Iegūti nepieciešamie līdzekļi Ērmaņu muižas portika logu restaurācijai 1

Piesaistot ziedotāju finansējumu un iegūstot līdzekļus arī Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) projektu konkursā, iegūti nepieciešamie līdzekļi plānotajai Ērmaņu muižas portika logu restaurācijai, aģentūru LETA informēja biedrības "Ērmaņu muiža" projektu vadītāja Inga Prauliņa.

VKKF projektu konkursa 2013.gada 4.kārtā biedrībai "Ērmaņu muiža" piešķirti 1700 lati, kas ir 2420 eiro divu portika logu restaurācijai Rūjienas novada galdniecībā "Zaļās pēdas", savukārt biedrības rīkotajos ziedojumu pasākumos kopā iegūti 3000 latu jeb 4270 eiro.

Par kopumā iegūtajiem līdzekļiem biedrība varēs ne tikai restaurēt visus četrus muižas portika logus, kā bijis plānots iepriekš, bet arī segt logu uzstādīšanas izmaksas un izgatavot daļu šobrīd neesošo pagraba logu, norādīja Prauliņa. Pēc viņas teiktā, logi ir viens no svarīgākajiem ēkas elementiem. "Tie ir ne tikai vārti gaismai istabā, bet tie ir arī kā acis uz ainavu," viņa atzīst.

Pēc Prauliņas teiktā, vēsturiski muižā bijuši groplogi, no kuriem līdz mūsdienām saglabājušās vairākas konstruktīvās detaļas, kuras patlaban tiek atjaunotas un iestrādātas jaunajos logos. Ārējā daļa fasādē logiem tiek veidota identiski vēsturiskajiem groplogiem, bet istabas pusē, lai taupītu siltumu telpās, tiek iestrādāts plāns pakešlogs. Logu dizains un detaļas, pēc biedrības pārstāves teiktā, veidoti, izmantojot vecās fotogrāfijas.

Logi tiks krāsoti ar lineļļas krāsām, savukārt eņģes un aizbīdņi izkalti speciāli muižas vajadzībām. Pēc Prauliņas teiktā, logus plānots uzstādīt līdz maijam.

Savukārt gaidāmās vasaras laikā plānots izstrādāt tehnisko projektu muižas fasādes rekonstrukcijai un muižas pamatu atjaunošanai, kas patlaban esot būtiskākais muižas rekonstrukcijas uzdevums. Arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija esot paudusi atbalstu šai idejai un solījusies iespēju robežās atbalstīt veicamos darbus. Tajā pat laikā Prauliņa arī atzina, ka visi plānotie darbi patlaban ir atkarīgi no finanšu līdzekļiem.

Viņa arī norādīja, ka līdz šim vairākas lietas muižas rekonstrukcijā jau ir paveiktas, tostarp pērn ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) "LEADER" programmas atbalstu muižai uzlikts jauns jumts, kas patlaban esot nominēts LAD "Dižprojekta" titulam, taču, vai to iegūs, patlaban neesot zināms.

Ērmaņu muiža ir celta apmēram 1823.gadā. Tā ir Latvijas Republikas valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ērmaņu muižas latviskais nosaukums cēlies no vācu vietvārda "Hermannshof", kas nozīmē "Hermaņa muiža". Pirmās rakstiskās liecības vēsturiskajos materiālos liecina, ka muiža atrodas Latvijas Ziemeļaustrumos pie Igaunijas un Krievijas robežas Alūksnes novada Malienas pagastā. Ērmaņu muižas kungu māja ir viens no izcilākajiem 19.gadsimta koka arhitektūras pieminekļiem Latvijā

Biedrība "Ērmaņu muiža" dibināta 2010.gadā ar mērķi atjaunot Ērmaņu muižas kungu māju tās vēsturiskajā izskatā un izveidot klasicisma kultūras centru.

Komentāri 1

usjo

Ar tādu gliemeža ātrumu restaurējot, tai ēkai iestāsies beigas ātrāk kā viņi paspēs tur kaut ko līdz daudz maz jēdzīgam un baudāmam rezultātam novest. Ko dod logi ar līdz sīkumiem precīziem kokgriezumiem, ja paralēli tek jumts vai pelē sienas...

pirms 7 gadiem, 2014.01.15 20:21

Vietējās ziņas