksnes novada Sociālā dienesta vadītāja Regīna Kalniņa atzina – situācija sociālajā jomā arī Mālupē ir saspringta. 198 personām šogad kaut vienu dienu bijis piešķirts maznodrošinātas personas statuss, kas ir vairāk nekā ceturtajai daļai pagasta iedzīvotāju.

Atbildes nesaņem
Bez atbildes palika zemnieka Mārtiņa Augstkalnieša jautājums nosaukt kaut vienu piemēru, kas Mālupē uzlabojies pēc iestāšanās novadā? Atbilde netika saņemta uz jautājumu, kādēļ deputāti augustā balsoja pret Liepnas vidusskolas ieceri mācīt traktortehnikas programmu, lai gan paši slavē šīs puses ļaudis par sakoptiem laukiem. „Teica, ka šos 1600 latus novirzīs citur – kur tad tā palika? Bija žēl lauku bērniem – kauns! Deputātiem rūp tikai pilsēta – laukos pusotra gada laikā nekas nav uzlabojies! Pilsēta ir dominējošā,” sacīja kāds sirmgalvis. Viņam piebalsoja citi, secinot – dzīve pagastā ir sliktāka nekā pirms novada izveides. Ieva Malteniece interesējās, kādus projektus plāno novads, lai pagastos atgrieztos cilvēki, pretī saņemot atbildi, ka tā ir valsts kopējā politika: radīt darba vietas laukos. A.Prižavoite secina – mālupiešiem šķiet, ka nekas nenotiek, jo viņi jau pirms novada izveides saviem spēkiem daudz ko sakārtoja. „Pēc projektu skaita un ieguldītajiem naudas līdzekļiem laukiem nav pamata teikt, ka tie ir apdalīti. Turklāt nākotnē nav doma mālupiešu ieceres neīstenot,” apgalvoja A.Prižavoite.

Komentāri 18

:)

nu preževaļskas zirgs muld par siltināšanu, ha ha ha, pēc pieciem gadiem :) pēc pieciem gadiem pati jau b;ūs pensijā :)))))

pirms 10 gadiem, 2010.12.11 19:17

Fomina kungs gudri izsakās par kontrabandas štrāsi....... savai sievai sievai var atļauties cīgas bodē pirkt!!!!!!!

pirms 10 gadiem, 2010.12.09 18:18

..

Grozies kā gribi - tāpat izdomās, kā aptīt mūs ap pirkstu tie ... kungi un kungu kungi.

pirms 10 gadiem, 2010.12.06 22:58

kā nu nebija - bija gan ij Mālupē, ij Liepnā! Tikai nepietika drosmes atzīties...

pirms 10 gadiem, 2010.12.06 16:28

bezkaunība

Tāda iezīme kā kauns traktoristu smadzenēs nav ieprogrammēts.

pirms 10 gadiem, 2010.12.06 11:15

West

))) sak taisnību! Domājat ar galvu un neparakstaties uz Rūpes reketu! Parakstot līgumus nepiekrītat ka jānorēķinās pēc kkāda mistiska kopējā skaitītāja, bet gan pieprasiet ielikt punktu obligāti - ka norēķinus veiksiet pēc saviem individuālajiem verificētajiem skaitītājiem, citād iRūpe jums liks maksāt par visu, tā tas starpcitu ir visā Valstī, palasiet citos resursos, ar t ovien cīnās, bet neko nevar panākt, jo likums ir Rūpes pusē un tas individuālais skaitītājs un tā verificēšana palicis vien ir dažu firmu šaurs un ļooti ienesīgs bizness.

pirms 10 gadiem, 2010.12.05 11:38

)))

Būs tāpat ,kā pilsētniekiem ja nesaskanēs izlietotais ūdens maksāsiet liekus latiņus un katru mēnesi,gadiem tas liekais ūdens parādās.Ļoti dīvaini,bet ko,lai dara tā tas ir un būs...

pirms 10 gadiem, 2010.12.04 21:25

Deputāti dienu un nakti domā par mālupiešiem, bet šiem tāpat nav labi.

pirms 10 gadiem, 2010.12.04 18:32

un to zagšanu vēl amatpersona nosauc par objektīvu iemeslu

pirms 10 gadiem, 2010.12.04 18:27

optimists kvadrātā

Un vēl - visu acu priekšā nozaga granti Mālupe - Maliena. Tā, kā nav jau par ko brīnīties.

pirms 10 gadiem, 2010.12.04 18:04

optimists kvadrātā

Kurš tad Mālupē vēl nemaksā par komunālajiem?
Bet neba jau algas tiem, kas par sviestmaizi prihvatizēja torni.Tā tā mūsu valstiņa tiek izlaupīta bez kauna un goda un viss turpinās kā vienmēr.Kam ir akcijas tajā komunālajā saimniecībā?
Piedod, optimist, bet tas arī zināms.
Skaidrs, ka būs jāmaksā, kur ta liksies, tikai žēl, ka visu acu priekšā bandītgājieni tiek oficiāli no t.s.Novada domes akceptēti un atbalstīti.

pirms 10 gadiem, 2010.12.04 18:02

Nu gan Prižavoite lej par siltināšanu pēc 3-5 gadiem. Normāli ierēcu. Kas traucē sniegt projetus un siltināt tagad, kad pati vada projektu nodaļu. Tā kā komunismu sola kaut kad nākotnē. :D

pirms 10 gadiem, 2010.12.04 15:29

Par 500 latiem šobrīd var iepirkt tualetes papīru vairumā,bet te vesela ūdenssaimniecība,kur pirms pāris gadiem par ūdenstorņa krāsošanu samaksāti Ntie tūkstoši...

pirms 10 gadiem, 2010.12.04 15:25

Optimists

Jā pēc iespējas vairāk pensionārus domē un viss būs ok. Lai Aigarei veicas, vēl jau ātri nepiekūst. Par pašvaldību reformu paldies TP un Zalānam. Lai piedod Mālupieši, bet par komunālajiem būs jāmaksā :(((

pirms 10 gadiem, 2010.12.04 13:33

bezcers

Jā, nosauciet,kas vispār ir uzlabojies pēc Zalāna reformas?Kaut vienu piemēru.
Žēl to bez jēgas noskrējušos pārvalžu vadītāju, kas nespēj paveikt un iedziļināties ne tur, ne tur...Un izmaksas viņu braukāšanai?Kas to visu labumu ir aprēķinājis?
Un šis deputātu mēmais " klucis" .(Ar Aigares izņēmumu).

pirms 10 gadiem, 2010.12.04 13:28

Vietējās ziņas