Ieņēmumi turpina samazināties 3

Lai gan valstī gaidāms iekasēto nodokļu pārpalikums, Nodokļu pārvaldes Vidzemes nodokļu administrēšanas daļas Alūksnes klientu apkalpošanas centra budžeta ieņēmumi šā gada desmit mēnešos sasniedz vien 75,91 procentu salīdzinājumā ar šo pašu periodu pērn.

“Alūksnes un Apes novadā nav lielu uzņēmumu. Apmēram desmit ir vidēji uzņēmumi, kuriem nav lielas peļņas. Ja nav peļņas, nav arī uzņēmuma ienākumu nodokļa. Tāpēc informācija liecina, ka budžeta ieņēmumi ir turpinājuši samazināties – kopumā šā gada desmit mēnešos iekasēts par 1871,59 tūkstošiem latu mazāk nekā pērn šajā periodā. Būtiskākais samazinājums ir tieši uzņēmumu ienākumu nodoklī, jo mazāki ir ar nodokli apliekamie ienākumi. Turklāt ir uzņēmumi, kuri bankrotējuši vai arī uz laiku apturējuši savu darbību,” stāsta Alūksnes klientu apkalpošanas centra vadītāja Nora Rušķe.

Nevar prognozēt ieņēmumu pieaugumu

N.Rušķe uzskata, ka nākamgad lielāki ieņēmumi varētu būt no pievienotās vērtības nodokļa. Tiesa, grūti prognozēt, kāda ietekme būs šā nodokļa paaugstinātai likmei, ja tā tiks pieņemta. Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Nellija Jezdakova atzīst, ka PVN celšana gribot negribot ierobežos patērētājus, bet patēriņu vajadzētu veicināt. “Ja valdība izdomā šo nodokli palielināt, tad mums atliek tikai to iekasēt,” atzīst N.Rušķe Salīdzinājumā ar pagājušā gada desmit mēnešu periodu šogad PVN iemaksātā summa ir samazinājusies par 243. 114 tūkstošiem latu. Turklāt būtiski, tas ir, par 388.16 tūkstošiem latu ir samazinājusies no budžeta PVN atmaksājamā summa. Tas nozīmē, ka uzņēmumi mazāk iegādājas jaunus pamatlīdzekļus, kā arī mazāks apgrozījums bijis ar kokmateriālu apstrādi saistītajās nozarēs.

Ja palielinās algas, tad lielākas būs arī sociālās apdrošināšanas iemaksas. Tās šobrīd ir samazinājušās par 1600.62 tūkstošiem latu salīdzinājumā ar pērnā gada desmit mēnešiem. Samazinājušies ir arī ieņēmumi no iedzīvotāju ienākumu nodokļa, kas saistīts ar būtisku algu un darbavietu samazinājumu.

Kopš jūlija vērojama pozitīva tendence

N.Rušķe necer, ka nākamgad uzņēmumu ienākumu nodokļa iemaksas palielināsies, jo ekonomiskā situācija nav uzlabojusies. Tiesa, budžeta ieņēmumu pieaugums pa mēnešiem liecina, ka kopš jūlija ir vērojama pozitīva tendence – ieņēmumi palielinās vidēji par 21 procentu mēnesī. Šī tendence ir visos nodokļu veidos, izņemot uzņēmumu ienākumu nodokli, jo gada laikā tiek maksāti tikai avansa maksājumi. “Ja uzņēmumam nav naudas, tad tas nemaksā nevienu nodokli. Tos nākas piedzīt, sākot ar sociālās apdrošināšanas iemaksām, lai būtu nauda sociālajam budžetam,” norāda N.Rušķe. Viņa atzīst, ka uzņēmumi cīnās, lūdz pagarinājumu nodokļu atmaksai un arī maksā, cik spēj. Ja tas tiek darīts, kopā tiek analizēta situācija un meklētas iespējas nodokļu atmaksai, lai nebūtu jāierosina maksātnespēja. N.Rušķe piekrīt uzskatam, ka nodokļus nevajadzētu palielināt, ja tos varētu iekasēt pilnībā.

Komentāri 3

mācās no Varenajiem biznesmeņiem..ja jau var parādos braukt un braukt kā Liepājas biznesmenis un entie citi...Vai tad VID neredz to??? Es zinu ka mums par dažiem latiem jāiet skaidroties, bet kad palasi kas notiek ar miljoniem????
Kārtējo reiz tik konstatē...un vēlreiz konstatē ka īpašnieks pazudis, uzņēmums likvidēts... Un šausminamies....

pirms 10 gadiem, 2010.11.26 14:01

Vietējās ziņas