Iekasē vairāk par plānoto 3

Finanšu ministrijas apkopotā informācija par nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumu izpildi šā gada desmit mēnešos liecina, ka Alūksnes un Apes novadā ieņēmumu plāns ir pārsniegts. Tiesa, ir arī parādnieki, kuri nodokli nav samaksājuši.

Skaidro ar neprecīzām prognozēm
Alūksnes novada prognozētie nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi desmit mēnešos bija
268 823 lati. Kopš gada sākuma, neskaitot iepriekšējo gadu parādu maksājumus, ir saņemti 285 033 lati, tātad prognozētie ieņēmumi pārsniegti par 16 210 latiem. Pašvaldības Finanšu nodaļas nodokļu administratore Ināra Čable norāda, ka ieņēmumu palielinājums ir saistīts ar nodokli par mājokli. “Tas ir jauns nodoklis, un cilvēki cenšas to nomaksāt. Lai gan tas tika iekļauts ieņēmumu prognozēs, gada sākumā to nevarēja precīzi paredzēt, jo tika rēķināts pēc datiem uz 1.jūliju,” skaidro I.Čable.

Līdzīgi nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumu palielināšanos par 7161 latu pamato Apes novada domes nodokļu un algu grāmatvede Dita Laicena. Desmit mēnešos nodoklī samaksāti
72 643 lati. “Tikai jūnijā uzzinājām dzīvojamo platību un inženierbūvju kadastra vērtības un varējām precīzi aprēķināt nodokļu apmēru. Vairums cilvēku, protams, maksā apzinīgi. Taču ir arī tādi, kuri par nodokli atceras tikai tagad, kad pēdējais termiņš – 15.novembris – ir pagājis. Tas nozīmē, ka līdz gada beigām saņemsim vēl maksājumus, tomēr vienmēr paliek arī parādnieki,” skaidro D.Laicena. Tiem ir nosūtīti atgādinājumi un brīdinājumi par nodokļu piedziņu bezstrīdus kārtībā.  Arī Alūksnes novadā nebūt ne visi līdz 15.novembrim ir samaksājuši nekustamā īpašuma nodokli par zemi un mājokli.

Daudziem ir grūti samaksāt nodokli

I.Čable atzīst, ka nākamgad papildu problēmas varētu radīt nekustamā īpašuma likmes dubultošana, ja tā tiks apstiprināta. Tad nodokli nevarēs samaksāt lielāks iedzīvotāju skaits. “Ņemot vērā smago ekonomisko situāciju un lielo bezdarbu, jau tagad ir jūtams, ka daudzi ar grūtībām spēj nomaksāt nekustamā īpašuma nodokli,” saka I.Čable. Lai gan mājokļa nodoklis nav liels – 3 līdz 5 lati - vairumam iedzīvotāju, to dubultā apmērā būs grūti samaksāt, jo pieaugs arī citi maksājumi – par elektrību, gāzi, pārtiku... “Ja nākas izvēlēties, iedot bērniem pusdienu naudu vai maksāt nodokli, tad, protams, priekšroka ir uzturam. Tā ir pirmā nepieciešamība, bet nodokļa nomaksa tiek atlikta uz vēlāku laiku. Protams, ir arī tādi, kuri paliks neēduši, bet samaksās nodokli,” secina D.Laicena. Viņai nācies arī dzirdēt, no cilvēkiem, ka nodokli nemaksās, jo nav vērts to darīt, ja valsts nerūpējas par saviem iedzīvotājiem. Tomēr jārēķinās, ka parādi paliks un netiks dzēsti. Lai palīdzētu norēķināties, tiek slēgtas vienošanās par parādu atmaksas kārtību.

Komentāri 3

YYYYYYY

Kurš tad tur ko kārtīgi plāno, skaita vai zin. Raksta ciparus skata pēc un kaut ko muld, un viss.

pirms 10 gadiem, 2010.12.01 22:48

YYYYYYY

Kurš tad tur ko kārtīgi plāno, skaita vai zin. Raksta ciparus skata pēc un kaut ko muld, un viss.

pirms 10 gadiem, 2010.12.01 22:48

Interesanti sanāk.... Man, kaimiņiem, daudziem radiem ir milzīgi nodokļa parādi, nemaksājam un netaisāmies maksāt, bet plāns izpildīts. Tad jau laikam nebija nemaz plānot iekasēt....

pirms 10 gadiem, 2010.12.01 08:30

Vietējās ziņas